Ознака: кирил петков
Балкан 09.02.24 | 15:18

Петков: Не се плашиме од предвремени избори, а на црвени линии нема да се наведнеме

Ако некој ни се закани со предвремени избори – не се плашиме. Ако сакаме да играме на црвени линии – никогаш нема да се наведнеме. Вака им порача на новинарите Кирил...

Балкан 25.12.23 | 21:50

Пријателот на Ковачевски: Петков замина за Канада

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков замина во Канада за Божиќ. Заменикот и копретседател на „Продолжуваме со промената“ сподели фотографија од празничната...

Балкан 23.09.23 | 17:24

Петков: Како може Македонија да има подобри информации од нас за руските шпиони во Бугарија?

Не престануваат реакциите по новот случај на шпионажа во Бугарија, во кој вчера беа протерани тројца руски свештеници со образложение дека биле закана за нацоналната...

Балкан 16.08.23 | 15:18

Од што се плаши? Кирил Петков си нарачал обезбедување

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков веќе е под обезбедување. Ова го потврдија од пратеничката група на „Продолжуваме со промените – Демократска Бугарија“.   Согласно...

Македонија 28.07.23 | 13:20

По примерот на Петков: И СДСМ поднесе декларација за Илинденското востание

СДСМ до Собранието поднесе Декларација за Илинден, најголемиот македонски државен празник. Ова следува откако иста декларација поднесе и партијата на поранешниот...

Балкан 22.07.23 | 21:46

По Уставот следен е Илинден: Партијата на пријателот на Ковачевски, Петков, поднесе декларација дека Илинденското востание е бугарско

Бугарија не губи време во присвојувањето на сѐ што е македонско. Во пресрет на 2 август во бугарскиот парламент е поднесена декларација која треба да потврди дека Илинденското,...

Балкан 31.05.23 | 13:02

Дали новата афера со Петков ќе ги намали шансите за формирање на бугарската влада

Првата и втората политичка сила во Бугарија – ГЕРБ и „Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ) ги обновија меѓусебните преговори и разговараат...

Балкан 31.05.23 | 10:24

Фон дер Лајен го советувала Петков како Бугарија на „заобиколен начин“ да влезе во еврозоната, слично како Грција

Во бугарските медиуми протекоа нови детали од најновата афера со објавените прислушувани разговори од седницата на раководството на Продолжуваме со промените на екс-премиерот,...

Балкан 30.05.23 | 14:37

Советничката на Петков под истрага за оддавање на тајни информации на власта во Скопје

Дали се дадени информации од преговарачкиот процес со Македонија и дали има протекување до Скопје за чекорите на бугарската држава. Испраќани ли се меилови на бугарски...

Балкан 16.05.23 | 22:39

Коалицијата на Кирил Петков нема да поддржи влада на ГЕРБ-СДС на чело со Марија Габриел

Коалицијата „Продолжуваме со промените – Демократска Бугарија“ нема да го поддржи првиот мандат за формирање влада на ГЕРБ-СДС, со Марија Габриел како кандидатка...

Балкан 24.04.23 | 08:18

Kирил Петков сака Влада, но не сака министри на ГЕРБ во неа

Не можеме да поддржиме влада со првиот мандат и не сакаме учество на министри од ГЕРБ-СДС во нашата влада, но сакаме влада, рече копретседателот на „Продолжуваме со...

Балкан 13.04.23 | 11:42

Борисов му намигнува на Петков: Сака да формираат Влада заедно

Поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, сака да формира коалиција и да состави влада со неговиот најголем политички ривал Кирил Петков,...

Македонија 03.04.23 | 11:38

Мило, Петков, Сана: Сите што ги поддржа Ковачевски загубија на изборите

Викендов се случија три важни избори во Европа и во Соседството. Најголемо внимание предизвикаа претседателските избори во Црна Гора каде по повеќе од три децении падна...

Балкан 02.04.23 | 09:16

Петков: Гласав затоа што не сакам моите две ќерки да студираат во странство, а сакам третата ќерка да се врати во Бугарија

Денеска во Бугарија се одвиваат парламентарни избори, но надежите дека ќе се состави политичка влада се минимални. Прв кој денеска се огласи дека го остварил своето...

Балкан 07.02.23 | 12:44

Чиста љубов: Маж страсно го бакнува Кирил Петков

Водителот и актер Александар Кадиев се осмели во етер страсно да го бакне поранешниот бугарски премиер Кирил Петков. Ова се случи во емисијата „Биди искрен со Ени“...

Балкан 05.02.23 | 21:56

Кирил Петков за бугарско-македонските односи: Време е да се вратиме на попозитивните работи

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петоков тврди дека има рецепта за подобрување на односите меѓу Македонија и Бугарија. Според него мора да се отворат темите за инфраструктурата...

Балкан 05.02.23 | 18:22

Петков: За време на нашата Влада успеавме Европа да застане на бугарска страна

Во односите меѓу Бугарија и Македонија е важно перспективата да не се става само на тоа каков инцидент се случи и во исто време, додека се справуваме со јазикот на омразата,...

Свет 18.01.23 | 16:25

„Велт“: Петков тајно испраќал муниција и дизел во Украина

Од почетокот на рускиот напад на Украина Бугарија тајно го снабдува Киев со оружје и дизел преку неофицијални канали и преку приватни компании и посредници, независно...

Балкан 27.11.22 | 17:28

Борисов предложи експертска влада на 6 месеци, Петков ја отфрли идејата

Лидерот на бугарската партија ГЕРБ, Бојко Борисов даде предлог да се потпише документ за работа на конкретни политики и создавање на нова бугарска влада со мандат од...

Балкан 23.11.22 | 12:39

Пријателот на Ковачевски Петков сака пак да биде власт во Бугарија

Две од партиите во новиот бугарски Парламент: „Промените продолжуваат“ и „Демократска Бугарија“, доколку од претседателот Румен Радев го добијат вториот мандат,...