Во Сребреница не се случи геноцид, туку воено злосторство,вели еден од најголемите светски експерти за холокаустот, Ефраим Зуроф и посочи дека денес, без никакво сомневање, овој термин се злоупотребува за политички цели, но и дека Генералното собрание на ОН не може да утврди што е геноцид.

Оригиналната дефиниција на зборот геноцид е обид да се уништи цел народ, тоа не се случи во Сребреница, тоа што се случи таму беше воено злосторство – рече Зуроф, кој е директор на Центарот „Симон Визентал“.

Зуроф смета дека најголемиот проблем е што Генералното собрание на ОН не е тело кое може да одредува што е геноцид.

– Тоа се луѓе кои претставуваат одредени земји кои се занимаваат со политика и понекогаш гласаат не за вистината, туку за политиката – прецизира Зуроф.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.