Вицепремиерот и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека Драган Мијатовиќ од Сомбор е уапсен поради закана по безбедноста на српскиот претседател Александар Вучиќ.

– Поради закана за загрозување на безбедноста на претседателот на Републиката, Сомборецот Драган Мијатовиќ е уапсен и одреден е 48-часовен полициски притвор, се вели во соопштението на МВР.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.