Бугарската делегација не беше со воодушевување пречекана во Битола. Премиерот Петков, потпретседателката Јотова и добро познатата Екатерина Захариева беа дочекани со свирежи и негодување и со транспаренти дека „администраторите не се добредојде“ „кога ќе ги признаете Македонците“ како и „Гоце е Македонија.

Македонската полиција мораше да ги брани странските гости а пак обезбедувањето на Петков во стилот на филмовите на Џејмс Бонд не го испуштаа ни секунда, надледуваа кој се движи и со слушалки во ушите ја држи состојбата на Широк Сокак под контрола.

Погледнете

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.