Европратеникот на Бугарија, Ангел Џамбаски го честиташе Илинден, за кој вели дека на 2 август пред 119 години избувнало големото востание против турскиот окупатор во бугарската историја.

„Вечна им слава на сите Илинденци. Вечна слава на тие кои го дадоа животот за ослободување на Македонија и Одринско и обединување со мајка Бугарија“, напиша Џамбаски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.