Ознака: виктор орбан
Свет 16.04.21 | 12:12

Орбан: Никој не може да избега од вирусот, вакцинацијата спасува човечки животи

Виктор Орбан, Унгарскиот премиер истакна дека вакцинацијата спасува човечки животи и ги повика граѓаните да се вакцинираат против коронавирусот, посочувајќи дека...

Балкан 07.04.21 | 09:16

Унгарија почна да ги укинува рестрикциите откако достигна 2,5 милиони вакцинирани граѓани

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави дека земјата ќе почне да се отвора откако беше постигната целта да се вакцинираат 2,5 милиони граѓани. Унгарија агресивно набавуваше...

Свет 07.04.21 | 08:45

Од денес олабавување на мерките во Унгарија, вакцинирани 2.5 милиони лица

Од денес почнува постепено олабавување на антиковид-19 мерките во Унгарија. Премиерот Виктор Орбан денес ја информираше нацијата дека веќе 2.5 милиони луѓе се вакцинирани. Согласно...

Свет 19.03.21 | 11:29

Орбан: Уште еден милион вакцинирани и ќе ги олесниме мерките

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан денес објави дека земјата може да ја започне првата фаза на олеснување на ограничувањата против Ковид-19 откако ќе се вакцинираат...

Свет 14.03.21 | 13:31

Орбан: Брисел го зафркна снабдувањето со вакцини, јасно е дека нешто не е во ред

Брисел го „зафркна“ снабдувањето со вакцини против коронавирус, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, додавајќи дека неговата земја ќе биде „во голема...

Македонија 11.03.21 | 11:46

Со над милион вакцинирани граѓани, Унгарија е најуспешната голема членка на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави дека над милион Унгарци досега се вакцинирани против корона вирусот, со што земјата избива меѓу најуспешните европски држави. Орбан...

Свет 05.03.21 | 17:02

За да го намали ширењето на корона вирусот: Унгарија ги заострува рестрикциите

Властите во Унгарија ги заоструваат рестрикциите во обид да го намалат рапидното зголемување на смртни случаи и хоспитализации предизвикани од коронавирусот. Сите...

Свет 05.03.21 | 13:02

Орбан: Време е за нова европска десница

Унгарскиот премиер Виктор Орбан повика денеска на создавање нов сојуз на десничарски европски партии, откако неговиот Фидес ја напушти Европската народна партија...

Свет 05.03.21 | 11:39

Партијата на Виктор Орбан преговара за ЕП со конзервативците во Италија и Полска

Унгарскиот премиер Виктор Орбан потврди дека неговата партија Фидес преговара со европските конзервативни политички сили, вклучувајќи го и италијанскиот популист...

Балкан 04.03.21 | 17:23

Oрбан: Додека Европа се бори против Ковид-19, ЕПП води игра за надмоќ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја критикуваше денеска Европската народна партија (ЕПП), која Фидес неодамна ја напушти, дека се занимава со внатрешни игри додека остатокот...

Свет 03.03.21 | 12:51

Орбан го известил Манфред Вебер: Фидес ја напуштa ЕПП

Унгарската владеачка десничарска партија Фидес денеска ја напушти Европската народна конзервативна група (ЕПП) во Европскиот парламент, соопшти премиерот Виктор...

Свет 28.02.21 | 13:15

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се вакцинираше со кинеската вакцина против коронавирус

Унгарскиот премиер Виктор Орбан прими вакцина против коронавирусот, изработена од кинеската компанија „Синофарм“. „Вакциниран“, објави Орбан на својот Фејсбук профил,...

Свет 26.02.21 | 09:51

Opбaн дeцидeн: He вepyвaме вo „пocтxpистиjaнска и пocтaнциoнaлнa“ Евpoпа

Европската унија, како што разбира Унгарија, е составена од суверени нации, но некои земји-членки се обидуваат да пренесат повеќе овластувања на Брисел и да ги зајакнат...

Свет 23.02.21 | 09:51

Орбан: Нема источни и западни вакцини, има само добри и лоши

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа изјави дека државите мора да набават вакцини што е можно побрзо и во што поголеми количества, без разлика дали тие доаѓаат од...

Балкан 23.02.21 | 08:19

Oрбан: Нема источни и западни вакцини, има само добри и лоши

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа изјави дека државите мора да набават вакцини што е можно побрзо и во што поголеми количества, без разлика дали тие доаѓаат од...

Свет 15.02.21 | 14:57

Орбан бара продолжување на специјалните овластувања на владата

Унгарскиот премиер Виктор Орбан од парламентот побара да ги продолжи специјалните овластувања на владата за продолжување на борбата против ковид-19, велејќи дека само...

Свет 10.02.21 | 09:28

Обезбедивме огромни инвестиции и пристап до вакцини, сподели Орбан по конференцијата со кинескиот претседател Си

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави огромни кинески инвестиции и пристап до кинеските вакцини против коронавирусот по конференцијата на средно-европските држави...

Свет 22.01.21 | 10:53

Орбан за регистрирањето на руската вакцина: Не ни требаат објаснувања туку вакцини

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, истакна дека неговата земја не може да ги укине ограничувачките мерки воведени за спречување на ширењето на корона вирусот сè додека...

Македонија 22.01.21 | 09:08

Додека Мицкоски ги јакне врските со лидерите на ЕУ, Заев заглавен во афери и дворски игри

За само неколку денови лидерот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Николоски имаа  средби со неколку европски лидери кои јасно ја изразија поддршката за...

Македонија 18.01.21 | 18:09

Мицкоски: Со Орбан зборувавме за блокираниот пат кон ЕУ, добивме недвосмислена поддршка од унгарските пријатели

Заедно со потпретседателот Александар Николоски се наоѓаме во главниот град на Република Унгарија, Будимпешта. Утрото го започнавме со работен појадок кај министерот...