Нова Година во затвор ја минаа неколку „славни“ затвореници како Дијана Хркаловиќ, Легија и Веља неволја.

Хркаловиќ (35), поранешна секретарка во МВР, повторно е сместена во женското одделение во Централниот затвор, а притворот и е одреден поради опасност од бегство и за да не влијае на сведоци. Таа веќе има затворско искуство бидејќи пред тоа била во притвор два месеци под обвинение за тргување со влијание.

Таа има право на семејни посети и пакети, адвокатите не ја посетиле за време на новогодишните празници бидејќи штрајкуваат.

Деновите минуваат, годините никогаш

Вака можеа да кажат повеќе познати затвореници кои отслужуваат повеќегодишни казни за разни кривични дела за секоја година помината во српски каземати. Новата година не е исклучок за нив, освен што имаат право на осветлување до полноќ и несекојдневен пакет.

Легија (53) Новата година ја помина како и сите останати како и обично во ќелиите читајќи книги.

Имаше право следниот ден да контактира со своите семејства кои можат да ги посетуваат еднаш месечно.

Легијата е зад решетки 18 години, а во „Алкатраз“ е префрлен на 9 јули 2010 година.Тој е осуден на 40 години затвор за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.