Она што вечерва се случува во куќата на Бојко Борисов и другите високи личности од ГЕРБ има карактер на политичка репресија. Ова за бТВ го изјави заменик-претседателот на партијата Томислав Дончев, кој заедно со пратеници и членови на младинската организација се собра пред домот на лидерот, каде се врши претрес поради истрага на Европското обвинителство.

„Имам длабоки сомневања дека ова има некаква врска со Европското јавно обвинителство. Власта дејствува само преку манипулација. Тој ја користи посетата на г-ѓа Ковеши за да ја легитимира репресијата“, рече другиот заменик-претседател Даниел Митов.

Коалициониот партнер и пратеник на ГЕРБ-УДФ, Љубен Дилов – син го опиша она што се случува како „одличен начин да се оттргне вниманието од одлуките за виша сила, без разлика дали сме во НАТО или не, цените на струјата, горивото, нафтата итн.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.