Ознака: резолуција
Свет 07.12.22 | 22:50

Во Сенатот на САД донесена резолуција според која дејствата на Русија во Украина се признаваат за геноцид

Сенаторите Џим Раш, член на сенатската комисија за надворешни работи и Бен Кардин, претседател на Хелсиншката комисија, денеска го поздравија донесувањето на резолуцијата...

Македонија 25.10.22 | 18:34

На неколку јазици објавена Резолуцијата за правата на Македонците во Албанија

Федералната унија на европските националности (ФУЕН), ја објави Резолуцијата со која се поддржуваат Македонците во Албанија во барањата за надминување на проблемите...

Македонија 01.07.22 | 23:33

Димовски: Владата ќе ги прекрши сите седум точки од Резолуцијата ако го прифати францускиот предлог

Поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, реагира дека со францускиот предлог за решавање на македонско-бугарскиот спор, за кој министерот за надворешни работи...

Македонија 23.02.22 | 10:22

Понудивме заеднички да седнеме на маса и да создадеме став за заштита на македонскиот народ, бевме одбиени

Понудивме заеднички да седнеме на маса, како Власт и најголема опозициска партија, и да создадеме став по многу прашања кои ќе го заштитат идентитетот на македонскиот...

Свет 18.02.22 | 09:05

Американскиот Сенат усвои резолуција за поддршка на Украина

Американскиот Сенат усвои резолуција со која се изразува поддршка за независноста на Украина и се предупредува за можноста од руска воена агресија врз земјата. Чекорот...

Македонија 06.02.22 | 15:02

Ѓорчев прашува: Дали Ковачевски и Пендаровски се повлекуваат од Резолуцијата за македонските црвени линии ?

Гоце Делчев е најнесреќниот избор од бугарска страна за предизвикување раздор, не добронамерност и создавање амбиент на несоработка помеѓу Република Македонија и...

Македонија 28.01.22 | 20:45

Милошоски: Ковачевски и Османи одат надвор од Резолуцијата, не е потребно дополнително отворање и менување на Уставот

Она што го прават Бујар Османи и Ковачевски е надвор од Резолуцијата. Резолуцијата која ја донесовме во Собрание, треба да се разговара рамноправно на основа и да има...

Македонија 23.01.22 | 17:46

Првиот Македонец во САД стигнал во 1492 година: Со резолуција ќе се прогласува Месец на македонското американско наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик,...

Психологија 31.12.21 | 17:51

Во 2022 конечно оставете ги зад себе овие 10 штетни навики

Навлегуваме во третата година од светската пандемија, пред нас се нови поскапувања на основните продукти, парното, струјата, којзнае друго што, а платите…знаете веќе....

Македонија 04.08.21 | 11:57

Стоев за Резолуцијата: За Бугарија е неприфатливо со вакви постапки да се мотивира или оправдува неисполнувањето на билатералниот договор

Вложивме многу време и напори да воспоставиме прагматичен дијалог на сите нивоа меѓу Бугарија и Македонија и да постигнеме договори што ќе бидат прифатени во иднина...

Македонија 31.07.21 | 16:08

Џамбаски: Бугарската позиција за историското прашање не може и нема да се промени

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски упати остар коментар за Резолуцијата за утврдување на државните позиции на Македонија во контекст на блокадите на европските...

Македонија 30.07.21 | 15:47

Ружин: Бугарија ќе има негативна реакција за донесената резолуција

Македонија со резолуцијата јасно стави на знаење дека нема да отстапи од црвените линии, вели за Канал 5 поранешниот дипломат и универзитетски професор Нано Ружин. Неговите...

Македонија 29.07.21 | 15:01

Со 96 гласа За: Собранието ја усвои Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ја усвои Резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции во контекст на блокадите на европските интеграции, поднесена од пратеничката група...

Македонија 29.07.21 | 13:37

Собранието ја усвои декларација за македонските црвени линии!

Во Собранието на Република Македонија на предлог ВМРО-ДПМНЕ усвоена е декларација за македонските црвени линии кон Бугарија, објави на својот Фејсбук профил, потпретседателот...

Македонија 29.07.21 | 13:11

Муцунски: Пратениците имаат можност да испратат порака дека целото општество е подготвено за итен почеток на пристапните преговори со ЕУ

Денес кога зборуваме во прилог на остварување на целосен консензус за донесување на еден исклучително значаен документ имаме можност да покажеме силно единство, подготвеност...

Македонија 26.07.21 | 13:34

Со резолуцијата ќе покажеме единство дека сакаме решение со Бугарија, но и што е прифатливо, а што не, порача Заев

Премиерот Зоран Заев вели дека со амандман ќе се интервенира во Предлог-резолуцијата за решавање на прашањето со Бугарија за да стои уставното име на земјата – Република...

Македонија 22.07.21 | 19:11

СДСМ со амандман ќе ја внесува „Cеверна“ во Резолуцијата за црвените линии

СДСМ поднесе амандман на Резолуцијата и така во содржината се додава уставното име на државата „Република Cеверна Македонија“. За оваа резолуција предвидено е да се...

Македонија 22.07.21 | 08:55

Собранието ќе расправа за резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за „црвените линии“ во разговорите со Бугарија

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за евроинтеграцискиот пат на земјата и националните црвени линии е на дневниот ред на 47. седница на Собранието, која треба да се одржи денеска....

Македонија 17.07.21 | 22:38

Мицкоски: Се надевам дека Заев и владејачката коалиција ќе најдат храброст да ја поддржат Резолуцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со неприфаќањето на предложената Резолуција во Собранието од страна на албанските партии, истакна дека Зоран...

Македонија 14.07.21 | 19:21

ВМРО-ДПМНЕ нема да ја вметне „Северна“ во Резолуцијата за црвените линии на Република Македонија!

ВМРО-ДПМНЕ нема да ја смени Резолуцијата за црвените линии на Македонија во преговорите за евроинтеграциите, најави денеска Тиммчо Муцунски. Ваква одлука донело раководството...