Ознака: илинден 2022
Македонија 04.08.22 | 20:28

АВМУ со осуда за попречувањето на ТВ Алфа да го проследи настанот на Мечкин Камен

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува попречувањето на новинарската екипа на ТВ Алфа, да го проследи настанот по повод одбележувањето на...

Колумни 03.08.22 | 14:21

Дали за Пендаровски бугарските власти биле фашистички или профашистички окупатор?

Предраг Димитровски Во своето последно телевизиско интервју пред 2 Август, Денот на Републиката, претседателот Стево Пендаровски, меѓу другото, испрати две пораки....

Македонија 03.08.22 | 10:47

Полицијата на Спасовски против народот, Ковачевски исвиркан: Нови снимки од Мечкин Камен

Нови снимки простигнаа од вчерашните случувања на Мечкин Камен во Крушево. Од нив може да се види како полицијата на министерот Оливер Спасовски тргна на народот, а...

Македонија 03.08.22 | 10:11

Од честитки до закани од „братска“ Софија за Илинден

Прославата на 2 Август, Денот на републиката, во Македонија, донесе дисонантни реакции од Софија, наспроти „францускиот предлог“, што наводно треба да ги смири страстите....

Балкан 02.08.22 | 22:42

Џамбаски: Слава им на сите Илинденци што загинаа за обединување на Македонија и Одринско со мајка Бугарија

Европратеникот на Бугарија, Ангел Џамбаски го честиташе Илинден, за кој вели дека на 2 август пред 119 години избувнало големото востание против турскиот окупатор во...

Македонија 02.08.22 | 22:34

Со цитат од Борис Сарафов Никола Груевски го честита Илинден

Поранешниот премиер Никола Груевски го честита Илинден со читат од Борис Сарафов, еден од тројцата водачи на Главниот (востаничкиот) штаб на Илинденското востание во...

Македонија 02.08.22 | 22:00

Спасовски ги пофали полицајците што ја штитеа власта од народот

Денеска граѓаните на Македонија, чествувајќи го Илинден, покажаа како се празнува обединето, достоинствено, државнички. Во духот на аманетот на Илинденците, аманетот...

Македонија 02.08.22 | 21:53

Уште полошо: Свирежите на народот ги прикрил организаторот, а не МРТ

Македонската радио-телевизија демантира дека со однапред подготвено аудио ги прекрила свирежите упатени кон владината делегација на Мачкин Камен, на прославата на...

Македонија 02.08.22 | 14:50

Костадиновска-Стојчевска: Ние одамна си го врвиме својот пат и си ја гледаме својата работа

Нема Македонец, каде и да е на оваа „дуња“, кому денеска не му доаѓа да заплаче како дете зашто денеска е нашиот празник над сите празници – Илинден, рече во денешниот...

Македонија 02.08.22 | 14:24

„Бегај бе, стој таму!“: Видео од инцидентот на Мечкин Камен кога партиското обезбедување на СДСМ се судри со народот

Партиското обезбедување на СДСМ денеска на Мечкин Камен се судри со македонските граѓани, а потоа вербално ја нападна и полицијата. Инцидент при обидот на партиското...

Македонија 02.08.22 | 14:20

Пендаровски: Се надевам дека 2 Август во иднина ќе го прославуваме во Прохор Пчински

Претседателот Стево Пендаровски, кој со македонска државно-црковна делегација, по пауза од 18 години денеска на Илинден беше во посета на манастирот „Св. Прохор Пчински“...

Македонија 02.08.22 | 14:10

Власта не го пушти народот што не е за СДСМ да присуствува на Мечкин Камен

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски од Мечкин Камен го честиташе големиот македонски празник Илинден. Ако илинденците освојуваа педа по педа, и во...

Македонија 02.08.22 | 13:59

Свирежите кои не се слушнаа на преносот, ама власта и тоа како ги слушна

Свирежите на граѓаните на Мечкин Камен, кои МТВ ги прикри со спремно аудио: Таче собра публика, ама МТВ пак мораше да пушти музика за да не се слушаат свирежите

Твитови 02.08.22 | 13:50

Народот со македонски знамиња е опколен со полиција во цивил

Крушево денес, више полиција него народ. Народот со македонски знамиња е опколен со полиција во цивил. pic.twitter.com/gmvliGIUmu — Ѓорѓи Влајнкиноски 🇲🇰 (@gjorgjiVV) August 2, 2022

Македонија 02.08.22 | 13:45

Амбасадорката Брнз положи цвеќе на Меморалниот центар на АСНОМ

Во чест на Илинден, амбасадорката на САД во Македонија Кејт Брнз денеска положи свежо цвеќе на Меморалниот центар на АСНОМ. Честит Илинден! Претставници на Амбасадата,...

Македонија 02.08.22 | 13:39

Таче собра публика, ама МТВ пак мораше да пушти музика за да не се слушаат свирежите

„Или застанете да го одбраниме достоинството на партијата или да си одиме подома сите“ се вели во дел од пораката, за која на социјалните мрежи се тврди дека е само...

Твитови 02.08.22 | 13:15

Џабе ја појачувате музиката, се слуша дека ве свиркаат

Поставиле огради и еден куп обезбедување, ги ставиле нивните војници зад оградите да мафтаат со европски знаменца, мизерно по мизерно не може да биде, ми се гади од идиотиве...

Македонија 02.08.22 | 13:06

Ковачевски: Илинден е нашата сила за европска Cеверна Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски во своето обраќање од Мечкин Камен по повод Денот на Републиката порача дека „Илинден е нашата сила и за современа, модерна, економски...

Македонија 02.08.22 | 12:48

Илинденската коњаница против Северна на владата на Ковачевски и со јасна порака до него, еве што му порачаа

Илинденската коњаница му испрати јасна порака на Димитар Ковачевски во Крушево „За кого – За Македонија“. Тие јасно го изразија револтот за придавката Северна. Денес...

Македонија 02.08.22 | 12:43

Мицкоски: Македонија треба да го поврати изгубеното, народот да не наседнува на лагите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се гаранција дека ќе нема уставни измени

Драги пријатели, браќа и сестри, Честит Илинден! Честит нека ни е најголемиот македонски празник – Свети Илија, Илинден! Нека е вечен споменот на комитите, на партизаните,...