Ознака: резолуција
Македонија 04.08.21 | 11:57

Стоев за Резолуцијата: За Бугарија е неприфатливо со вакви постапки да се мотивира или оправдува неисполнувањето на билатералниот договор

Вложивме многу време и напори да воспоставиме прагматичен дијалог на сите нивоа меѓу Бугарија и Македонија и да постигнеме договори што ќе бидат прифатени во иднина...

Македонија 31.07.21 | 16:08

Џамбаски: Бугарската позиција за историското прашање не може и нема да се промени

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски упати остар коментар за Резолуцијата за утврдување на државните позиции на Македонија во контекст на блокадите на европските...

Македонија 30.07.21 | 15:47

Ружин: Бугарија ќе има негативна реакција за донесената резолуција

Македонија со резолуцијата јасно стави на знаење дека нема да отстапи од црвените линии, вели за Канал 5 поранешниот дипломат и универзитетски професор Нано Ружин. Неговите...

Македонија 29.07.21 | 15:01

Со 96 гласа За: Собранието ја усвои Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ја усвои Резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции во контекст на блокадите на европските интеграции, поднесена од пратеничката група...

Македонија 29.07.21 | 13:37

Собранието ја усвои декларација за македонските црвени линии!

Во Собранието на Република Македонија на предлог ВМРО-ДПМНЕ усвоена е декларација за македонските црвени линии кон Бугарија, објави на својот Фејсбук профил, потпретседателот...

Македонија 29.07.21 | 13:11

Муцунски: Пратениците имаат можност да испратат порака дека целото општество е подготвено за итен почеток на пристапните преговори со ЕУ

Денес кога зборуваме во прилог на остварување на целосен консензус за донесување на еден исклучително значаен документ имаме можност да покажеме силно единство, подготвеност...

Македонија 26.07.21 | 13:34

Со резолуцијата ќе покажеме единство дека сакаме решение со Бугарија, но и што е прифатливо, а што не, порача Заев

Премиерот Зоран Заев вели дека со амандман ќе се интервенира во Предлог-резолуцијата за решавање на прашањето со Бугарија за да стои уставното име на земјата – Република...

Македонија 22.07.21 | 19:11

СДСМ со амандман ќе ја внесува „Cеверна“ во Резолуцијата за црвените линии

СДСМ поднесе амандман на Резолуцијата и така во содржината се додава уставното име на државата „Република Cеверна Македонија“. За оваа резолуција предвидено е да се...

Македонија 22.07.21 | 08:55

Собранието ќе расправа за резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за „црвените линии“ во разговорите со Бугарија

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за евроинтеграцискиот пат на земјата и националните црвени линии е на дневниот ред на 47. седница на Собранието, која треба да се одржи денеска....

Македонија 17.07.21 | 22:38

Мицкоски: Се надевам дека Заев и владејачката коалиција ќе најдат храброст да ја поддржат Резолуцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со неприфаќањето на предложената Резолуција во Собранието од страна на албанските партии, истакна дека Зоран...

Македонија 14.07.21 | 19:21

ВМРО-ДПМНЕ нема да ја вметне „Северна“ во Резолуцијата за црвените линии на Република Македонија!

ВМРО-ДПМНЕ нема да ја смени Резолуцијата за црвените линии на Македонија во преговорите за евроинтеграциите, најави денеска Тиммчо Муцунски. Ваква одлука донело раководството...

Македонија 13.07.21 | 20:32

За Таравари нема ништо спорно во Резолуцијата, но не открива дали Алијанса ќе ја поддржи

Генералниот секретар на Алијанса на Албанците и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари вели дека ја прочитал Резолуцијата која до Собранието ја достави...

Македонија 13.07.21 | 19:30

Премиерот Заев се проституира и со Уставот и со Резолуцијата

Угледниот, почитуван и достоинствен премиер на Република Македонија, Зоран Заев, денеска беше во елемент. Застана гордо во одбрана на Уставот на државата, а повод за...

Македонија 13.07.21 | 15:39

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на ИК ќе расправа за ставот на Заев и Резолуцијата која ја одбива

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на Извршниот Комитет ќе расправа за ставот на Зоран Заев кој првично ја прифати Резолуцијата таква каква што е, а сега ја одбива, брифираат...

Македонија 11.07.21 | 09:46

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да не измислува изговори, СДСМ и ДУИ да ја поддржат Резолуцијата без интриги во Собрание

Заев да не измислува изговори, СДСМ и ДУИ да ја поддржат Резолуцијата без интриги во Собрание. Преговорите со Бугарија треба да се водат единствено откако ќе биде донесена...

Македонија 09.07.21 | 08:53

Резолуцијата за државните позиции во собраниска процедура

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ во Собранието ја поднесе Предлог – резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции по однос на евроинтеграциите...

Македонија 17.12.20 | 13:06

Македонија гласала „воздржана“ за резолуција на ООН против нацизмот и неонацизмот

Македонија гласала „воздржана“ за резолуција во ООН со која се осудува величањето на нацизмот и неонацизмот. САД и Украина гласале против резолуцијата предложена...

Македонија 23.11.20 | 17:10

Во нацрт-резолуцијата на Европарламентот се изразува жалење што Софија и Скопје не постигнаа компромис

Во нацрт-текстот на известувачот за Македонија во Европскиот парламент Илхан Ќучук се изразува жалење за ќор-сокакот во кој се најдоа Бугарија и Македонија на 17 ноември...

Свет 21.04.20 | 23:08

ОН изгласа резолуција против шпекулации за вакцината за коронавирусот

Сите земји членки на Генералното собрание на ОН синоќа гласаа за резолуција која повикува забрана на секакви пазарни шпекулации поврзани со вакцината за коронавирус....

Македонија 26.12.19 | 11:14

ДУИ: Резолуција за ветинг

Делегатите од четвртиот изборен Конгрес на Демократската Унија за Интеграција констатираат алармантна состојба во третата власт и сметаат дека по остварувањето на...