Ознака: Ивица Дачиќ
Балкан 02.12.22 | 13:05

Дачиќ: Курти „воведе некои негови Срби“ во Владата на Косово за да ги реализираат големоалбанските цели

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска, реагирајќи на назначувањето на Ненад Рашиќ за министер во Владата на Косово, изјави дека премиерот на...

Балкан 07.11.22 | 09:59

Дачиќ: КФОР да го гарантира мирот и безбедноста на Косово, одлуката на Србите е историска

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека излегувањето на Србите од косовските институции е еден вид народен отпор заради избегнувањето на косовските...

Балкан 07.11.22 | 09:38

Дачиќ: Србија ќе биде одлучна да го заштити српскиот народ на Косово доколку постои безбедносна закана.

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека излегувањето на Србите од косовските институции е еден вид народен отпор заради избегнувањето на косовските...

Балкан 28.08.22 | 14:28

Брнабиќ: Синиша Мали, Милош Вучевиќ и Ивица Дачиќ сигурно ќе бидат во новата влада

Мандатарката за состав на новата влада Ана Брнабиќ денеска изјави дека верува оти владата ќе биде формирана во септември. Брнабиќ за телевизијата Прва изјави дека Синиша...

Балкан 03.08.22 | 11:14

Владимир Орлиќ го замени Ивица Дачиќ на функцијата претседател на Собранието на Србија

Пратениците на конститутивната седница на новиот српски Парламант за претседател го избраа Владимир Орлиќ од СНС, кој во претходното собрание ја вршеше функцијата...

Балкан 24.07.22 | 15:41

Tри месеци по изборите Србија конечно ќе избере нова влада

Претседателот на српското Собрание и лидер на Српската социјалистичка партија (СПС), Ивица Дачиќ, денеска изјави дека конститутивната седница на Парламентот ќе се одржи...

Балкан 24.04.22 | 09:49

Во Србија по изборите е сигурно само дека Александар Вучиќ е старо-новиот претседател

Според изјавите дадени од политичките субјекти пред изборите на сите нивоа во Србија на 3 април, очекувањата беа дека Александар Вучиќ ќе победи уште во првиот круг...

Балкан 04.04.22 | 08:29

Дачиќ му ја честита историската победа на Вучиќ

Ивица Дачиќ, пред коалицијата „Ивица Дачиќ – премиер на Србија“, на прес-конференција рече дека е задоволен од демократската атмосфера на изборите. Дачиќ му ја честиташе,...

Балкан 02.03.22 | 11:35

Дачиќ: Србија нема да ја усогласи својата политика со ЕУ за санкциите против Русија

Претседателот на Собранието на Србија во техничкиот мандат, Ивица Дачиќ, изјави земјата се наоѓа по притисок, по повод случувањата во Украина „да застане на нечија...

Балкан 25.02.22 | 20:47

Дачиќ: Како не ви е срам да зборувате сега дека Србија го загрозува меѓународниот поредок со тоа што не ги осудува постапките на Русија

На прес конференцијата на која претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ ги презентираа заклучоците на Србија во поглед на поддршката на територијалниот...

Балкан 24.02.22 | 14:41

Доста гиневме за други: Дачиќ смета дека Србија не смее да се придружи на санкциите кон Русија

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и претседател на Народното собрание, Ивица Дачиќ, оцени денеска дека Србија не смее да се приклучува кон разни...

Балкан 10.01.22 | 11:13

Дачиќ: Очигледно е дека Австралија ќе одлучи да го депортира Ѓоковиќ

Претседателот на српскиот парламент Ивица Дачиќ изјави дека однесувањето на австралиските власти кон тенисерот Новак Ѓоковиќ, кој помина неколку дена во притвор во...

Здравје 22.12.21 | 16:05

Морал да ги исфрли колачите: Дачиќ се ставил на диета, има проблеми со шекерот

Една од поголемите трансформации во изгледот ј постигна претседателот на Националното собрание и лидер на социјалистите, Ивица Дачиќ, кој значително ја стави под контрола...

Вести 12.10.21 | 14:35

Дачиќ негира дека Србија го злоупотребува Самитот на неврзаните во корист на Русија

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, ги отфрли критиките според кои Белград го злоупотребил самитот на Движењето на неврзаните (ДНЗ) во корист на Русија. Дачиќ...

Балкан 30.09.21 | 11:52

Дачиќ: Курти предизвикува инциденти за политички да преживува

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека премиерот на Косово, Албин Курти „има своја динамика, агенда и политички преживува врз основа на инциденти“. Дачиќ...

Балкан 06.09.21 | 13:10

Дачиќ: Чанак добил пари за поттикнување насилство врз СПЦ на Цетиње

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ денеска го обвини лидерот на Лигата на социјалдемократите на Војводина (ЛСВ), Ненад Чанак, дека отишол на Цетиње за...

Балкан 02.07.21 | 14:12

Дачиќ: Реалната состојба на терен е дека е потребен компромис во дијалогот со Приштина

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека Србија инсистира на компромис во дијалогот со Косово и, според него, компромисот е реалната состојба...

Балкан 09.06.21 | 08:17

Дачиќ: Непочитување на судот не е воено злосторство и нема да ги испорачаме тие што ги бара Хаг

Претседателот на Собранието на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Србија соработува во истрагата и судењето за воени злосторства и додаде дека „непочитувањето на судот...

Балкан 21.04.21 | 14:20

Се појави Соња која тврди дека му е ќерка од првиот брак на Дачиќ и бара алиментација

Претседателот на српското собрание  Ивица Дачиќ се наоѓа пред тежок скандал откако во медиумите беше објавено писмо на девојка со име Соња од Лондон и која твди дека...

Балкан 13.04.21 | 11:33

Дачиќ: Mира беше против Милошевиќ да замине во Русија

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека Демократската опозиција на Србија (ДОС) му понудила на поранешниот претседател на СР Југославија и на...