Ознака: Албанци
Фудбал 28.05.24 | 14:55

Им влегле во хотелските соби: Албанци нападнале млади српски фудбалери во Будва

Млади фудбалери од два белградски клуба, ФК Олимпик и Ф.К. Мунгоси се нападнати во хотел во Будва, пишува „Република.рс“ Децата се на  возраст од осум до 12 години и деноноќно...

Балкан 28.05.24 | 13:32

Албанија и Косово со најголем број баратели на азил во ЕУ од Балканот

Албанските и косовските граѓани, во првиот квартал од годинава, ја предводат листата на баратели на азил од Западен Балкан, во земја од Европската унија, објавија албанските...

Балкан 26.05.24 | 18:16

По Атина, Рама го пречекаа и илјадници Албанци во Италија

Албанскиот премиер Еди Рама, со денешната средба во Милано, ги продолжува зацртаните активности со албанската дијаспора, што ги започна од Атина, Грција, пренесуваат...

Балкан 13.05.24 | 14:40

Вулин: Нека се сетат на ова во Грција следниот пат кога ќе помислат на признавање на Косово

Следниот пат кога Владата на Грција ќе размислува за признавање на таканареченото Косово, нека се сетат како изгледа пречекот на Еди Рама среде Атина, коментира вицепремиерот...

Балкан 12.05.24 | 17:34

Еди Рама сред Атина собра илјадници Албанци, го пречекаа со овации, албански знамиња и химна

Со аплаузи и овации, со албански знамиња во и вон салата, Албанците кои живеат во Грција го пречекаа албанскиот премиер Еди Рама во Атина, кој во спортска сала во атинска...

Македонија 08.05.24 | 15:23

51.000 гласачи одбиле да земат ливче за претседателски

Околу 51 илјада на гласачи денеска на двојните избори одбиле да гласаат за претседателските избори. Поточно, според резултатите на ДИК за излезноста до 13 часот на парламентарните...

Балкан 27.03.24 | 21:30

Албанските иселеници минатата година дома испратиле 930 милиони евра или 100 милиони повеќе од претходната

Минатата година албанските иселеници, на своите најблиски во татковината, им испратиле 930 милиони евра, што е за околу 100 милиони евра повеќе споредено со претходната...

Македонија 17.03.24 | 17:36

Андоновски: Се бараат етнички Албанци да се вработат во Македонски шуми во Берово

Се бараат етнички Албанци да се вработат во Македонски шуми во Берово, вели за „Детектор“ на „Сител“ заменик министерот во Министерството за информатичко општество...

Македонија 13.03.24 | 21:19

Лани се пријавил еден, ама не знаел да плива: Реакции зошто во 43 години немало вработен ниеден Албанец во „Тигрите“

Специјалната антитерористичка единица „Тигри“ ја одбележа 43-годишнината од формирањето. Од ТВ21 реагираат што текот на овие 43 години таму не бил вработен ниту еден...

Македонија 05.03.24 | 12:08

Митева: Непријател на Албанците не е ВМРО-ДПМНЕ, туку ДУИ која се крие зад етничката припадност во нејзиното делување

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева во нејзиното гостување во емисијата „Првиот час“ која се емитува на Клан Македонија зборувајќи за реториката на ДУИ дека...

Балкан 22.02.24 | 21:18

Извештај на ЦИА: Албанците не се староседелци на Балканот – потекнуваат од Азербејџан

Во извештајот од 1950 година посветен на Албанија, американската разузнавачка агенција дава кратка историја на земјата и наведува дека Албанците се преселиле од областа...

Македонија 12.02.24 | 12:19

Џафери за изјавата на Вучиќ: Тоа е пропаганда за да се наштети на Албанците

Техничкиот премиер Талат Џафери вели дека изјавата на претседателот на Србија Александар Вучиќ дека Албин Курти сака од власт да го симне Али Ахмети и ДУИ всушност...

Балкан 08.02.24 | 11:20

И Италија сака да ги испрати дома затворениците со албанско државјанство

По мигрантите, Италија планира да ги донесе затворениците во Албанија. Станува збор за договор како оној со Обединетото кралство, каде осудениците Албанци во Британија...

Македонија 15.01.24 | 19:37

Славески: Од млади луѓе се бара да се пишат Албанци за да се вработат

Плачам … Што да му советувам на мојот најдобар студент од претходната генерација?! Со ОРД, наводно, сопревме еден поширок конфликт. Колегата студент бил бебе таа фамозна...

Македонија 02.01.24 | 14:34

Војници Албанци се пишуваат Македонци за да се вработат во МО

И за ова ли не знае министерката за одбрана Славјанка Петровска, прашува пратеникот Драган Ковачки, откривајќи нов скандал во Министерството и Армијата на Македонија. Во...

Балкан 23.11.23 | 15:11

Ахмети во Тирана: Да ја направиме нашата татковина просперитетна, да се организираме повеќе

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети во обраќањето на третиот Самит на албанската дијаспора, што се одржува во Тирана, денеска изјавил дека...

Македонија 22.11.23 | 10:31

Таравари: Албанците покажаа дека повеќе ја сакаат Македонија, а Македонците се покажаа себични

Во изминатиов период Албанците беа многу поконструктивен фактор и го сакаа доброто на оваа земја многу повеќе од Македонците. Македонците се однесуваа многу себично...

Македонија 17.09.23 | 17:38

Против мене лично и против ДУИ се води нацистичка кампања, се пожали Ахмети

Неколку години по ред се прави црна кампања против ДУИ, но последните години се забележуваат сериозни активности за кампања против партијата, вели во интервју за ТВ21...

Балкан 09.08.23 | 12:33

Албанци среде Улцињ пеат за „Голема Албанија“

На социјалните мрежи се појави ново видео од застрашувачки говор на омраза кон Србите во Црна Гора! На видеото од клуб на плажата во Улцињ, може да се забележат неколку...

Балкан 25.07.23 | 11:20

Британците ќе ѝ плаќаат четири милиони евра годишно на Албанија за да си ги прибере убијците и силувачите

Врз основа на договорот потпишан меѓу двете земји, од британските во албанските затвори ќе бидат трансферирани 200 затвореници албански државјани. Според неодамна ратификуваниот...