Претседателот на унгарската влада, Виктор Орбан, е одликуван со Орден на Република Српска, изјави претседателот на Република Српска, Милорад Додик.

Додик рече дека орденот ќе му биде врачен лично на Орбан во февруари.

Додик истакна дека му е чест што има можност да зборува за почесните луѓе по повод Денот на републиката бидејќи тие тоа го заслужуваат поради нивното внимание кон Српска, а меѓу нив се и почесниот професор Ненад Кечмановиќ и српскиот академик Матија Беќковиќ.

Во Бања Лука во тек е доделувањето на наградите на заслужните личности и институции, кои одиграа голема улога во создавањето и зачувувањето на Српска.

По врачувањето на наградите, ќе се одржи седница на Сенатот, јавува РТРС.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.