Се будиш и гледаш како луѓе плукаат крв и молат за лек. Лек кој државата е должна да го има обезбедено и тие луѓе да нема ден да стравуваат барем за тоа од се она за што имаат да се секираат,… но нема лек, бидејќи државата не дека нема пари, туку нема ништо аир од тие луѓе да ги одржува во живот. Државата ви е монструм!

Се будиш и гледаш други дечиња, различни од тие вчера, молат за 100 денари по мобилен за операции низ Светот, молат за живот. Нема доктори, нема клиники, со Фонд резервиран за буржоазија и сопствен џеб, ги заболе за тоа каде и како и дали ќе успееме да собереме пари на време за да преживее детето, за што цел живот плаќаш и го полниш буџетот!? Додека ти споделуваш и се молиш на сите можни богови што повеќе луѓе да го видат постот на социјалните мрежи, тие гнетат бифтеци. Државата ви е монструм! Таа е најстрашниот кошмар, кошмар од кој не можеш да се разбудиш и нема никогаш да се разбудиш.

Се будиш и гледаш на група за родители со дечиња со посебни потреби со денови се прашуваат меѓу себе кога ќе има исплата на мочан кеш, мочан но на нив дури и тој очајно потребен, бидејќи 22ри од месецот сме, пари државата немала, касата е празна. Празна е за овие луѓе, кои скраја да е да помислиле на вашата ебена елка како изгледа и како изгледала некогаш и како би можела да изгледа во иднина!?

Тоа што се зезаме околу елката е едно, кој не го конта хуморот да се насмееме троа и смета дека “проблемот елката” навистина е ебано битен и вреден за муабет за сега и тука каде што живеете, тогаш вие сте ист монструм како вашата ви држава. Да ви ја ебам тоа елката, кога не знаете дека постојат луѓе што нема да одат на предновогодишна забава, нема да одат на новогодишна забава, нема дома да имаат софра не пак забава и ќе се пресреќни ако имаат среќа да имаат струја на 1 јануари. Државата ви е монструм! Ждере, се тови, убива. Вие сакате елка. Вие сте соучесник, помагате на монструмот.

Се будиш и гледаш медиуми го споделуваат тоа алкохоличарот Шиље, кој наместо од затвор, тој се начукал и ја критикува сегашнава карикатура од градоначалничка од викендица во Маврово. Разменуваат мислења за елката, ги заболе нив за тоа што ви го подготвува свињата Бислимовски во новогодишното пакетче од ЕВН. Државата ви е монструм! Ние сме монструми. Медиуми го есапат и го пренесуваат мислењето на алкоси криминалци.

Се будиш и гледаш најава за нова епизода на Срце на дланка, срце ти се кине што не им снемува материјал. Мислам дека живеам само еден ден се разбудам и емисијата е откажана, нема повеќе материјал за снимање, нема повеќе тажни најтажни приказни,.. тоа ќе значи дека сме направиле држава.
Изгледале ли тие монструми една сторија, се запрашале ли во која држава ги снимаат емисиите со дечиња што јадат секој втор ден, што дете на 14 години не пробало кифла, смока, што е жртва на булинг од најтежок можен вид, поради причина – сирмаштија. Државата ви е монструм! Сака во ЕУ за да има уште Фондови од кои ќе се товат.

Само Дантон и Робеспјер за вас свињи ненаситни.
Република да се направи.

И каде се парите??
Може не знам кај се милијардите, но знам каде се милионите.
Вие се фалите со нив, не јас.
Јован Деспотовски, Коста Петров, Фестим Халили, сите тројца ќе сте првите апсени. Додека сум јас жив вие ќе сте тие први на список за пеење. Вие имате ставено потпис и печат на тие 280 милиони евра, не јас, не зајко, вие.

После ова денес безобразно и бесрамно понашање на Фондот, одиме сега до крај, до затварање на тоа пералната Фонд за иновации. Преку таквото веќе!!
Немој случајно утре непознати броеви да ви текне да ѕвоните, немојТЕ!, еве јас ви се заканувам пред вие да пробате, кои и да ќе сте!?
За кратко ќе пишам за денешната манипулација на Фондот со цифрите, новинарите кутрички, ко да не можат да кликнат на прва страна на Фондот и имаат прашање,.. а потоа продолжуваме со фирми, со имиња и презимиња и со многу посериозни цифри од оние што лапнале по само 40-50.000 евра.
Доста беше.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.