Ознака: Ивица Дачиќ
Вести 29.11.23 | 13:18

Дачиќ: Ќе биде тежок состанокот на ОБСЕ во Скопје

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ кој на Самитот на ОБСЕ во Скопје ќе дојде заедно со министерот за надворешни работи на Казахстан, Мурат Нуртле, кој...

Балкан 29.11.23 | 13:16

Дачиќ: Ќе биде тежок состанокот на ОБСЕ во Скопје

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ кој на Самитот на ОБСЕ во Скопје ќе дојде заедно со министерот за надворешни работи на Казахстан, Мурат Нуртле, кој...

Балкан 25.11.23 | 12:45

Дачиќ: Дипломатите не смеат да се занимаваат со разузнавачка работа

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ утрово, говорејќи за првиот секретар во Хрватската амбасада, Хрвоја Шнаједер, кој е прогласен за персона нон грата,...

Балкан 09.11.23 | 19:29

Србија се кандидира за Извршниот совет на УНЕСКО

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ја најави кандидатурата на Србија за членство во Извршниот совет на УНЕСКО, Организацијата на Обединетите...

Балкан 02.11.23 | 15:12

Дачиќ: Поголеми се шансите Србија да отвори амбасада на месечината отколку во Приштина

По повод бруталната лага објавена на веб-страницата на Министерството за надворешни работи на Косово, кое под насловот „амбасади“ (https://ambasadat.net/en) ја споменува и Република...

Балкан 20.09.23 | 10:22

Дачиќ: Нема шанси за прием на Приштина во ОН, нотата на Косово за Лајчек е целосно промашена

Позицијата на Србија е стабилна и сите земји со чии претставници разговарав во овие два дена ја разбираат ситуацијата во која се најде Србија поради нарушување на нејзиниот...

Балкан 28.08.23 | 11:42

Дачиќ ќе ја посети Русија до крајот на годината и ќе се сретне со Лавров

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, потврди дека до крајот на годинава ќе ја посети Москва, каде што треба да се сретне со неговиот руски колега Сергеј...

Балкан 21.08.23 | 15:15

Дачиќ: Ќе не изложат на притисок да го признаеме Косово

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека оваа недела ќе биде исклучително тешка за Србија бидејќи, како што вели, ќе има дополнителен притисок...

Балкан 20.08.23 | 13:46

Дачиќ: Албанија се фали дека е 100 отсто усогласена со ЕУ и се чуди зошто не ги отвораат преговорите

-Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека следната недела ќе биде исклучително тешка за Србија, бидејќи ќе има дополнителен притисок да воведе...

Балкан 26.07.23 | 09:31

Дачиќ: Дојдовме на терен каде има многу нагазни мини

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека во меѓународната заедница има „многу негативни коментари“ за ситуацијата во Косово „во врска...

Балкан 16.07.23 | 10:56

Дачиќ тврди дека американските санкции за Вулин се „политички мотивирани“

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ тврди дека од САД не пристигнале докази за нивните тврдења против шефот на Безбедносно-информативната агенција...

Балкан 25.06.23 | 11:35

Вучиќ и Дачиќ за настаните во Русија: Србија никогаш нема да поддржи пуч во ниту една земја

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи ги вчерашните случувања во Русија изјави дека Србија никогаш нема да поддржи државен удар во ниту една земја и каков...

Балкан 09.05.23 | 14:22

Дачиќ: Ја почитувам оставката на Ружиќ, но не ја поддржувам оставката на остатокот од владата

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека постои закана од политизација на масовните убиства во Србија, дека ја почитува оставката на министерот...

Балкан 03.05.23 | 10:44

120 Албанци во Обединетите нации се платени од Србија, а работат за Косово

Шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ ја изнесе шокантната информација дека во мисијата на Србија во Обединетите нации, од 240 лица на квотата, речиси половина се косовски...

Балкан 30.04.23 | 14:23

Не за џабе се вели „не им верувај на Данајците ни дарови кога носат“: Грчкиот министер бил кај Вучиќ на слава, а гласал за прием на Косово во Советот на Европа

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ проговори за глассањето за прием на Косово во Советот на Европа и ставот кои го имаа неколку земји. Тој рече дека е посебно...

Балкан 30.04.23 | 13:35

Дачиќ: Грција протестираше ако на масата е напишано името „Македонија“ , Бугарија не им дава да почнат преговори, и ЕУ тоа го толерира

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ проговори за двојните стандарди кои ги има ЕУ кон земјите од регионот. Тој ја спомена Македонија и она што и го...

Балкан 27.04.23 | 21:11

Гервала кон Дачиќ: Знам дека си лут, покажа зошто те нарекуваа мал Слобо!

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Гервала-Шварц на вечерашната седница на Советот за безбедност на ОН во Њујорк му рекла на српскиот министер за надворешни...

Балкан 25.04.23 | 13:39

Дачиќ: Охридскиот договор не важи без заедницата на српските општини

Српскиот министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, рече дека без формирање на заедницата на српските општини (ЗСО) како прва работа од Охридскиот договор,...

Балкан 12.04.23 | 16:13

Дачиќ: Од почетокот на конфликтот во Украина не е извезено оружје на ниту една страна

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ги демантираше наводите за наводен извоз на оружје и воена опрема во Украина, кои ги објави...

Балкан 12.04.23 | 15:40

Дачиќ: Од почетокот на конфликтот во Украина не е извезено оружје на ниту една страна

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ги демантираше наводите за наводен извоз на оружје и воена опрема во Украина, кои ги објави...