Ознака: виктор орбан
Македонија 18.01.21 | 18:09

Мицкоски: Со Орбан зборувавме за блокираниот пат кон ЕУ, добивме недвосмислена поддршка од унгарските пријатели

Заедно со потпретседателот Александар Николоски се наоѓаме во главниот град на Република Унгарија, Будимпешта. Утрото го започнавме со работен појадок кај министерот...

Македонија 17.01.21 | 15:46

Мицкоски заминува на средби со Виктор Орбан и Јанез Јанша

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и потпретседателот Александар Николоски, од утре па во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети...

Калеидоскоп 25.12.20 | 12:18

Среќен Божиќ: Орбан покажа како го прославува празникот!

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на верниците им го честиташе Божик, по Грегоријанскиот каленадар и тоа со фотографија со својот внук. Среќен Божиќ, напиша Орбан на Фејсбук,...

Балкан 23.12.20 | 14:43

Орбан за вакцините: Преговараме со сите, и со западните и со источните земји, Америка, Европа, Русија, Кина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан информираше денеска дека прватa пратка со вакцината против коронавирусот ќе пристигне во Унгарија за три дена. Уште еднаш го разгледавме...

Свет 18.12.20 | 11:29

Орбан: Вакцинација во Унгарија на крајот на декември

Унгарија ќе започне со вакцинирање на населението од коронавирус на 27 или 28 декември, изјави премиерот Виктор Орбан. Првите дози на вакцини ќе бидат доволни за вакцинирање...

Свет 11.12.20 | 08:30

Орбан за европскиот буџет: Преовлада здравиот разум, парите на Унгарците се заштитени

По договорот за буџетот на ЕУ и фондот за економско закрепнување, постигнат на самитот на Унијата во Брисел, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан соопшти дека преовладал...

Свет 30.11.20 | 13:46

Орбан: ЕУ и Германија ни земаат шест, а ни враќаат четири милијарди евра

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска оцени дека побогатите земји од ЕУ „на чело со Германија“ од Унгарија земаат околу шест милијарди евра годишно, под различни...

Свет 27.11.20 | 12:23

Орбан: Нема да се согласиме Унгарија да стане земја на имигранти

Унгарскиот премиер Виктор Орбан им порача на лидерите на ЕУ дека Унгарија нема да стане „земја на имигранти“. Орбан изјави дека Европската унија верува дека владеењето...

Свет 26.11.20 | 21:49

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

Унгарија и Полска остануваат на својот став дека владеењето на правото не може да биде услов за пристап до парите од европскиот буџет и европскиот план за обнова, освен...

Свет 26.11.20 | 10:17

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на Сорос

Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос, порачува унгарскиот премиер, Виктор Орбан. Тој реагира на текстот на Сорос за порталот...

Свет 23.11.20 | 14:11

Орбан: Ќе се фокусираме на таргетирано и масовно тестирање, училиштата остануваат отворени

Напорите за спречување на ширењето на коронавирусот ќе се фокусираат на таргетирано и масовно тестирање на работници од суштинско значење и на одржување на училиштата...

Свет 19.11.20 | 22:14

Самитот на ЕУ не успеа да го тргне ветото на Унгарија и Полска на седумгодишниот буџет на Унијата

Шефовите на држави и влади на ЕУ за време на денешната видео-конференциска врска не успеаја да го решат прашањето за деблокада на седумгодишниот нацрт- буџет на Европската...

Свет 18.11.20 | 20:19

Орбан: Унгарија стави вето на буџетот на ЕУ зашто ќе нѐ принудуваа да примаме мигранти

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, изјави дека неговата земја го одбила предложениот буџет на ЕУ затоа што неговото прифаќање би значело поддржување на имиграцијата...

Балкан 11.11.20 | 12:45

Орбан ги повика Унгарците да ги почитуваат новите рестрикции

Премиерот Виктор Орбан ги повика Унгарците да ги почитуваат најновите мерки за заштита од коронавирусот откако парламентот изгласа продолжување на владините овластување...

Свет 09.11.20 | 12:33

Унгарија го продолжува полицискиот час и ги затвора училиштата

Унгарија ќе ги затвори средните училишта, универзитетите и рестораните и ќе воведе продолжен ноќен полициски час од вторник на полноќ со цел да се запре брзото зголемување...

Свет 08.11.20 | 14:43

Орбан му ја честиташе победата на Џо Бајден на претседателските избори

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска му ја честиташе победата на Џо Бајден на американските претседателски избори. Дозволете да Ви честитам на успехот во претседателската...

Свет 03.11.20 | 20:20

Унгарија воведува полициски час од полноќ, објави Орбан

Унгарија ги затвора баровите и местата за забава и воведува ноќен полициски час од полноќ за да се спречи брзото ширење на коронавирусот, објави премиерот Виктор Орбан...

Свет 29.10.20 | 20:24

Соработката меѓу Орбан и Трамп ги крена односите меѓу САД и Унгарија на највисоко ниво во подолг период

Унгарскиот премиер Виктор Орбан е еден од ретките европски политичари кој отворено му изрази поддршка на Доналд Трамп во пресрет на претседателските избори во САД. Орбан...

Свет 14.10.20 | 17:43

Средба Орбан – Јанша во Словенија: Седиштето на растот на ЕУ се движи на исток, кон средна Европа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денес ја посети Словенија, каде со премиерот и политички сојузник Јанез Јанша го отворија далноводот што ги поврзува двете држави. Проектот...

Свет 12.10.20 | 10:01

Виктор Орбан го задржа дво-третинското мнозинство во парламентот

Унгарската опозиција не успеа да го намали дво-третинското мнозинство што премиерот Виктор Орбан го има во Парламентот откако неговата кандидатка победи на делумните...