Ако некој ни се закани со предвремени избори – не се плашиме. Ако сакаме да играме на црвени линии – никогаш нема да се наведнеме. Вака им порача на новинарите Кирил Петков, копретседателот на „Продолжување на промените“ по повод зборовите на Бојко Борисов дека ГЕРБ-СДС нема да го отстапи Министерството за надворешни работи на „Продолжуваме со промените-Демократска Бугарија“.

Ова е веста на денот од Република Бугарија, избрана на Бугарската телеграфска агенција (БТА) за објавување од МИА, согласно Договорот за размена на информации и професионална соработка, кој предвидува секој ден националните информативни агенции на Македонија и Бугарија да разменуваат директно избрана од другата агенција вест на денот на соодветната земја, а другата агенција да ја објави на својот интернет сајт без промени со изрично посочување и цитирање на партнерот како извор.

Да се заканува со избори „два во едно“ затоа што не може да се состане тим кој веќе работи, а некои почнуваат да цртаат линии за избори, тоа за мене не е само недостиг на државничко поведение, туку и некаков тип егоизам, кој во овој момент е апсолутно непродуктивен во разговорите, рече и Петков.

Зошто мора да зборуваме за црвени линии кога има работен тим, праша тој.

Од наша гледна точка, овој тип црвени линии нема да проработат. Никогаш не сме потклекнале ако некој ни се закани со нешто, истакна Петков.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.