Ознака: ФИТР
Економија 10.07.21 | 11:49

ФИТР со 5,7 милиони евра ќе поддржи 103 компании кои ќе инвестираат во технолошки развој

Вкупно 103 компании од пристигнатите 700 апликации ќе бидат кофинансиски поддржани од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за да ги реализираат своите идеи за...

Економија 15.06.21 | 09:42

Четири компании ќе добијат финансиска поддршка од ФИТР за развој на дигитализацијата на земјоделството

Вкупно четири компании се добитници на финансиска поддршка во рамки на првиот „Предизвик за дигитализација на земјоделство” што го спроведува Фондот за иновации...

Економија 26.05.21 | 16:03

Меморандум за соработка меѓу ФИТР и УНИБанка за полесно финансирање за стартапите

Фондот за иновации и технолошки развој и УНИБанка потпишаа Меморандум за меѓусебна соработка, со кој се отвораат нови можности за финансирање и олеснување на пристапот...

Македонија 17.01.21 | 14:07

Арсовски: Дали дел од 200.000 евра од ФИТР завршиле кај советник на СДСМ од Град Скопје?

Коста Петров вчера во обид да се испере од овој скандалозен и сомнителен тендер од 200.000 евра кој што го доделила институцијата на две маркетинг агенции, призна неколку...

Македонија 15.01.21 | 17:44

Директорот Коста Петров води ТВ шоу во Фондот за иновации

Во описот на работа на директорот на ФИТР не се предвидени надлежности кои од него бараат да креира и учествува во медиумска содржини за промотивни цели. Тој снима интервјуа...

Скопје 26.09.20 | 19:29

ВМРО-ДПМНЕ: Фирма на советник во Град Скопје, близок до Шилегов, фаворизирана од ФИТР, истата добивала тендери во 2018

Како истата фирма „Бригада Дизајн“ без тендер во четири очи добила две јавни набавки во вредност од над 40 илјади евра во 2018, исто така договор со Фондот за иновации...

Економија 03.09.20 | 13:07

ФИТР: Македонија се искачи за две места на листата на Глобалниот иновациски индекс

Продолжува напредокот на Македонија на листата земји кои вложуваат во иновации и иновациска структура што резултира во економски напредок. Како што посочуваат од Фондот...

Економија 23.07.20 | 13:36

Кои компании ќе се офајдат од Фонот за иновации: Доставени рекорден број инвестициски планови

Посебен модел за поддршка на извозните компании и големите бизниси, најави денеска директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Јован Деспотовски. На...

Економија 29.06.20 | 11:11

ФИТР: До трети јули продолжен рокот на јавниот повик за технолошки развој за брзо прилагодување на КОВИД-19

До 03.07.2020 се продолжува рокот за аплицирање на јавниот повик за брзо прилагодување на КОВИД-19, соопшти денеска Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Како што...

Македонија 16.02.20 | 08:59

Владата даде зелено светло: Фондот за иновации и технолошки развој на фирмите ќе им дава иновациски ваучери

Владата на Република Македонија синоќа ја одржа редовната 9-та седница на која беа донесени повеќе одлуки, заклучоци и препораки за проекти од својата програма за работа...