Ознака: Герб
Балкан 14.07.22 | 11:57

ГЕРБ го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада

ГЕРБ-СДС му го врати мандатот на претседателот на Бугарија, Румен Радев Претседателката на пратеничката група на ГЕРБ-СДС, Десислава Атанасова, прочита писмен став...

Балкан 27.06.22 | 19:49

Радев на консултации со ГЕРБ и ДПС: Партијата на Борисов ќе го врати мандатот

По оставката што ја поднесе бугарскиот премиер, Кирил Петков, претседателот Румен Радев ги почна консултациите со парламентарните партии за доделување на мандатот...

Балкан 27.06.22 | 12:43

Борисов: Нема да се повлечам и ГЕРБ да ја претворам во брош на ПП

„ГЕРБ има лидер избран пред 3 месеци. Се повлеков од парламентот, да не иритирам, предложив кабинет без мое учество. Отсега да им свириш, да оставиш силна партија да стане...

Македонија 23.06.22 | 10:17

ГЕРБ и ДПС поднесоа предлози за Македонија, продолжува неизвесноста за бугарското вето

Пратеничките групи на ГЕРБ и ДПС до канцеларијата на Народното собрание доставиле два проекта за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје. Како што објави...

Балкан 15.06.22 | 09:51

Митов од ГЕРБ: Се надеваме дека ќе ја собереме потребната поддршка за изгласување недоверба на владата на Петков

Се надеваме дека ќе ја собереме потребната поддршка за изгласување недоверба. Ова мачење мора да заврши, изјави денеска Даниел Митов од ГЕРБ пред почетокот на денешната...

Балкан 14.06.22 | 20:31

ГЕРБ со иницијатива за гласање недоверба на владата на Кирил Петков

Заменикот-претседател на ГЕРБ, Томислав Дончев на денешната прес-конференција соопшти дека неговата партија ќе иницира гласање за недоверба на владата на бугарскиот...

Балкан 01.06.22 | 08:47

Бугарски пратеници, министери, високи полициски функционери изнајмувале жиголо, па не му платиле

Бугарски пратеници, министери, високи функционери на полицијата ги користеле услугите на жиголото или како што сака да се нарекува машки ескорт Јордан Јорданов. Меѓу...

Балкан 13.04.22 | 10:58

ГЕРБ на Борисов бара Петков јавно да каже дали го сменил ставот кон Македонија!

Во Бугарија постои целосен консензус за прашањето за Македонија, но доколку некој одлучил да ја смени позицијата на државата, тоа нека го каже јавно, а не да...

Балкан 17.03.22 | 23:35

Протести против апсењето на Борисов утре пред бугарската Влада

Поранешниот министер за здравство Костадин Ангелов, кој е пратеник на ГЕРБ во 47. Народно собрание на Бугарија, ги повика симпатизерите на неговата партија утре да учествуваат...

Балкан 17.03.22 | 21:03

ГЕРБ: Ова е политичка репресија

Она што вечерва се случува во куќата на Бојко Борисов и другите високи личности од ГЕРБ има карактер на политичка репресија. Ова за бТВ го изјави заменик-претседателот...

Македонија 04.02.22 | 13:47

Добрососедски вибрации од ГЕРБ и ВМРО: Господ да ја чува Бугарија, татковината на Гоце Делчев и да ги вратите коските

Бугарските опозициски партии ГЕРБ и Има таков народ (ИТН) издадоа декларации за бугарските односи со Република Македонија. Петар Николов од ГЕБ истакна дека...

Балкан 09.01.22 | 11:50

Партијата на Борисов: Првата надворешнополитичка посета на Петков на Македонија е грешка

Првата надворешнополитичка посета на премиерот на Македонија е грешка. Првата посета требаше да биде во Романија, бидејќи доколку се исполни ветувањето дека ќе има...

Балкан 23.11.21 | 15:47

Партијата на Бојко Борисов бара оставки од ресорните министри поради автобуската несреќа

Партијата на поранешниот бугарски премиер, Бојко Борисов, ГЕРБ, го повика претседателот на Бугарија  Румен Радев да побара оставка од ресорните министри во преодниот...

Балкан 30.09.21 | 14:57

ГЕРБ најверојатно за претседателски кандидат ќе го предложи Атанас Герџиков

Иницијативен комитет ќе го предложи актуелниот ректор на Софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“, проф. Атанас Герџиков, за кандидат за претседател на Бугарија,...

Балкан 19.09.21 | 10:40

Бугарија: ГЕРБ сe врaти на првото место во довербата кај граѓаните

Според анкетата на бугарската агенција Тренд, ГЕРБ се врати на првото место во довербата меѓу избирачите со сериозна предност пред конкурентите за второто место, а...

Балкан 03.09.21 | 09:27

Бојко Борисов се враќа

Лидерот на партијата ГЕРБ, поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов полека се враќа на играта на политичката сцена во земјата што треба да има нови парламентарни...

Балкан 20.08.21 | 09:41

Само што го доби, ГЕРБ го врати мандатот: Бугарија оди на нови избори

Бугарскиот претседател Румен Радев му го врачи мандатот за состав на бугарска влада на Даниел Митов од ГЕРБ, партијата која е втора по големина според претставниците...

Балкан 19.08.21 | 14:58

Партијата на Бојко Борисов утре ќе го добие мандатот за за формирање влада

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, утре ќе го предаде мандатот за формирање влада на втората по големина парламентарна група во 46. Национално собрание, партијата...

Балкан 23.04.21 | 11:20

Митов од ГЕРБ му го врати мандатот на претседателот Радев за формирање нова бугарска Влада

Даниел Митов, мандатарот за формирање на новата Влада од победничката партија ГЕРБ, на изборите во Бугарија, утринава му го врати мандатот на претседателот Румен Радев....

Балкан 23.04.21 | 09:15

Борисов: ГЕРБ одлучи да го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада

Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, во раните утрински часови оддржа изненадувачки говор од неговиот дом во Банки, во друштво на кандидатот за премиер на коалицијата...