Ознака: виктор орбан
Македонија 13.09.19 | 09:28

Мицкоски: Ќе испратам писмо до Европската народна партија да не ги казнуваат граѓаните на Република Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за неделникот Фокус одговараше на прашања за актуелната политичка ситуација во Македонија. Тој беше запрашан...

Свет 12.09.19 | 09:08

ДВ: Новиот еврокомесар за проширување – триумф на Орбан врз ЕУ

Германското радио „Дојче Веле“ оцени дека изборот на поранешниот унгарски министер за правда Ласло Трочањи за нов еврокомесар за проширување е дипломатски триумф...

Свет 29.08.19 | 19:38

Орбан до Салвини: Никогаш нема да заборавиме дека бевте првиот лидер кој се обиде да ги спречи илегалните мигранти да ја преплават Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан со писмо се обрати до лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини во кое му заблагодарува на напорите да го спречи приливот...

Свет 19.08.19 | 17:27

Меркел-Орбан: Европа нема да биде обединета без земјите од Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел се сретна денес со унгарскиот премиер Виктор Орбан, како дел од прославата на 30-годишнината од „Паневропскиот пикник“, пренесува...

Колумни 31.07.19 | 15:16

Пријателството помеѓу ВМРО ДПМНЕ и Фидес на Орбан е влог за европската перспектива на Македонија

Никола Србов Силното пријателство, соработката и почитта, помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ФИДЕС вчера беа потврдени на средбата во Будимпешта на која претседателот и потпретседателот...

Македонија 31.07.19 | 12:27

Мицкоски пречекан со сите почести од Орбан – прашање на време е кога ќе заврши медениот месец меѓу Заев и Брисел

Посетата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и неговата средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан доаѓа во време кога Орбан минува низ нов подем на неговото...

Македонија 30.07.19 | 23:03

В4: Орбан и Мицкоски разговараа за преговорите со ЕУ и актуелната политичка состојба

Унгарската новинска агенција В4 пренесе изјава на портпарол на унгарскиот премиер Виктор Орбан за средбата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски која се...

Македонија 30.07.19 | 22:02

Со највисоки државни почести Обран го пречека Мицкоски во Будимпешта

Официјален дочек, средба на високо ниво – претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски денеска во Будимпешта разговараше со Премиерот на Република Унгарија,...

Македонија 30.07.19 | 21:55

Мицкоски пречекан во замокот „Кармелита”

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес, заедно со потпретседателот Александар Николоски во Будимпешта оствари средба со Премиерот на Унгарија Виктор...

Македонија 30.07.19 | 21:39

Мицкоски на Орбан му соопштил дека за ВМРО-ДПМНЕ се многу важни европските перспективи на Македонија кои се загрозени од неодговорната Влада на Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес, заедно со потпретседателот Александар Николоски во Будимпешта оствари средба со Премиерот на Република Унгарија...

Македонија 30.07.19 | 21:04

Унгарските медиуми за средбата на Мицкоски со премиерот Орбан

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан се сретна со лидерот на најголемата опозициска партија во Македонија ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој е во посета на Австрија и...

Свет 27.07.19 | 20:08

Орбан: ЕУ направи сериозни грешки со економијата и миграцијата

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека ЕУ во изминатите пет години направи сериозни грешки, пред се, во економијата и миграцијата. Говорејќи на Унгарскиот...

Свет 31.05.19 | 10:58

Орбан: Фидес може да се приклучи на нова група во Европарламентот

Унгарската партија Фидес би можела да се приклучи на новата групација во Европскиот парламент доколку останувањето во Европската народна партија (ЕПП) не се совпадне...

Свет 27.05.19 | 10:33

Орбан: Мојот народ ми е подраг од мигpантите!

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан, влезе во сеpиозна кавга со Европската Унија поради депоpтацијата на 10.000 мигранти во Србија. ЕУ веќе четири години го кpитикува Орбан...

Свет 26.05.19 | 20:28

Партијата на Орбан убедливо победи на европските избори во Унгарија

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес, убедливо победи на изборите за претставници на Европскиот парламент. Според првичните проценки партијата на Орбан...

Свет 14.05.19 | 20:48

Орбан по средбата со Трамп: САД повторно имаат силен водач

САД повторно имаат силен водач, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан по неговата средба со Доналд Трамп во Белата Куќа. Десничарските водачи од двете страни на Атлантикот...

Свет 14.05.19 | 12:20

Орбан: Состанокот со Трамп го зајакна сојузот на двете земји

Вчера во Вашингтон, по неговиот работен состанок во Белата куќа со американскиот претседател Доналд Трамп, унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека состанокот го...

Свет 14.05.19 | 11:52

Зајакнато сојузништвото меѓу САД и Унгарија

Вчера во Вашингтон, по неговиот работен состанок во Белата куќа со американскиот претседател Доналд Трамп, унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека состанокот го...

Свет 13.05.19 | 22:08

Трамп му посака добредојде на Орбан: Глобалните политички прашања во фокусот на средбата

Претседателот на САД, Доналд Трамп му посака добредојде на унгарскиот премиер Виктор Орбан во Белата куќа. На средбата со новинарите, Трамп посочи дека Орбан направил...

Свет 13.05.19 | 10:14

На покана на Трамп, Орбан денеска во Белата куќа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска има прием во Белата куќа и средба со Претседателот на САД, Доналд Трамп. Станува збор за историски важна посета за цела Југоисточна...