Ознака: Ангел Џамбаски
Балкан 12.06.23 | 19:45

Бугарскиот европратеник ја нападна ВМРО-ДПМНЕ и одново провоцира: Македонија е бугарска

Бугарскјиот европратеник Ангел Џамбаски повторно со провокации кон Македонија. Овојпат, тој ги насочи критиките кон ВМРО-ДПМНЕ. „Животот и честа на Бугарите мора да...

Балкан 18.05.23 | 13:26

Џамбаски се разболе, жали што не дојде во Скопје

Ангел Џамбаски вчера не дојде во Скопје како дел од мешовитиот парламентарен комитет меѓу Македонија и ЕУ, чиј член е европратеникот Џамбаски. Џамбаски инаку е на таканаречената„црна...

Македонија 16.05.23 | 10:37

Денеска треба да дојде Џамбаски: Ќе ги покаже ли Ковачевски „болс-от“?

Денеска треба да се оджи состанок на мешовитиот парламентарен комитет на Македонија и ЕУ. Претставници на комитетот се Соња Мираковска и Андреас Шиле. Како што е најавено,...

Балкан 12.03.23 | 22:05

Џамбаски: Изјавата на Пендаровски е „скандалозна и антибугарска“

Изјавата на претседателот Стево Пендаровски за бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски е „скандалозна и антибугарска“ и побара итна реакција од бугарското МНР. Нашето...

Балкан 17.02.23 | 11:48

Џамбаски бара вето, зашто „Бугарите во Македонија се претепуваат до смрт“

Европратеникот Ангел Џамбаски пред парламентарните избори во април подготвува патриотски фронт и преговара за обединување на „сите родољубиви патриотски организации“...

Македонија 04.02.23 | 17:08

Џамбаски: Ќе одиме во Македонија кога сакаме и како сакаме

„Непуштањето Бугари во РСМ е вистински срам и неуспех на бугарската политичка класа. На денот на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, видовме како земја која не...

Балкан 04.02.23 | 12:33

Tоа што се случува на границата е срам: Се огласи Џамбаски од Благоевград

Се огласи бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски од Благоевград каде што присуствуваше на чествувањето на Гоце Делчев, преку видео порака објавена на социјалната...

Македонија 04.02.23 | 10:53

Џамбаски сепак си остана во Благоевград, оттаму ги упати навредите

Иако бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски првично најави дека ќе дојде во Скопје на одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце...

Македонија 01.02.23 | 22:22

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот нека го пикнат во куќичките на Страцин и нека го земат со авион

Членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј Петров го спореди европратеникот Ангел Џамбаски „со лицата кои што на стадион ќе истрчаат голи и гледаат да се сврти целата...

Вести 27.01.23 | 22:08

Пендаровски не се чувствува загрозен за личната безбедност, не е подигнато нивото на готовност

Претседателот Стево Пендаровски вели дека не се чувствуа загрозен за личната безбедност по изјавите на бугарскиот еврoпратеник Ангел Џамбаски. Се шегував на оваа тема,...

Македонија 27.01.23 | 08:19

Mлака рекација на ЕУ за однесувањето на Џамбаски

По заладените односите меѓу Скопје и Софија по инцидентот во Охрид, изјавите на европратеникот Ангел Џамбаски и повлекувањето на бугарскиот амбасадор од земјава, од...

Македонија 26.01.23 | 15:05

Ковачевски го диктираше Законот за да избегне да каже дали ќе му се забрани влез на Џамбаски

Во последните денови гледаме дека ескалираат односите помеѓу Бугарија и Македонија. За жал страната која што е оштетена во оваа ескалација е Република Македонија, чувствата...

Македонија 26.01.23 | 14:28

Османи: Немаме добиено официјална потврда за повлекувањето на Ангелов

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска од собраниската говорница изрази жалење за последните активности од страна на официјална Софија. Ја нагласи потребата...

Македонија 26.01.23 | 13:40

Гир: Неприфатливи се изјавите на европратеникот Џамбаски за Пендаровски и територијалните претензии

Евроамбасадорото Дејвид Гир ја осуди изјавата на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во врска со територијалните претензии и ја оцени како неприфатлива. Во врска...

Македонија 25.01.23 | 14:34

Koвачевски: За доаѓањето на Џамбаски ќе се одлучува според Законот за странци

Премиерот Димитар Ковачевски на прашањето дали на бугарскиот европратеник ќе му се забрани најавеното доаѓање  на честувањето на родениот ден на македонскиот револуционер...

Македонија 25.01.23 | 14:20

Moжел и на 5-ти: Спасовски на 4 февруари ќе одлучи дали ќе го пушти Џамбаски

Во одговор на новинарско прашање дали бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски ќе биде вратен назад ако се појави на границата за да присуствува на одбележувањето на...

Македонија 25.01.23 | 14:01

„Небитниот“ Џамбаски му се закани на Пендаровски со атенатат: Доаѓам сигурно во Скопје

Бугарскиот радикал од ВМРО-БНД и европратеник Ангел Џамбаски му порача на претседателот Стево Пендаровски дека и во минатото имало обиди на лидери на ВМРО да им се забрани...

Македонија 25.01.23 | 08:14

Владата го игнорира претседателот: Не расправаше за прогласување на Џамбаски за персона „нон грата“

Владата на синоќешната седница донесе и заклучоци во врска со одбележувањето на 4 февруари, денот на раѓањето на Гоце Делчев. Задолжено е Министерството за внатрешни...

Македонија 24.01.23 | 11:10

Се чека на Османи и на МНР да се изјаснат за барањето на Пендаровски, Џамбаски да биде прогласен за персона „нон грата“

Откако вчера претседателот Стево Пендаровски побара пратеник на Европскиот парламент и уште неколкумина да бидат прогласени за персона „нон грата“ сите очи се вперени...

Балкан 24.01.23 | 11:02

Џамбаски: Македонија е бугарска – со забрани за влез нема да ја избришете вистината

Македонија била и е бугарска! Македонија е друга работа, пишува на Фејсбук Ангел Џамбаски. Заслугата тука е на Тито. Со забрани за влез во државата нема да ја...