Шпанските власти разбиле албанска криминална банда која шверцувала 5 тони кокаин скриен во товар со банани, при што биле уапсени пет лица, јавија албанските медиуми.

Дрогата била прошверцувана во пристаништето Малага, а потоа запленета, откако била пренесена во магацин на индустриски имот во Аликанте. Според шпанските медиуми, ова била најголемата заплена на наркотици досега.

Кокаинот, кој пристигнал од Еквадор во пратка банани, имал чистота од 87% а неговата пазарна вредност достигнува 265 милиони евра.

Полицајците пронајдоа два камиона што ја превезувале дрогата и виделе како стоката ја растоварале осомничените членови, кои носеле рефлектирачка облека за да се преправаат дека се редовни работници во областа.

Според полицијата, осомничените трговци со дрога постојано го менувале местото на живеење, често патувале во странство и имале различни фирми за перење пари стекнати од трговија со дрога.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.