Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ го усвоија ажурираниот текст на заедничката позиција за поглавјето 35, што подразбира дека Србија целосно ќе ги спроведе своите обврски кои произлегуваат од Договорот за патот кон нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина, во согласност со Анексот за неговото спроведување, договорено на 18 март 2023 година.

Во ажурираниот текст, кој станува составен дел од преговорите во поглавјето за преговори, а кој е усвоен на состанокот на Комитетот на постојани претставници на владите на земјите-членки на ЕУ (КОРЕПЕР), односно на ниво на амбасадори на земјите-членки на ЕУ, се наведува дека сите дискусии во врска со договорот за имплементација да се одвиваат во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој се води со посредство на ЕУ.

Текстот за преговарачко поглавје 35 е усвоен без дискусија во КОРЕПЕР, а ќе биде потврден на некој од следните совети, најверојатно во понеделник на Советот за надворешни работи на ЕУ, по што и официјално ќе биде испратен во Белград. како текст на преговарачката позиција на ЕУ за поглавјето 35

Во февруари Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) поднесоа предлог со кој обврските од Охридскиот договор ќе станат составен дел од процесот на преговори за членство на Србија во ЕУ.

Според предлогот, се очекува Белград целосно да го спроведе Договорот на патот кон нормализација на односите со Приштина, вклучувајќи го и Анексот за негово спроведување, а во поглавјето 35, точка 3, насловено „Понатамошни договори и напредок во нормализацијата на односите “, станува точка 4.

Советот на министри на ЕУ во декември побара Охридскиот договор да биде дел од преговорите
Во декември минатата година, Советот на министри на ЕУ побара од Европската комисија да ги вклучи овие обврски во преговарачката рамка меѓу Белград и Брисел.

– Советот бара од Комисијата и од високиот претставник итно да му предложат на Советот, пред крајот на јануари 2024 година, измени и дополнувања на критериумите за поглавјето 35 од пристапните преговори на Србија – се наведува во тоа барање.

Поглавјето 35 во преговарачката рамка за членството на Србија во ЕУ, кое се нарекува „други прашања“, во случајот со Србија го вклучува и нормализацијата на односите со Приштина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.