Ознака: Герб
Балкан 15.05.23 | 21:14

Нинова: БСП ги прекинува разговорите со ГЕРБ за првиот мандат за состав на новата бугарска Влада

Лидерката на бугарската Социјалистичка партија, Корнелија Нинова попладнево изјави дека одлучиле да ги прекинат сите разговорите со ГЕРБ за првиот мандат за формирање...

Балкан 03.04.23 | 20:52

Коалицијата „ГЕРБ-СДС“ е победник на изборите во Бугарија, со речиси два отсто поголема доверба од „ПП-ДБ“

Во Бугарија попладнево заврши обработката на сите протоколи на Секторските изборни комисии во Регионалните изборни комисии (РИК) за вчерашните парламентарни избори,...

Балкан 03.04.23 | 12:53

ГЕРБ на Борисов освои најмногу гласови, до Влада тешко

Според 95,89 отсто обработени податоци на Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија за ГЕРБ-СДС гласале 26,51 отсто од граѓаните (642.032 гласа). Додека коалицијата Продолжуваме...

Балкан 02.12.22 | 11:27

Радев в понеделник ќе го врачи првиот мандат на ГЕРБ-СДС

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека првиот мандат за формирање влада ќе го врачи на ГЕРБ-СДС в понеделник. Се надевам дека дополнителното време што...

Балкан 04.10.22 | 15:48

Нема да бидам премиер или министер, рече Борисов откако три партии го одбија ГЕРБ за формирање Влада

Не мора да бидам премиер или министер, рече поранешниот претседател на Владата Бојко Борисов чија партија ГЕРБ ќе се обиде да состави влада по победата на завчерашните...

Балкан 02.10.22 | 22:53

Петков и Василев го признаа поразот: Им ветивме на гласачите нема да коалицираме со ГЕРБ

Продолжуваме со промените на Кирил Петков и Асен Василев го призна поразот на парламентарните избори во Бугарија. „Ги загубивме изборите. ГЕРБ И ДПС имаат јасен мандат...

Балкан 02.10.22 | 20:47

ГЕРБ на Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Според излезната анкета на агенцијата „Алфа Рисрч“, коалицијата ГЕРБ-СДС предводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија, јавува...

Балкан 14.07.22 | 11:57

ГЕРБ го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада

ГЕРБ-СДС му го врати мандатот на претседателот на Бугарија, Румен Радев Претседателката на пратеничката група на ГЕРБ-СДС, Десислава Атанасова, прочита писмен став...

Балкан 27.06.22 | 19:49

Радев на консултации со ГЕРБ и ДПС: Партијата на Борисов ќе го врати мандатот

По оставката што ја поднесе бугарскиот премиер, Кирил Петков, претседателот Румен Радев ги почна консултациите со парламентарните партии за доделување на мандатот...

Балкан 27.06.22 | 12:43

Борисов: Нема да се повлечам и ГЕРБ да ја претворам во брош на ПП

„ГЕРБ има лидер избран пред 3 месеци. Се повлеков од парламентот, да не иритирам, предложив кабинет без мое учество. Отсега да им свириш, да оставиш силна партија да стане...

Македонија 23.06.22 | 10:17

ГЕРБ и ДПС поднесоа предлози за Македонија, продолжува неизвесноста за бугарското вето

Пратеничките групи на ГЕРБ и ДПС до канцеларијата на Народното собрание доставиле два проекта за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје. Како што објави...

Балкан 15.06.22 | 09:51

Митов од ГЕРБ: Се надеваме дека ќе ја собереме потребната поддршка за изгласување недоверба на владата на Петков

Се надеваме дека ќе ја собереме потребната поддршка за изгласување недоверба. Ова мачење мора да заврши, изјави денеска Даниел Митов од ГЕРБ пред почетокот на денешната...

Балкан 14.06.22 | 20:31

ГЕРБ со иницијатива за гласање недоверба на владата на Кирил Петков

Заменикот-претседател на ГЕРБ, Томислав Дончев на денешната прес-конференција соопшти дека неговата партија ќе иницира гласање за недоверба на владата на бугарскиот...

Балкан 01.06.22 | 08:47

Бугарски пратеници, министери, високи полициски функционери изнајмувале жиголо, па не му платиле

Бугарски пратеници, министери, високи функционери на полицијата ги користеле услугите на жиголото или како што сака да се нарекува машки ескорт Јордан Јорданов. Меѓу...

Балкан 13.04.22 | 10:58

ГЕРБ на Борисов бара Петков јавно да каже дали го сменил ставот кон Македонија!

Во Бугарија постои целосен консензус за прашањето за Македонија, но доколку некој одлучил да ја смени позицијата на државата, тоа нека го каже јавно, а не да...

Балкан 17.03.22 | 23:35

Протести против апсењето на Борисов утре пред бугарската Влада

Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат...

Балкан 17.03.22 | 21:03

ГЕРБ: Ова е политичка репресија

Она што вечерва се случува во куќата на Бојко Борисов и другите високи личности од ГЕРБ има карактер на политичка репресија. Ова за бТВ го изјави заменик-претседателот...

Македонија 04.02.22 | 13:47

Добрососедски вибрации од ГЕРБ и ВМРО: Господ да ја чува Бугарија, татковината на Гоце Делчев и да ги вратите коските

Бугарските опозициски партии ГЕРБ и Има таков народ (ИТН) издадоа декларации за бугарските односи со Република Македонија. Петар Николов од ГЕБ истакна дека...

Балкан 09.01.22 | 11:50

Партијата на Борисов: Првата надворешнополитичка посета на Петков на Македонија е грешка

Првата надворешнополитичка посета на премиерот на Македонија е грешка. Првата посета требаше да биде во Романија, бидејќи доколку се исполни ветувањето дека ќе има...