Ознака: сребреница
Балкан 03.06.24 | 09:34

Немам јас тука што да направам – вели Додик за иницијативата за промена на името на Сребреница

Претседателот на Република Српска(РС), Милорад Додик, рече дека идејата за промена на името на градот е иницирана во Сребреница, а доколку општинското собрание донесе...

Свет 01.06.24 | 17:58

Бугарскиот парламент на вонредна седница ќе расправа за скандалот со резолуцијата за Сребреница

Бугарскиот парламентот ќе се состане на вонредна седница в недела поради скандалот околу резолуцијата за Сребреница. Ова ќе се случи само 7 дена пред претстојните избори...

Балкан 29.05.24 | 08:52

Исчезнал во Црна Гора а го запишале дека е убиен во Сребреница

Има најмалку 87 лица кои се живи и здрави а чии имиња се наведени како жртви на злосторствата во Сребреница, објавија српските медиуми. Овие луѓе ги има и  во евиденцијата...

Свет 23.05.24 | 17:40

Македонија гласаше За: Резолуцијата за Сребреница e усвоена

Резолуцијата за Сребреница e усвоена на Генералното собрание на Обединетите нации. 84 земји гласаа за, 19 против, додека 68 земји беа воздржани. Македонија гласаше ЗА и...

Балкан 23.05.24 | 11:40

Напладне ќе бијат сите камбани низ Србија, „Ние не сме геноциден народ“ порачуваат тие

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и осуда на негирањето...

Балкан 22.05.24 | 14:49

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

Министерот за надворешни работи на Србија Марко Ѓуриќ за Политико посочи дека усвојувањето на Резолуцијата на Генералното собрание (ГС) на Обединетите нации за Сребреница...

Балкан 12.05.24 | 08:45

Црна Гора со амандмани на Резолуцијата за Сребреница: Одговорноста за злосторствата е индивидуална

Владата на Црна Гора вечерва ја усвои информацијата за амандманите на Црна Гора на Резолуцијата за Сребреница и му наложи на Министерството за надворешни работи во...

Балкан 11.05.24 | 14:14

Вучевиќ: Црна Гора со поддршката на резолуцијата за Сребреница не прави ништо добро за односите со Србија

Додека претседателот Александар Вучиќ се подготвува идната недела повторно да се обрати пред Генералното собрание на ОН да не се гласа за Резолуцијата за геноцид во...

Балкан 30.04.24 | 22:54

Олбрајт во ОН ги скрила доказите за геноцид врз Србите во Сребреница

Информацијата дека на 2 јуни 1993 година, Обединетите нации го потврдиле приемот на Меморандумот за злосторствата врз српскиот народ во Братунац, Милиќ, Скелани и Сребреница,...

Балкан 29.04.24 | 08:03

Најпознатиот ловец на нацистите тврди: Не е секое воено злосторство геноцид

Eфраим Зуроф, познат ловец на нацистите изнесе свое видување на темата геноцид во контекст на резолуцијата за Сребреница во ОН. Не секое воено злосторство е геноцид,...

Балкан 21.04.24 | 13:18

Вучиќ отпатува во Њујорк на седницата на Советот за безбедност на ОН за резолуцијата за геноцид во Сребреница и за состојбата на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, допатува во Њујорк, каде што во следните пет дена се очекува да се вклучи во интензивна дипломатска активност фокусирана...

Балкан 20.04.24 | 10:01

Вучиќ: И благодарaм на Македонија за одлуката за Сребреница, веројатно сме заслужиле за сè што направивме за нив

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ја коментираше одлуката на Македонија да биде еден од коспонзорите на резолуцијата за прогласување на 11 јули како Меѓународен...

Македонија 18.04.24 | 10:39

На Маричиќ конечно му текна дека Османи работи против македонските интереси

Не стивнуваат реакциите по вчерашното скандалозно однесување на министерот за надворешни работи на ДУИ Бујар Османи кој работи спротивно на македонските интереси....

Македонија 17.04.24 | 17:58

Маричиќ: Ставот на Македонија за Сребреница е јасно утврден со Декларација во Собранието од 2010 година

Првиот вицепремиер за европски прашања Бојан Маричиќ, по објавата од шефот на дипломатијата Бујар Османи за коспонзорството на Македонија на резолуцијата...

Балкан 17.04.24 | 11:34

Експерт за холокауст тврди: Во Сребреница немаше геноцид

Во Сребреница не се случи геноцид, туку воено злосторство,вели еден од најголемите светски експерти за холокаустот, Ефраим Зуроф и посочи дека денес, без никакво сомневање,...

Балкан 15.04.24 | 15:18

Шешељ: Немаше геноцид во Сребреница

Војислав Шешељ вели  дека има јасна разлика меѓу геноцид и криминал, и оти немало намера да се изврши геноцид во Сребреница. – Сите треба да ја прочитате конвенцијата...

Балкан 08.04.24 | 18:06

А, таман добија датум за преговори: Дали резолуцијата на ОН за наводен геноцид во Сребреница ќе означи крај на Босна и Херцеговина

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека Босна и Херцеговина можеби нема да „преживее“ како единствена земја поради навестеното усвојување на...

Балкан 11.07.23 | 08:15

Три децении дилема, имаше или не геноцид во Сребреница?

Пред 28 години, на 11 јули 1995 година, единиците на Армијата на Република Српска предводени од генералот Ратко Младиќ заедно со паравоената формација „Скорпиони“ извршија...

Скопје 11.07.23 | 08:00

„Марш за Сребреница“ денеска во Скопје

Бошњачкиот национален сојуз (БНС) денеска организира традиционалниот комеморативен „Марш за Сребреница“ во знак на почит и сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница. Маршот...

Балкан 06.04.23 | 19:40

Високиот европски претставник во БиХ бара истрага и прогон за лицата кои го негираат геноцидот во Сребреница

Високиот меѓународен претставник во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит ги повика надлежните институции да ги истражат и гонат лицата кои го негираат геноцидот во...