Ознака: Албанци
Македонија 16.10.20 | 09:01

Јакимовски до Османи: Доста ве трпевме, престани да ни попуваш ти и таквите како тебе нам Македонците

Престани да ни попуваш ти и таквите како тебе на нас Македонците. Доста ве трпевме. Ова Стевчо Јакимовски му го порача на министерот за надворешни работи Бујар Османи...

Балкан 15.10.20 | 14:41

Преговори за влада: Целта е Албанците да бидат рамноправни граѓани во Црна Гора

Мандатарот за состав на новата влада, Здравко Кривокапиќ, денеска започна консултации со претставниците на малцинските партии за нивното учество во новата влада. Кривокапиќ...

Вести 09.10.20 | 08:40

Членови на СДСМ се пишуваат Албанци на конкурс само за да добијат работа

Претседателот на општинската организација на СДСМ -Неготино Јане Трајков се запишал дека е од албанска националност за да се вработи по етнички клуч во Инспекторат...

Македонија 01.10.20 | 16:47

Само отворил дебата: Груби ретереира за вработувањата на Албанци во приватни фирми

Во однос на предлогот за етничко субвенционирање на вработување во приватни компании, одговарајќи на новинарско прашање вицепремиерот Груби рече дека нема донесено...

Балкан 30.09.20 | 16:49

Родители од Албанија си ги носат децата во Италија и ги напуштаат

Албанија останува земја која има најголем број малолетни имигранти без придружба, кои бараат засолниште во Италија, пренесува Ора њуз, повикувајќи се последниот извештај...

Балкан 30.09.20 | 10:01

Албанци најмногу донеле корона во Грција

Албанските државјани и понатаму се први на листата странски посетители во Грција со најголем број потврдени случаи на Ковид-19 во периодот од 1 јули до 27 септември, според...

Македонија 28.09.20 | 10:38

„Неподобниот“ проф.др. Џемаили денеска е директор на кардиохирургија во Цирих

Зборувајќи за вработувањата по епитичка припадност и најавените субвенции за компаниите кои ќе вработуваат малцинства, министерот за финансии Фатмир Бесими го спореди...

Балкан 23.09.20 | 09:52

Албанците најбројни меѓу заразените туристи во Грција

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до...

Македонија 22.09.20 | 09:05

Касами бара двојазичност во приватни фирми, зашто дипломирани Албанци не знаеле македонски!

Лидерот на Беса Биљал Касами, се залага за воведување двојазичност во приватните фирми поради тоа што дел од дипломираните Албанци не го владееле македонскиот јазик. Дел...

Македонија 31.08.20 | 19:06

Заев: Во новата Влада нема проблеми или предизвици од етнички карактер

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека во новата Влада нема проблеми или предизвици од етнички карактер. Апелираше да продолжи еднаквоста на застапеноста на сите...

Македонија 15.08.20 | 19:41

Скандалозно обраќање на братот на Али Ахмети: Стремете се кон Албанија за да се спасите од оваа опасност

Фекри Ахмети, братот на Али Ахмети, лидерот на ДУИ, преку видео порака во јавноста се обрати до Албанците, но истовремено и со скандалозни квалификации за Македонците. Како...

Македонија 26.07.20 | 22:14

Османи: Ова се петте столба на Албанската платформа

Бујар Османи од ДУИ на ТВ21 ги поздрави изјавите на коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива, кои велат не ја исклучуваат можноста да се седне на маса и да се преговара...

Твитови 16.07.20 | 10:22

Што би рекол Ставрески – ние сме лудаци

На историско ниска излезност во 6ка, албанците си обезбедија 33 мандати. Шо би рекол Ставрески “ние сме лудаци” — 🦄 🗺️🌈Игорче Развигорче 🚴‍♂️🐕🥦 (@Igor_rujo)...

Македонија 12.07.20 | 21:39

Албански знамиња го освоија Скопје, пред Влада врие за митингот на Села и Гаши

Илјадници лица во моментот пред владата во центарот на Скопје го следат митингот на коалицијата меѓу Алијанса за Албанците и Алтернатива. Претходно, младите активисти...

Македонија 11.07.20 | 10:49

Сали Бериша против Зоран Заев: Еве како ги навредува Албанците со другиот аргат на Белград

Поранешниот албански премиер Сали Бериша остро реагираше на аудиото во кое Зоран Заев вели дека гласовите на Албанците не вредат пет пари. За Заев Албанците се Шиптари,...

Македонија 10.07.20 | 19:39

Албанскиот актер Максути до Заев: Ти немаш љубов кон вашите, не па кон Албанците

Јавноста бурно реагираше на последната „бомба“ во која лидерот на СДСМ и поранешен претседател на Владата Зоран Заев, ги нарече Албанците во Македонија Шиптари, кои,...

Македонија 07.07.20 | 21:52

Ниеден граѓанин на оваа држава не заслужува вака бахати ликови, порача Мицковски

Ниеден граѓанин на оваа држава не заслужува вака бахати ликови, порача аналитичарот Ивор Мицковски, зборувајќи за заканите за војна доколку нема албански политичар...

Македонија 28.06.20 | 16:25

Протест на Албанците пред СДСМ: Ако Зибери беше Зиберски се уште ќе беше на работа

Стотина граѓани од албанската етничка заедница се собраа пред штабот на СДСМ за да го изразат својот револт од разрешувањето на директорот на Центарот за јавно здравје...

Македонија 11.06.20 | 22:30

Две години Македонец, две години Албанец премиер, нели Македонија е заедничка?

Дојде време Албанците во Македонија да ја побараат премиерската функција, рече синоќа во „Клик Плус“, историчарот и аналитичар, Арбен Лала, коментирајќи ја...

Твитови 03.05.20 | 22:42

Сликава многу кажа, но многумина од Македонците не можеа да сфатат

Митинг пред Влада. Сликава многу кажа, но многумина од Македонците не можеа да сфатат. Карти на Голема Албанија рамо до рамо со македонски знамиња и никому ништо. Инженерингот...