Ознака: Кавачки клан
Свет 26.11.22 | 21:47

115 килограми дрога на Кавачкиот клан запленети во Белгија

Полицијата во Белгија заплени околу 115 килограми кокаин сокриен во бетонски плочи како дел од меѓународна полициска операција чија цел е разбивање на српска криминална...

Балкан 17.11.22 | 14:05

Црна Гора нема да бара екстрадиција на членот на Кавачкиот клан кој има два македонски пасоши, дали МВР ќе го бара?

Црногорските државни органи нема да бараат негова екстрадиција на Жељко Бојаниќ (56), припадник на „кавачкиот клан“ од Котор, кој беше уапсен во Турција под сомнение...

Балкан 20.07.22 | 21:50

Кавачкиот клан распиша „конкурс“ за атентатори

Светските безбедносни служби во соработка со српската полиција дошле до преписка од шифрираната апликација „Аном“ од која дознале дека членови на кавачкиот криминален...

Балкан 18.07.22 | 21:57

Полицаец со кодно име „Јуниор“ бил врската со Звицер и Кавачкиот клан

Полицаецот Петар Лазовиќ, кој беше уапсен во Црна Гора откако ЕУРОПОЛ во таа земја достави материјал со кој се докажува дека е поврзан со Kавачки клан бил во постојан...

Балкан 27.04.22 | 15:49

„Капетан“ од Шкаљарците бил киднапиран од Веља Невоља, однесен во Црна Гора и запален на клада по наредба на Слободан Кашчелан

Црногорските медиуми објавуваат детали од досието на Специјалното државно обвинителство за криминалот на Кавачкиот клан предводен од Слободан Кашчелан. Во декември...

Балкан 21.04.22 | 21:35

Силни се врските меѓу Шариќ и Кавачкиот клан

Врските меѓу шефот на нарко кланот Дарко Шариќ и црногорскиот кавачки клан со кој раководи Радоје Звицер се многу силни. Освен што ги застапува истиот адвокат Дејан...

Балкан 01.03.22 | 22:42

Украинскиот закон за ослободување затвореници ќе го извади и атентаторот на Кавачкиот клан со македонски пасош

Откако украинската влада донесе закон да се  ослободат од затвор  вооружи затвореници да се борат за својата земјa би можеле бидат ослободени и четворицата атентатори...

Балкан 15.02.22 | 16:14

„С.Р.Б“: Кавачакиот клан шверцува „брендиран“ кокаин

Кокаинот што неодамна беше запленет во Црна Гора и Еквадор, на кој беа испишани натписите С. Р.Б е брендиран и им припаѓа на лидерите на Кавачкиот клан Слободан Кашчелан...

Македонија 23.01.22 | 13:03

Не е само Звицер: Maкедонски пасоши добија и Седат Пекер, водачот на „Шкаљарците“ Вукотиќ и на италијанската „Ндрангета“

Откако српските власти објави дека водачот на Кавачкиот клан Радоје Звицер подготвувал атентат врз претседателот Александар Вучиќ, македонското МВР побрза да објави...

Балкан 30.12.21 | 12:49

Дали го користеле македонскиот пасош: Интерпол издаде потерница за водачите на Шкаљарскиот и Кавачкиот клан

На потерница издадена од српското МВР за кои трага и Интерпол се наоѓаат неколку лица за кои постои сомнеж дека имаат и македонски пасош. Еден од нив е водачот на Кавачкиот...

Балкан 30.11.21 | 10:00

Борба до истребување: Досега се убиени 105 „Шкаљарци“ и 140 “Каваци“

Клановите од Котор „Кавачки“ и „Шкаљарски“  седум  години воделе војна до истребување, поради кражба на кокаин, а според специјалното државно обвинителство на Црна...

Балкан 27.11.21 | 22:06

Го печеле на ражен како прасе: Kавачкиот клан паднал во немилост поради убиството на кумчето на Аркан

Водачите на „кавачкиот клан“, Радоје Звицер и Слободан Кашчелан направиле кобна грешка кога решиле брутално да го убијат кумот на Аркан, Никола Станишиќ. Со киднапирањето...

Балкан 09.09.21 | 15:46

Звицер избегал со авионот на Ѓукановиќ, дали го користел и македонскиот пасош?

Нови информации доаѓаат за лидерот на Кавачкиот клан Радоје Звицер.Како што објавува „Ало.рс“ Звицер од Црна Гора избегал со авионот на актуелниот претседател Мило...

Балкан 21.07.21 | 08:50

Главна рута за шверц на дрогата на Кавачкиот клан кои поседуваат македонски пасоши стана Косово и Албанија

Кавачкиот клан најде нова рута за шверц на дрогата од Балканот. Тоа е Албанија и Косово од каде што тргнува дрогата на пат кон западноевропските земји. Српскиот весник...

Балкан 19.07.21 | 13:32

Кавачкиот клан сакал да го запали затворот во кој лежат

Приадниците на Кавачкиот клан кој се наоѓаат во најдобро чуваниот затвор во Црна Гора смислиле генијален план како да побегнат. Неколкумина „Кавчани“ на чело со Слободан...

Балкан 15.06.21 | 08:40

Водачот на Кавачкиот клан се крие во Бразил и Доминикана со македонски пасош, го чуваат нарко картели

Водачот на Кавачкиот клан Радоје Звицер се крие во Јужна Америа и оттаму шверцуваат кокаин во Европа, дознава „Курир.рс“. Конкретно, тој е на релација Бразил-Доминиканска...

Македонија 13.06.21 | 13:05

Колумбија на Балканот: Власта не ги запоставувала ни „Шкаљарците ни „Каваците“ кога делела македонски пасоши

Откако пред неколку дена медиумите објавија нова листа на нарко босови oд регионот кои добиле македонски пасош, станува јасно дека власта подеднакво се грижела сите...

Балкан 10.06.21 | 16:22

Цена 100 милиони евра: Фатената дрога на Малта била на Кавачкиот клан

Дрогата која пред неколку дена беше пронајдена на Малта пред неколку дена му припаѓала на Кавачкиот клан, пишува „Курир.рс“. Вредноста на дрогата е 100 милиони долари...

Балкан 31.05.21 | 11:00

Кавачкиот клан ги вакумирал парите од шверцот на дрогата

Излегуваат нови детали за Кавачкиот клан. Тие имале разработен план план за шверц на дрога како и за пренесување до Балканот. За една испорака на дрога од Шпанија плаќале...

Балкан 30.05.21 | 15:44

Куририте за дрогата добивале од 250 до 1500 евра: Објавен ценовникот на Кавачкиот клан

Кавачкиот клан имал и свој ценовник според кој газда Радоје Звицер плаќал за преносот на дрогата. Па така така еден „Курир“ за шверц внатре во земјата добивал 250 евра...