Ознака: преговарачка рамка
Македонија 17.04.24 | 12:54

Значи можело: ЕУ за Србија ја промени Преговарачката рамка, нас нѐ убедуваат дека тоа не е можно

Како и што најавуваше претседателот Вучиќ, ЕУ денеска донесе одлука за Промена на преговарачката рамка и вклучување на тн Охридски договор. Во превод тоа значи дека...

Балкан 17.04.24 | 11:56

ЕУ ја промени Преговарачката рамка за Србија: Нема влез додека не го признаат Косово

Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ го усвоија ажурираниот текст на заедничката позиција за поглавјето 35, што подразбира дека Србија целосно ќе ги спроведе своите...

Македонија 06.04.24 | 14:58

Димитриевски: Да се изнајде начин за модифицирање на преговарачката рамка со ЕУ

Да се формира меѓународен тим во кој ќе има претставници на ЕУ, кој ќе работи на прилагодување на рамката во делот на прилагодување на Францускиот предлог, односно според...

Балкан 19.03.24 | 11:22

ЕУ подготвува „Договор од Преспа“ меѓу Србија и Косово!

Српските медиуми објавија дел од договорот меѓу Србија и ЕУ за односите со Србија. Во него најважниот дел е дека Србија нема да се противи на членството на Косово во...

Балкан 09.02.24 | 11:29

Дачиќ: ЕУ прави притисок договорот од Охрид да влезе во Преговарачката рамка за Србија

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека Брисел го зголемува притисокот врз Србија со формален предлог деловите од Охридскиот договор, со...

Балкан 03.02.24 | 17:48

Додека Османи и Пендаровски нѐ убедуваат дека промени за Македонија не се можни: ЕУ ќе ја менува Преговарачката рамка за Србија

Европската комисија (ЕК) и Европската служба за надворешни работи поднесоа предлог исполнувањето на обврските преземени во Охрид да се вклучи во преговарачката рамка...

Македонија 14.12.23 | 12:41

Додека Ковачевски вели да не се самозалажуваме со промена на Преговарачката рамка, ЕУ веќе ја менува за Србија

Да не се самозалажуваме и да ги залажуваме граѓаните за промени во однос на Преговарачката рамка или во процесот на проширување, затоа што на крајот од тоа нема да има...

Балкан 14.12.23 | 10:57

EУ преку Охрид прави пат Косово да стане членка на Обединетите нации

Дали Охридскиот договор ќе дојде во Обединетите нации и дали претходното вметнување на делови од овој документ во преговарачката рамка на ЕУ со Србија ќе ја отвори...

Балкан 13.12.23 | 08:30

Значи сепак можело: ЕУ бара промена на Преговарачката рамка со Србија

Советот на министри на ЕУ бара од Европската комисија и шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, итно, пред крајот на јануари 2024 година, на Советот да му предложат...

Балкан 12.12.23 | 11:29

Додека нас нѐ убедуваат дека промени не се можни: ЕУ денеска ќе ја промени Преговарачката рамка за Србија

Министрите за европски прашања на денешниот состанок на Советот за општи работи  се очекува да ги усвојат заклучоците за промена на Преговарачката рамка за Србија.Ова...

Македонија 11.08.23 | 15:50

Преговарачката рамка сепак може да се смени: Тоа што го договорија Вучиќ и Курти во Охрид се додаде во ЕУ рамката за Србија

Деновиве политички аналитичари блиски до власта како и некои амбасадори  во обид да ја принудат ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени велат дека нема да добиеме подобри...

Македонија 05.08.23 | 10:55

Османи на табла ја нацрта преговарачката рамка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи објави видео на својот профил на Фејсбук со кратко објаснување, како што посочува, на суштината на преговарачката рамка...

Македонија 29.06.23 | 15:07

Најчевска го враќа на земја Ковачевски: Во самата рамка стои дека секоја од државите членки ќе го разгледува и проценува напредокот на Македонија

Од каде па то знаеш дали ќе има или нема дополнителни услови?, го прашува професорката Мирјана Најчевска премиерот Димитар Ковачевски, кој рече дека не постојат дополнителни...

Македонија 29.06.23 | 14:54

Ковачевски: Не постојат дополнителни услови во Преговарачката рамка

Германскиот канцелар, практично ги повтори гаранциите, кои што веќе стојат во Преговарачката рамка. Други услови не може да има во Преговарачката рамка и затоа она што...

Македонија 08.06.23 | 13:33

Без промена на преговарачката рамка бесцелно е и сите членки на ЕУ, со исклучок на Бугарија, да ни дадат гаранции за идентитетот

Премиерот Димитар Коавчевски и на вчерашната лидерска средба се обиде да продава магла. Овојпат со најавата дека до крајот на јуни ќе стигне политичка одлука на една...

Македонија 27.01.23 | 23:00

Пендаровски: Во моментов не постои шанса да се доближиме до две третини потребни за Уставни измени

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во моментов, воопшто не постои шанса да има доближување до две третини мнозинство во Собранието потребни за промена на Уставот. Објективната...

Македонија 05.09.22 | 15:19

Владата ја усвои преговарачката структура, главен преговарач ќе биде Маричиќ

Владата ја воспостави структурата за преговори со Европската Унија, а очекувањата според премиерот Димитар Ковачевски се земјава за осум години од сега, односно до...

Македонија 17.07.22 | 13:18

Генчовска контра Османи: Нема нов француски предлог, имплементацијата на протоколот може да се контролира

Не, нема промена во францускиот предлог. Таква промена нема. Ова за БГНЕС го изјави министерката за надворешни работи на Бугарија Теодора Генчовска во врска со наводите...

Македонија 17.07.22 | 12:23

Маричиќ од Софија: Денес отворивме европско поглавје во односите со Бугарија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска заедно со владината делегација предводена од министерот за надворешни работи...

Македонија 17.07.22 | 12:20

Бугарија не отстапува во однос на ставот за официјалниот јазик на C.Македонија, бугарската позиција е загарантирана во целата преговарачка рамка

Бугарската министерка за надворешни работи, Теодора Генчовска, вели Бугарија не прави отстапки за признавање на македонскиот јазик и нејзината позиција ќе ја гарантира...