Ознака: шверц
Балкан 08.04.24 | 15:19

Уапсен албански државјанин кој шверцувал ситен добиток од Македонија во Албанија

Албанската полиција, уапсила 60-годишен жител на селото Белорта, кај Корча, поради шверц на ситен добиток од Македонија. Финализирана е шифрираната полициска акција...

Црна хроника 18.03.24 | 14:52

На ГП Табановце жена се обидела да прошверцува над 1.700 кутии цигари од Македонија

Патничка се обидела да прошверцува над 1.700 кутии цигари во автобус од Македонија за Австрија на граничниот премин Прешево-Табановце, соопшти денеска Царинската управа...

Црна хроника 12.03.24 | 12:00

На Царина поминала пратка со два тона мобилни телефони, шверцот синоќа го откри и го спречи скопската полиција

Скопската полиција синоќа спречила шверц на 2 тони мобилни телефони од Марките Iphone и Samsung. Случајот, како што објави Курир, е пријавен кај мобилна Царина и кај надлежен...

Македонија 03.03.24 | 09:45

ВМРО-ДПМНЕ: Боро Марлборо од СДСМ бил главен на групата која тргувала со дрога

Вчера во акција на МВР е приведен Боро Стојчев – Марлборо, поранешен градоначалник од редовите на СДС во Ново Село, велат утрово од ВМРО-ДПМНЕ. Како што потсетуваат тој...

Црна хроника 26.02.24 | 10:28

Спречен шверц на апарати за игри на среќа

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел истите да ги прошверцува помеѓу пријавена стока за увозно царинење...

Црна хроника 19.02.24 | 10:52

Спречен шверц на 3.590 таблети „трамадол“ при контрола на автобус

Мобилен тим спречи шверц на 3590 таблети „трамадол“ откриени во личен багаж на еден патник при контрола на автобус на граничен премин Табановце. Во моментот кога автобусот...

Црна хроника 18.02.24 | 19:29

Спречен шврец на икони, цигари, стоматолошка опрема и поголема количина маџун и шафран

Царинската управа спречи обиди за криумчарење на икони, цигари, стоматолошка опрема, 100 тегли маџун и 5 килограми зачин шафран чија цена е 1.500 евра од килограм, што во...

Вести 13.02.24 | 11:25

Спречен шверц на 4,4 тони месо од дивеч ризичен по здравјето на граѓаните

Мобилен тим на Секторот на контрола и истраги спречи шверц на 4,4 тони месо од дивеч ризичен по здравјето на граѓаните, што возач на камион во сопственост на грчка фирма...

Црна хроника 13.02.24 | 11:18

Спречен шверц на 4,4 тони месо од дивеч ризичен по здравјето на граѓаните

Мобилен тим на Секторот на контрола и истраги спречи шверц на 4,4 тони месо од дивеч ризичен по здравјето на граѓаните, што возач на камион во сопственост на грчка фирма...

Црна хроника 30.12.23 | 16:03

Сопругата на Раде – Штекли е меѓу обвинетите за шверц на крадени луксузни коли

Обвинителството денеска соопшти дека поднело обвинение против 18 луѓе и еден автосалон од Кочани за шверц на крадени луксузни автомобили. Телма објави дека меѓу обвинетите...

Црна хроника 22.12.23 | 17:27

Спречен уште еден обид за шверц на добиток од македонска на албанска територија

Припадниците на албанската гранична полиција уапсила две лица, во близина на граничниот премин „Блато“, кај Дебар, во обид илегално да внесат добиток од македонска...

Црна хроника 14.12.23 | 09:27

На Табановце спречен обид за шверц на 126 литри прекурзори за производство на дрога

Инспектори од мобилните царински тимови Секторот за контрола и истраги при претрес на патничко моторно возило управувано од словачки државјанин, при влез на ГП Табановце...

Црна хроника 10.12.23 | 11:22

Спречен нелегален внес на 84 часовници и 7.560 парчиња накит

Царински службеници од царинските испостави Охрид и Аеродром Скопје по извршена контрола спречиле обид за криумчарење на 84 часовници од марката „Касио“ и 7560 парчиња...

Црна хроника 13.10.23 | 11:41

Царинска управа: Спречен шверц на 50 штеки цигари купени во фри-шоп на Богородица

Спречен шверц на 50 штеки цигари што грчки државјанин ги купил на фри-шоп и без да ги пријави сакал да ги внесе во РС Македонија преку граничниот премин Богородица. Вкупната...

Црна хроника 29.09.23 | 14:23

Фатен Турчин кој сакал да шверцува лекови, цигари, казино картички и брендирана спортска облека

На автопатот Куманово – Скопје, во близина на селото Романовце утринава во 04:30 часот полициски службеници од Мобилната единица за компензаторни мерки во Одделот за...

Црна хроника 28.09.23 | 10:08

Спречен шверц на часовници од познати брендови на македонско-бугарска граница

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови, се запленети од царинските службеници, по извршена контрола на автомобил со македонски...

Економија 28.08.23 | 11:18

Се враќа шверцот на цигарите во Македонија, овојпат од грчките фришопови

Цигари „винстон“, „марлборо“, „вест“, „оме карелиа“ и други, без бандероли, со написи на англиски, сѐ почесто лесно се наоѓаат во малопродажни места во Скопје, Тетово,...

Балкан 18.08.23 | 09:31

Албанци и Украинци шверцувале дрога со брод од Црна Гора

Во меѓународна акција против шверц на дрога, албанската полиција, поддржана од италијанската Финансиска гарда (Guardia di Finanza) и американската агенција ДЕА (DEA) уапсила криминална...

Балкан 13.08.23 | 14:31

Од Албанија во Македонија со рибарски чамец се обиделе да прошверцуваат марихуана

Припадници на полицискиот комесаријат од албанскиот град Корча спречиле шверц на марихуана со рибарски чамец, од Албанија во Македонија преку Охридското Езеро. Уапсени...

Балкан 12.08.23 | 21:19

Македонец шверцувал Турци во Хрватска

Сплитско-далматинската полиција уапси 23-годишен Македонец на подрачјето на Врлика, обвинувајќи го за шверц на осум турски државјани. Возило во кое внатре биле осум...