Ознака: Албанци
Балкан 28.05.23 | 16:07

Британците преку кампања ќе пробаат да ги убедат Албанците да не им доаѓаат

Британската влада започна информативна кампања чија цел е да го запре мигрантскиот бран кон островот преку Англискиот Канал (Ламанш), јави ДПА. Пораката на иницијативата...

Балкан 17.05.23 | 13:00

Само нека се вратат во Албанија: Британија им дава по 1.500 фунти на албански затвореници

Британската информативна мрежа Би-Би-Си го врати вниманието на илегалната имиграција на Албанците во Британија, како и на Албанците кои издржуваат казни во тамошните...

Македонија 02.04.23 | 18:49

Само Албанците задоволни од услугите на јавната администрација

Половина од граѓаните не се задоволни од квалитетот на услугите кои ги дава јавната администрација а близу 60% сметаат дека бројот на вработени во јавниот сектор треба...

Балкан 07.03.23 | 13:37

Албанците бегаат од земјата поради сиромаштијата и корупцијата

Младите Албанци ја напуштаат земјата поради сиромаштија и корупција. Но, во Британија се соочуваат со експлоатација и стануваат жртви на модерното ропство, наведува...

Македонија 08.02.23 | 09:13

Создадоа власт со повеќе министри Албанци од Македонци, за утре да нè дејтонизираат со Бугари во Устав

Создадоа власт со повеќе министри Албанци од Македонци, за утре да нè дејтонизираат со Бугари во Устав, алармира активистот Ивор Мицковски. Сè обратно направивте, наместо...

Свет 31.01.23 | 22:26

Албански клан тероризира жители во лондонска населба за да падне цената на имотите

Aлбанската банда во Велика Британија наречена „hellbanianz“ во Баркинг во Лондон предизвикува немири во целиот кварт.Жителите се жалат дека се малтретирани и оти намерата...

Македонија 23.01.23 | 13:00

Мицковски: Битно златно доба за Албанците било

Почна второ полугодие, уште нема учебници за сите деца, потенцира активистот Ивор Мицковски. Битно златно доба за Албанците било, коментира тој.

Балкан 18.01.23 | 21:56

Завиткан во целофан, скриен кај моторот: Четворица Албанци во Италија се обиделе да шверцуваат тон кокаин од Бразил

Италијанската полиција во пристаништето Савана запленила еден тон кокаин сокриен на дното на брод. Дрогата ја пронашле нуркачи од поморскиот оперативен оддел на Савона. Зпленети...

Балкан 03.01.23 | 11:35

Вучиќ прашува: Како тоа убивање на македонски полицајци е прогласено за најлегитимен вид на политичка борба, па сите влегоа во Владата а ги нема ни 24 посто ?

Претседателот Александар Вучиќ направи споредба помеѓу блокадите на Србите на северот на Косово и правата на Албанците во Македонија и во Црна Гора. Кажува Еди Рама:...

Балкан 25.12.22 | 14:35

Германија и Франција најпосакувани земји за Албанците

Во новиот циклус на имиграција Германија и Франција станаа двете најпосакувани земји на Албанците кои бегаат во Европа, заземајќи го местото на Италија и Грција кои...

Балкан 19.12.22 | 11:36

Двајца Албанци убиени во центарот на Атина

Во едно од кафулињата на централниот плоштад во атинското предградие Неа Смирни, во неделата вечерта, вооружен напаѓач застрелал двајца Албанци и ранил една жена. Надзорните...

Балкан 19.12.22 | 10:00

Две банди Албанци се пукаа во Атина поради дрога

Во едно од кафулињата на централниот плоштад во атинското предградие Неа Смирни синоќа вооружен напаѓач застрелал двајца Албанци и ранил една жена. Надзорните снимки...

Балкан 09.12.22 | 09:27

Во октомври 105 малолетници Албанци без придружба побарале засолниште во Италија

Според последниот извештај на италијанското министерство за социјална работа и прашања,  само во октомври годинава 105 малолетници од Албанија, без придружба, побарале...

Свет 12.11.22 | 20:43

Британски власти: Лондон е под опсада на Албанци, главно Косовари

Пристигнувањето на зголемен број Албанци илегално преку Ла Манш толку ја вознемири британската влада што министерката за внатрешни работи Суела Браверман минатата...

Свет 10.11.22 | 12:20

„Ветуваме супер безбедно патување“: Убавото време носи нов бран Албанци со гумени чамци преку Ла Манш

Британски „Дејли Телеграф“ продолжува со написи за бранот албански мигранти кој не стивнува. Временските услови се подобруваат, а со тоа се очекува зголемување на...

Балкан 04.11.22 | 11:31

Албански банди регрутираат мигранти за шверц на дрога во Велика Британија

Албанските нарко банди користат мигрантски кампови на северот на Франција како центри за регрутирање, нудејќи им да платат за премин на оние кои сакаат да работат во...

Балкан 02.11.22 | 10:19

Четири албански семејства го покриваат шверцот со дрога во Европа, и Македонија е дел од рутата

Српските експерти откриле дека постојат четири албански семејства кои го покриваат целиот европски пазар со наркотици. Во нив е влучена и Македонија од каде марихуаната...

Македонија 16.09.22 | 10:24

Државната администрација ќе се пополнува со Албанци од дијаспората!?

Во државните институции и министерствата почнаа подготовките за усогласување на вработувањата по етничка линија откако министерот за информатичко општество и администрација...

Економија 14.09.22 | 19:59

Осама обвинува: ЕВН на Македонците им наплаќа поевтина струја отколку на Албанците

ЕВН различно им наплаќа на Македонците и Албанците за иста потрошена струја. Кој е крадецот тука?! Кој краде струја, а кој не плаќа?!“ – тврди Осама Муадини, советник...

Балкан 25.08.22 | 09:01

Велика Британија ќе ги враќа Албанците назад во Албанија

Британската влада  соопшти дека ќе соработува со Албанија за брзо процесирање на документите и враќање на големиот број Албанци кои со бродови го преминале Ла Манш. Бројот...