Ознака: Ангел Џамбаски
Македонија 31.07.21 | 16:08

Џамбаски: Бугарската позиција за историското прашање не може и нема да се промени

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски упати остар коментар за Резолуцијата за утврдување на државните позиции на Македонија во контекст на блокадите на европските...

Балкан 04.07.21 | 14:49

Ердоган не му стави бугарско знаме на Борисов, Џамбаски се налути

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го пречека поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов со две турски знамиња, наместо со турско и бугарско. На тоа се налути...

Македонија 01.07.21 | 19:41

Џамбаски: Изјавата на Закаријаш треба да биде пример за оние кои не ја разбираат суштината на спорот

Бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, коментира дека изјавата на португалската министерка, Ана Паула Закаријаш, во врска со спорот меѓу Бугарија и Македонија, предизвика...

Балкан 30.06.21 | 08:31

Бугарија најави дека ќе ја блокира и Србија поради Македонија : Бараат да се отворат досиејата на тајните служби на Југославија

Бугарија најави дека ќе ја блокира Србија за членство во Европската унија а повод повторно е Македонија.Конкретно од Србија се бара да ги  осуди злосторствата извршени...

Балкан 20.06.21 | 17:32

Џамбаски: Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, напиша бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, посочувајќи дека нема две нации или два...

Македонија 20.06.21 | 13:36

Според македонската Влада објавите на Џамбаски се дејства против добрососедството и пријателството

На прашањето дали и како ќе реагира македонската влада на изјавите на бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, кој објави видео и текст во кои Македонија ја нарече бугарска...

Македонија 19.06.21 | 22:04

Џамбаски: Заев во Софија се сеќава, но кога е во Скопје заборава дека Македонија е бугарска

Европратеникот и потпретседател на бугарската ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, на социјалните мрежи објави видео со кое го повторува ставот дека Македонија е бугарска. Џамбаски...

Македонија 18.06.21 | 22:36

Џамбаски со ново фaшиcтичкo видео – Македонија е бугарска, ја продолжуваме битката за вистината

Бугарскиот европратеник и заменик претседател на партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски, на социјалните мрежи го сподели официјалниот спот на партијата кој е дел од кампањата...

Македонија 31.05.21 | 21:10

Џамбаски: Заев многу ја понижи Бугарија, џабе слави пирова победа

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро реагираше на најавата дека е можно да се изнајде решение за спорот помеѓу Македонија и Бугарија кое нема да стави никој...

Балкан 26.05.21 | 08:03

Џамбаски до руската амбасада во Скопје: Засрамете се, во 1945 во Москва македонската азбука е создадена заедно со македонската нација

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски, изрази огорченост поради честитките на Руската амбасада во Скопје до македонскиот народ на 24 мај, Денот...

Балкан 12.05.21 | 21:58

Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ: Европратеникот Џамбаски со закани до Србија

По заканите кон Македонија, бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и се закани и на Србија со зборовите дека државата мора да разбере дека „болшевичките техники и...

Македонија 11.05.21 | 08:44

Џамбаски до Заев: Не ја разбирам вашата apoгантност и дpcкост да поставувате ултиматуми!

Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми пред Унијата којашто вашиот народ ја гледа како единствен влог за подобра иднина, му порача европратеникот...

Балкан 10.05.21 | 19:44

Џамбаски му порача на Заев: Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми

„Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми пред Унијата којашто вашиот народ ја гледа како единствен влог за подобра иднина“. Oва му го...

Балкан 02.04.21 | 20:26

Џамбаски пуштен на најјако: Охрид е бугарска престолнина, никој не може да го нeгира тоа

Охрид е бугарска престолнина, никој не може да го негира тоа, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, чија партија ВМРО е дел од бугарската влада, во интервју...

Македонија 31.03.21 | 20:38

Осуда за видеото на Џамбаски од Делегацијата на ЕП во Мешовитиот парламентарен комитет Македонија-ЕУ

Изразуваме длабока загриженост во врска со видеото на европратеникот, во кое се изразуваат територијални претензии кон Македонија од страна на партија во бугарската...

Македонија 31.03.21 | 14:47

Бугарските политичари немаше да си дозволат вакви изјави ако нашите институции реагираа

Изјавата на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски е скандалозна, рече денеска пратеникот Тимчо Муцунски, според кого дека бугарските политичари немало да си дозволуваат...

Колумни 30.03.21 | 13:31

Ангелчо, колкуто и да се вртиш, дупето ти е од зад!

Моооре забеганиии! На ова Бугариве како чавките умот да им го испиле, па се претвораат во муви без глава. И тоа не од оние обичните, туку од оние големите, с*рки. Веќе не...

Балкан 30.03.21 | 11:49

Захариева со половина уста се огради од шовинизмот на Џамбаски

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева се оградува од говорот на Ангел Џамбаски ама истовремено ги повикува властите во Скопје...

Македонија 29.03.21 | 23:40

Човек кога го гледа ова лигаво бугарско фашистичко копиле на прва што му доаѓа на памет е да му залепи шамарчина

Алексндар Пандов од ВМРО-ДПМНЕ реагира на националистичките изјави на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски  

Македонија 29.03.21 | 23:20

ВМРО-ДПМНЕ за изјавите на Џамбаски: Ова ли е заедничкото пријателство за кое збори Заев?

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува негаторските и шовинистички изјави на Ангел Џамбаски кон постоењето на Македонија. Владата мора да има системски одговор на ваквите провокации...