Ознака: Ивица Дачиќ
Калеидоскоп 11.02.21 | 12:39

Сестрата на Дачиќ ќе стане мајка на 48 години

Актерката Емица Дачиќ, сестра на поранешниот српски вицепремиер Ивица Дачиќ, е бремена и чека дете во својата петта деценија. Самиот тој пред неколку дена ја потврди...

Балкан 03.01.21 | 12:47

Дачиќ: Србија нема да дозволи БиХ да го признае Косово

Претседателот на српскиот Парламент, Ивица Дачиќ изјави дека Србија нема да дозволи БиХ да ја признае независноста на Косово. – Нема да дозволиме никому да ја оспорува...

Балкан 31.12.20 | 21:50

„Кој е бре Ѓилас, тоа се аматери“: Дачиќ и новниарката мислеа одат реклами, па си кажаа…

Претседателот на Собранието на Србија Ивица Дачиќ минатата недела гостуваше во Радио телевизија Србија во емисијата „Четворкoм у девет“. Oд вчера на социјалните мрежи...

Балкан 30.11.20 | 09:35

Дачиќ со прашање до Заев: Ако бевте толку желни да се прегрнете со Бугарија, зошто чекавте до 2020 година?

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, кој е и поранешен министер за надворешни работи на земјата синоќа во емисијата Хит твит рече дека премиерот на Македонија,...

Балкан 29.09.20 | 13:24

Дачиќ: Хаг подготвува апсење на Хашим Тачи, 99% сум сигурен во тоа

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, тврди дека во Хаг е најавено апсење на поранешниот премиер и претседател на Косово, Хашим Тачи, што треба да се...

Балкан 22.09.20 | 23:31

Дачиќ: Српските војници нема да се повлечат од мировните мисии

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ соопшти дека немало предлози до српската влада за повлекување на српските војници од меѓународните мировни мисии. На прашањето...

Балкан 21.09.20 | 08:08

Црна Гора повторно го обвини Дачиќ за мешање во внатрешните работи

Министерството за надворешни работи на Црна Гора (МНР) оцени дека мешањето на Србија во внатрешните работи на Црна Гора е аксиома која со децении е присутна во поголема...

Балкан 04.08.20 | 19:25

Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, реагирајќи на денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ, порача дека социјалистите се сигурен коалициски...

Балкан 27.07.20 | 12:53

Дачиќ не гледа смисла на ваков начин да продолжи дијалогот со Грција

Србија засега ќе биде воздржана и ќе чека на реакција на меѓународната заедница на најавата на Приштина дека ќе ја продолжи кампањата за аплицирање за членство во меѓународни...

Балкан 25.07.20 | 18:36

Дачиќ се скара со властите во Црна Гора за прославата на „Бура“ во Хрватска

Црна Гора е навикната на вообичаените тажења за судбината на книнските Србите од оние кои, во тоа време, им ја подготвија таквата судбина, и во кое своја улога имаше и...

Балкан 01.07.20 | 23:33

Дачиќ: Богородица-Евзони е затворен поради короната во Македонија

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ ги предупреди своите граѓани да ја избегнуваат Македонија кога одат кон Грција.Тој објасни дека граничниот премин...

Балкан 17.06.20 | 13:51

Русија ќе го подржи секое решение во интерес на Србија, смета Дачиќ

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, по повод утрешната посета на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, изјави дека „мисли да Русија ќе го поддржи...

Балкан 14.06.20 | 15:33

Неизвесна соработката меѓу Вучиќ и Дачиќ по изборите

ретседателот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, во екот на предизборните дебати, остро го нападна шефот на државата и лидер на Српската напредна...

Балкан 10.06.20 | 17:12

Димитров не кажа кога ќе се отвори границата кон Србија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари работна посета на Република Србија, на покана на неговиот домаќин, потпретседателот на Владата и министерот...

Македонија 10.06.20 | 15:00

Дачиќ – Димитров: Македонија ќе ги отвори границите до крајот на месецов

По состаноците на министрите за надворешни работи на Србија и Република Македонија, Ивица Дачиќ и Никола Димитров во Ниш, беше објавено дека  Македонија ќе ги отвори...

Балкан 28.05.20 | 17:06

Дачиќ го уверувал Димитров дека не е потребен корона тест за влез во Србија

Министрите за надворешни работи на Србија и Македонија, Ивица Дачиќ и Никола Дитров, денеска имале телефонски разговор за натамошното олеснување на рестриктивните...

Балкан 27.05.20 | 11:14

Дачиќ: Среќно патување, само не ги допирајте Србите

Министерот за надворешни работи во Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека одлуката на Дирекцијата за цивилно воздухопловство за слетување на белградскиот аеродром...

Балкан 05.05.20 | 12:55

Ако сакаме да одиме во Србија мора да имаме корона тест не постар од неколку дена

Веднаш штом се отворат границите сите кои сакааат да влезат во Србија ќе мораат да имаат направено корона тест во својата земја, најавуваат српските власти. Покрај тоа,...

Балкан 18.04.20 | 14:13

Дачиќ: Кризата ја покажа нефункционалноста на ОН и ЕУ

Кризата во светот предизвикана од пандемијата на коронавирусот ја покажа нефункционалноста на меѓународните и регионалните организации, како ОН и ЕУ, изјави српскиот...

Балкан 25.03.20 | 11:50

Дачиќ потврди дека има заразени лица со Ковид-19 во српската Влада

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска потврди дека државниот секретар во Министерството за животна средина Бранислав Блажиќ е заразен со новиот...