Ознака: Милорад Додик
Балкан 03.02.24 | 20:23

Додик најави нова кандидатура

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска најавил дека ќе се кандидира за уште еден мандат на чело на ентитетот, пренесува „N1.rs“. Додик ја објавил својата...

Балкан 03.02.24 | 15:27

Додик ќе се кандидира за претседател на Република Српска

Република Српска сака пријателски односи со сите, изјави денеска претседателот на СНСД, Милорад Додик и најави кандидатура за следниот мандат за претседател на Српска. Додик...

Балкан 12.01.24 | 22:40

Додик: САД треба да прифатат дека Република Српска нема да дозволи други да одлучуваат за нејзината судбина

Претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик, порача дека САД треба да прифатат дека РС и нејзините граѓани никогаш нема да дозволат за нивната судбина да одлучуваат...

Балкан 09.01.24 | 19:15

Додик: Не ни требаат ниту колонизатори, ниту тутори, овој народ никогаш не живеел поробен

Ние политичарите мораме секогаш да знаеме дека некој некаде го дал својот живот за оваа Република. Затоа не ја даваме, рече на денешната официјална прослава на Денот...

Балкан 09.01.24 | 13:37

Додик го одликува Орбан со највисок орден на Република Српска

Претседателот на унгарската влада, Виктор Орбан, е одликуван со Орден на Република Српска, изјави претседателот на Република Српска, Милорад Додик. Додик рече дека орденот...

Балкан 09.01.24 | 12:59

Додик: Ќе ги повлечеме Србите од војската, полицијата…

Србите во Босна и Херцеговина се „ментално интегрирани“ со Србија и ќе ја поддржат евентуалната независност на Република Српска (РС), тврди нејзиниот претседател Милорад...

Балкан 08.12.23 | 09:50

Додик се пофали дека имал средба со Путин, на крај воопшто не отишол во Москва

Претседателот на Република Српска Милорад Додик не отпатува за Москва на средба со рускиот лидер Владимир Путин во ноември, иако тој самиот најави дека средбата ќе...

Балкан 20.10.23 | 19:10

САД воведоа санкции за ќерката и синот на Милорад Додик и нивните компании

САД денеска воведоа санкции за Горица и Игор Додик, ќерката и синот на претседателот на Република Српска, Милорад Додик, како и фирмите во нивна сопственост. Игор и Горица...

Балкан 09.10.23 | 07:54

Додик: Aко се воведе закон за државен имот одлуката за независност ќе биде донесена уште истата ноќ

Претседателот на Република Српска Милорад Додик уште еднаш изјави дека РС истиот ден ќе прогласи независност доколку високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит воведе...

Балкан 30.09.23 | 14:31

Додик едногласно реизбран за претседател на СНСД

Милорад Додик денеска беше едногласно реизбран за претседател на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) со поддршка од 937 делегати кои избираа лидер на партијата. Тој...

Вести 12.09.23 | 17:16

Додик победник во „војната“ со Шмит

Високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит свика, а потоа ја откажа средбата во Бања Лука, откако повеќето опозициски српски политичари и еден од потпретседателите...

Балкан 11.08.23 | 15:08

Обвинение за Милорад Додик

Обвинителството на Босна и Херцеговина поднесе обвинителен акт против претседателот на Република Српска Милорад Додик и в.д. директор на Службен весник на РС Милош...

Балкан 17.07.23 | 17:34

Истрага против Додик откако во Службен весник ги објави законите кои Шмит ги поништи

Обвинителството на БиХ издаде наредба за спроведување истрага против претседателот на Република Српска, Милорад Додик, поради донесување указ за објавување во Службен...

Балкан 08.07.23 | 10:04

Западот по секоја цена сака да го тргни Додик, ја разгледуваат можноста Шмит да го смени

Првпат водечките западни земји сериозно почнаа да развиваат сценарија за тоа како може да изгледа Република Српска без Милорад Додик, што е јасен знак за поддршка на...

Балкан 26.05.23 | 22:39

Додик од Белград: Да живее Србија, да живее Русија

Да живее Србија, да живее Република Српска, да живее Русија, порача вечерва од Белград лидерот на босанските Срби, Милорад Додик. –Србија не е слаба, а вечерашниот...

Балкан 27.04.23 | 13:58

Се огласи ќерката на Додик: Татко ми еден од внуците го крсти по Новак

Горица Додик, ќерката на претседателот на Република Српска, Милорад Додик, се огласи по скандалот поврзан со семејството Ѓоковиќ. Милорад има внук кој го доби името...

Скопје 27.04.23 | 13:08

Богатиот пријател на Арсовска од Бања Лука го брани Додик за навредите кон Ѓоковиќ

За скандалот со навредите кон семејството Ѓоковиќ од страна на Милорад Додик се огласи и градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ.   Тања Савиќ сака да влезе...

Останати спортови 27.04.23 | 12:44

Taткото на Ноле нема коментар на навредите на Додик дека семејството Ѓоковиќ се „тешка циганија“

На социјалните мрежи брзо стана хир видеото на кое претседателот на Република Српска Милорад Додик го навредува Новак Ѓоковиќ и неговото семејство во студиото на Јавниот...

Балкан 26.04.23 | 11:44

Додик за фамилијата Ѓоковиќ: Циганија тешка

Претседателот на Република Српска Милорад Додик беше гостин во емисијата „Око“ на РТС и по тој повод зборуваше на различни политички теми, но и го коментираше семејството...

Балкан 21.04.23 | 11:41

„Лигавец“: Додик го навреди американскиот амбасадор

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик денеска повторно го навреди американскиот амбасадор во Босна и Херцеговина, нарекувајќи го „лигавец“, но во исто време ја...