Ознака: геноцид
Свет 03.06.24 | 10:22

Конго, Руанда, Јасеновац: За овие геноциди немаше резолуции

Резолуцијата за Сребреница  предизвика бурни реакции во Србија и регионот. Многумина истакнуваат дека оваа резолуција неправедно означува цела нација како геноцидна,...

Балкан 25.05.24 | 09:12

Милановиќ: Во Разолуцијата за Сребреница нема ни збор за Србија или Србите

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ потенцираше дека во Резолуцијата за геноцидот во Сребреница на Обединетите нации не се ни споменуваат Србите. Се обидувам да...

Балкан 23.05.24 | 11:40

Напладне ќе бијат сите камбани низ Србија, „Ние не сме геноциден народ“ порачуваат тие

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и осуда на негирањето...

Балкан 20.05.24 | 20:50

Вучиќ пристигна во Њујорк заради гласањето на резолуцијата за Сребреница во ОН

Српскиот претседател Александар Вучиќ допатува во Њујорк каде на 23 мај ќе присуствува на седницата на Генералното собрание на ОН каде ќе се разгледува предлогот-резолуцијата...

Балкан 30.04.24 | 22:54

Олбрајт во ОН ги скрила доказите за геноцид врз Србите во Сребреница

Информацијата дека на 2 јуни 1993 година, Обединетите нации го потврдиле приемот на Меморандумот за злосторствата врз српскиот народ во Братунац, Милиќ, Скелани и Сребреница,...

Македонија 18.04.24 | 10:39

На Маричиќ конечно му текна дека Османи работи против македонските интереси

Не стивнуваат реакциите по вчерашното скандалозно однесување на министерот за надворешни работи на ДУИ Бујар Османи кој работи спротивно на македонските интереси....

Македонија 17.04.24 | 13:59

Oсмани: Србите треба да прифатат дека ќе бидат прогласени за геноциден народ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека е изненаден од реакциите по објавата дека Република Македонија е меѓу 17 држави кои ја коспонзорираа...

Балкан 17.04.24 | 11:34

Експерт за холокауст тврди: Во Сребреница немаше геноцид

Во Сребреница не се случи геноцид, туку воено злосторство,вели еден од најголемите светски експерти за холокаустот, Ефраим Зуроф и посочи дека денес, без никакво сомневање,...

Балкан 15.04.24 | 15:18

Шешељ: Немаше геноцид во Сребреница

Војислав Шешељ вели  дека има јасна разлика меѓу геноцид и криминал, и оти немало намера да се изврши геноцид во Сребреница. – Сите треба да ја прочитате конвенцијата...

Балкан 15.04.24 | 11:24

Намерата на Западот е наместо Германците – Србите да бидат геноциден народ

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека добил официјална потврда од Соединетите Американски Држави дека исклучително тешко ќе лобираат во Обединетите нации...

Свет 01.03.24 | 18:49

Ердоган: Случувањата во Газа се пат до геноцид

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган на денешното отворање на Дипломатскиот форум во Анталија изјави дека настаните во Газа дефинитивно не се војна,...

Свет 27.01.24 | 11:37

Советот за безбедност на ОН во среда ќе ја разгледа одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Израел

Советот за безбедност на Обединетите Нации соопшти дека во среда ќе ја разгледа одлуката на Меѓународниот суд на правдата, кој го повика Израел да спречи каков било...

Свет 26.01.24 | 22:46

Меѓународниот суд на правдата пресуди: Израел да ги преземе сите мерки за да го спречи геноцидот во Газа

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг одлучи дека Израел мора да ги преземе сите мерки за да го спречи геноцидот во Газа, вклучително и убивањето припадници на палестинскиот...

Свет 12.01.24 | 20:55

Шефот на израелската дипломатија: Во судот во Хаг не се презентирани докази против Израел

Новиот шеф на израелската дипломатија,Израел Кац, изјави дека пред Меѓународниот суд на правдата (МСП) не биле презентирани докази против неговата земја, туку „само...

Свет 11.01.24 | 09:22

Во Хаг почнува процесот против Израел по тужба од Јужна Африка за геноцид во Газа

Правната расправа за војната во Газа започнува денеска во Хаг, а Меѓународниот суд на правдата (МСП) ќе ги разгледува аргументите во кои се наведува дека Израел извршил...

Свет 30.12.23 | 20:17

Хамас и Исламски џихад ја поздравија тужбата на Јужна Африка за геноцид извршен од Израел

Палестинските организации Хамас и Исламски џихад ја поздравија Јужна Африка за поднесувањето тужба против Израел пред највисокиот суд на ОН. Ова е важен чекор кон владата...

Свет 29.12.23 | 23:09

Јужна Африка го тужи Израел пред Меѓународниот суд на правдата за геноцид во Газа

Јужноафриканската Република поднесе тужба против Израел пред Меѓународниот суд на правдата, највисокото правосудно тело на Обединетите нации, за геноцид врз Палестинците...

Балкан 08.11.23 | 12:36

Османи, Курти и Коњуфца подготвуваат тужба за геноцид против Србија

Косовската министерка за правда Аљбуљена Хаџиу денеска изјави дека претседателката на Косово, премиерот и претседателот на Собранието, Вјоса Османи, Албин Курти и...

Свет 04.11.23 | 10:05

Ова е точното значење на терминот геноцид

Терминот геноцид првпат бил употребен за време на ужасите на холокаустот во Втората светска војна. Тоа се однесува на обид да се искорени нација или одредена група луѓе. Во...

Свет 07.12.22 | 22:50

Во Сенатот на САД донесена резолуција според која дејствата на Русија во Украина се признаваат за геноцид

Сенаторите Џим Раш, член на сенатската комисија за надворешни работи и Бен Кардин, претседател на Хелсиншката комисија, денеска го поздравија донесувањето на резолуцијата...