Ознака: орден
Балкан 19.10.21 | 17:33

Вучиќ ќе го одликува Џони Деп со орден за заслуги

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се сретна со холивудската ѕвезда Џони Деп, кој денеска пристигна во Белград, јави дописникот на МИА од Белград. Деп доаѓа во...

Македонија 08.09.21 | 12:53

Пендаровски додели орден „8 Септември“ за првиот претседател на Собранието Андов и пратеници во мандатниот период од 1990 – 1994 година

Претседателот Стево Пендаровски со орден „8 Септември“ денеска ги одликува Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско Собрание, како и пратениците во...

Филм 11.05.20 | 15:17

Џоан Колинс и на 86 години е вистинска дама: Во Лондон од британското кралство доби орден и титулата „Лејди“

На 8 мај, денот кога пред 75 години капитулира Германија, Колинс славеше на балкон во Лондон заедно со 55-годишниот сопруг Перси Гибсон. Да ги подигнеме чашите и да наздравиме...

Култура 13.03.19 | 11:58

Иванов им додели „Медал за заслуги за Македонија“ на лингвисти и македонисти: Коста Пеев, Стојан Лекоски и Олга Панкина

Претседателот Ѓорге Иванов додели „Медал за заслуги за Македонија“ на истакнатите научни работници лингвисти и македонисти, Коста Пеев, Стојан Лекоски и Олга Панкина. Како...