Резолуцијата за Сребреница e усвоена на Генералното собрание на Обединетите нации.

84 земји гласаа за, 19 против, додека 68 земји беа воздржани.

Македонија гласаше ЗА и е коспонзор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.