Ознака: коста петров
Црна хроника 26.05.22 | 12:46

Коста Петров еден од учесниците во сообраќајката кај „Веро“

Поранешниот потпретседател на СДСМ и екс директор на Фондот за иновации, Коста Петров е еден од учесниците во сообраќајната несреќа која вчера утринава се случи на...

Македонија 11.05.22 | 11:29

ДКСК оформила предмет за Коста Петров, добила пријава за средства дадени за издавачкиот центар ТРИ ДООЕЛ

До Државната комисија за спречување на корупцијата доставена е пријава од познат подносител против лицето Коста Петров, поранешен директор на Фондот за иновации и...

Македонија 04.05.22 | 11:02

Коста Петров: Превртував очи последните месеци во СДСМ

Поранешниот потпретседател на СДСМ, Коста Петров, во утринската емисија на Телма денеска рече дека романтично влегол во политиката. Верував во промени, но како ја спознавав...

Македонија 23.12.21 | 22:12

Тасевски: Отиде во неповрат Големото Бугарче, а и Коста Петров не се гледа веќе на врвот

Заминувањето на Зоран Заев од премиерскатаа позиција низ очите на Сашо Тасевски. Тасевски го нарекува Заев лабораториски произведено Големо Бугарче, а се осврнува...

Македонија 23.12.21 | 13:01

Коста Петров поднесе оставка во ФИТР

Коста Петров денеска преку својот Фејсбук профил ја најави својата последна активност како Директор на Фондот за иновации и технолошки развој. Голема благодарност...

Вести 23.12.21 | 12:51

Си замина и Коста Петров

Коста Петров денеска преку својот Фејсбук профил ја најави својата последна активност како Директор на Фондот за иновации и технолошки развој. „Голема благодарност...

Македонија 23.12.21 | 12:20

Коста Петров поднесе оставка на функцијата директор на фондот за иновации и технолошки развој

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Коста Петров, денеска преку социјалните мрежи потврди дека поднесува оставка од својата функција. Според...

Економија 15.12.21 | 16:17

За две години Македонија ќе го добие идеалниот административец

Започнува креирањето на првиот AI дигитален асистент за државна помош во регионот Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на...

Македонија 08.12.21 | 13:12

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Срамно е што СДСМ и Фондот за криминални иновации молчат една недела за скандалозните проекти кои ги поддржале, грото 40.000 евра по проект, а уште посрамно е што делеле...

Македонија 05.12.21 | 20:53

ВМРО-ДПМНЕ: Коста Петров не негира дека потпишал проект од 40.000 долари за рецепта за пица што ја има на интернет

ФИТР како и по навика за своите одлуки се крие позади флоскули и некои евалуаторски комисии. Во ниту еден момент не негира дека споменатите фирми и ликови за одредени...

Здравје 29.07.21 | 15:54

Коста Петров, директорот на Фонд за иновации паднал од велосипед и ги скршил двете раце

Директорот на Фондот за иновации Коста Петров во саботата паднал од велосипед и ги скршил двете раце. Тој на својот профил на Фејсбук објави дека се повредил при утринското...

Македонија 04.03.21 | 23:13

Петров: Се грижиме за ЛГБТ зашто така треба, а не за добивање политички поени

Потпретседателот Петров на конференција во Белград: Постојано преземаме системски чекори за унапредување на правата на маргинализираните заедници и ЛГБТИ луѓето Потпретседателот...

Македонија 27.01.21 | 13:46

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Коста Петров

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски најави кривична пријава за директорот на Фондот за иновации, Коста Петров, за којшто тврди дека го прекршил законот со тоа...

Македонија 25.01.21 | 20:26

Арсовски: Коста Петров јавно, без грам совест, призна дека сторил кривично дело, обвинителството треба да реагира

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, во вечерашното издание на „24 Анализа“ на ТВ 24 го праша директорот на Фондот за иновации Коста Петров дали му е забранет влез...

Економија 25.01.21 | 19:56

Димитриеска-Кочоска: Манипилураат дека има една милијарда евра, Ковид-мерките изнесуваат 344 милиони евра

Во емисијата „24 Анализа“ на ТВ 24, Гордана Димитриеска – Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во дебата со директорот на Фондот за иновации, Коста Петров, посочи дека...

Македонија 17.01.21 | 14:07

Арсовски: Дали дел од 200.000 евра од ФИТР завршиле кај советник на СДСМ од Град Скопје?

Коста Петров вчера во обид да се испере од овој скандалозен и сомнителен тендер од 200.000 евра кој што го доделила институцијата на две маркетинг агенции, призна неколку...

Македонија 16.01.21 | 15:56

Арсовски: Петров со демантот призна дека е сомнителен тендерот со кој се ангажирани двете маркетинг агенции

Коста Петров со денешната реакција и демант штотуку призна дека е сомнителен тендерот со кој се ангажирани двете маркетинг агенции, пишува на Фејсбук Димче Арсовски,...

Македонија 16.01.21 | 15:19

Петров: Видеата се направени во моја продукција, а за нив не е потрошен ниту денар државни пари

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Коста Петров ги отфрли обвинувањата што денеска на негова сметка ги изнесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Како директор...

Македонија 16.01.21 | 14:50

Арсовски: Коста Петров троши 200 илјади евра за себепромоција, среде епидемија и економска криза

Државата тоне во рецесија, над 55.000 граѓани се отпуштени од работа и ги загубија своите работни места како резултат на корона пандемијата и економската криза, а директорот...

Македонија 16.01.21 | 12:10

Дали СДСМ преку државни пари си плаќа партиска кампања? Директорот на ФИТР си снима промотивни видеа

Дали преку Коста Петров и Фондот за иновации СДСМ со државни пари си плаќа партиски кампањи? Ваквото прашање се наметна откако беше обелоденето дека директорот на Фондот...