Ознака: Милорад Улемек Легија
Балкан 23.05.22 | 22:07

Легија има вонбрачен син , не сакал да му го носат во затвор

Милорад Улемек Легија (54), поранешен командант на „Црвените беретки“, осуден на 40 години за организирање и учество во атентатот на тогашниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ,...

Балкан 16.05.22 | 15:28

Ѓинѓиќ на Легија му исплатил 200.000 марки како благодарност за апсењето на Милошевиќ!

Поранешниот амбасадор на САД во СРЈ Вилијам Монтгомери открива досега непознати детали од поселдните денови пред апсењето на Слободен Милошевиќ и улога Милора Улемек...

Балкан 17.01.22 | 13:58

Што си кажале? Ноќта пред да го однесат во затвор Легија имал долг разговор со Коштуница

Што се случи на 2 мај 2004 година ноќта кога Милорад Улемек Легија, поранешниот командант на „црвените беретки“ реши да и се предаде на полицијата? Поранешниот началник...

Балкан 05.01.22 | 14:26

Годината некако ќе помине, денот никако: На Дијана Хркаловиќ и Легија за Нова Година светлото им го оставиле до полноќ

Нова Година во затвор ја минаа неколку „славни“ затвореници како Дијана Хркаловиќ, Легија и Веља неволја. Хркаловиќ (35), поранешна секретарка во МВР, повторно е сместена...

Балкан 05.11.21 | 20:45

Организаторот на атентатот врз Ѓинѓиќ во затвор пишува сценарио за серија

Организаторот на убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, Милорад Улемек Легија го заврши пишувањето на сценариото за бунтот на „црвените беретки“ во 2001 година,...

Балкан 02.11.21 | 15:48

Организаторот на атентатот на Ѓинѓиќ штрајкува со глад

Милорад Улемек Легија (53), кој беше осуден на 40 години затвор за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ во 2003 година штрајкува со глад во затворот „Забела“. Веста...

Калеидоскоп 10.07.21 | 23:06

Фаталната Ана: Ова e жената на нарачaтелот на атентатот на Ѓинѓиќ

Mилорад Улемек Легија е осуден како организатор на убиствотото на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ. Тој од затвор треба да излезе 2044 година кога ќе има 74 години. Тој казната...

Балкан 16.04.21 | 12:58

Непристоен предлог: Милошевиќ му нудел на Легија пет милиони марки да прејде на негова страна

Слободан Милошевиќ имал план како да се справи со своите непријатели кои решија и ја реализираа идејата да го упапсат и испорачаат во судот во Хаг. Како што пишува „Курир.рс“...

Балкан 01.04.21 | 15:16

Легија проговори: Власта на Ѓингиќ апсењето на Милошевиќ го наплати пет милиони долари

Милорад Улемек Легија тврди дека апсењето на Слободан Милошевиќ е дебело наплатено од страна на тогашната власт на Зоран Ѓинѓиќ. Според него, намерно е пуштена информација...

Балкан 05.10.19 | 21:39

Дали ќе ги нападнат касарните и дали НАТО ќе влезе во Србија: Легија и Ѓинѓиќ ноќта пред да го соборат Милошевиќ

На годишнината од падот на Слободан Милошевиќ излегуваат нови детали од тоа што се случувало ноќта пред 5-ти октомври 2000 година кога се случија демонтрациите.Повод за...

Балкан 24.06.19 | 19:13

Легија ослободен од обвинение

Апелацискиот суд во Белград правосилно ги ослободи седумте припадници на некогашната Единица за специјални опepaции (ЈСО) од обвинение за вoopyжен бyнт на единицата во...