Ознака: јован деспотовски
Економија 14.01.22 | 13:16

Деспотовски: За еден дел од капацитетите во зоните обезбедивме гас по пониска цена од пазарната

Дирекцијата за технолошко индустриски развојни Зони (ДТИРЗ) склучи договор со добавувачот ПРОМГАС за обезбедување природен гас за компаниите во зоните со кој еден...

Македонија 07.01.22 | 22:53

Деспотовски на местото на Шекеринска во Министерството за одбрана?

Актуелниот директор на ТИРЗ и долгогодишен член на СДСМ Јован Деспотовски се разгледува како можност за иден Министер за одбрана во новата влада, велат партиски извори. Мандатарот...

Економија 23.12.21 | 17:58

Битиќи и Деспотовски на средба со Асоцијацијата на странски компании со технолошки напредно производство

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и директорот на Дирекцијата за технолошко...

Македонија 21.12.21 | 19:38

За каква демократизација зборувате, и вас Заев да ве шеташе, ќе станевте претседател на СДСМ наместо Ковачевски

Иванка Василевска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при гостување во емисијата „Само вистина“ го запраша Јован Деспотовски дали навистина тежи само 3.000 гласа. И дали...

Македонија 12.12.21 | 23:22

Прегратки и бакнежи од Заев за Ковачевски, Ременски и Деспотовски

Актуелниот заменик-министер за финансии Димитар Ковачевски е новиот лидер на СДСМ. На вонредните внатрепартиски избори Ковачевски ги победи противкандидатите Фросина...

Македонија 12.12.21 | 22:56

Деспотовски не прифаќа министерска позиција: Oд утре од срце ќе продолжам да работам за партијата како обичен член

Новиот лидер на СДСМ Димитар Ковачевски им се заблагодари на Ременски и на Деспотовски за демократската атмосфера во изборот на нов лидер на СДСМ и најави дека ќе ги...

Македонија 07.12.21 | 12:25

Деспотовски: Направивме многу грешки во кадровската политика и ја добивме сметката на избори

Кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски, најавува директен избор на кандидатите за функционери од страна на сите членови на партијата. Со Програмата „Концепт...

Македонија 05.12.21 | 21:47

Деспотовски: Со мојот „Концепт 28“ СДСМ ќе биде водечка политичка сила до 2028 година

Ве повикувам да ја прочитате Програмата наречена Концепт 28, но и да ми се приклучите, да ги споделите сите ваши предлози, идеи, а се разбира и критики, вели кандидатот...

Македонија 03.12.21 | 19:43

Деспотовски: Не му се спротиставувам на Заев со кандидатурата за лидер на СДСМ

Концептот 28 што го поднесов денес се фокусира на луѓето. Нудам нов концепт, на кој начин ќе им излеземе на луѓето во пресрет. Нудам целосно нов начин на спроведување на...

Македонија 03.12.21 | 13:55

Деспотовски во последен момент поднесе кандидатура за СДСМ

Само неколку часа пред истекот на рокот, Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Член сум на партијата 25 години и сум поминал...

Македонија 02.12.21 | 22:10

Деспотовски: Можен е втор круг на изборите во СДСМ

Директорот на ТИРЗ и член на СДСМ, Јован Деспотовски информира дека утре ќе донесе одлука дали ќе поднесе кандидатура за претседател на партијата. Одлуката е само моја...

Македонија 08.11.21 | 22:51

Деспотовски: По четврток продолжува политичкиот курс на државата

Директорот на ТИРЗ, Јован Деспотоски во гостувањето на ТВ24 изјави дека „сме покажале дека имаме капацитет со предизвиците“ и рече дека ниту тој, ниту граѓаните, немаат...

Македонија 23.02.21 | 08:22

Не ми е лесно да го претставувам СДСМ: Ни се повтори иста грешка, правда нема

Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски во вечерашното гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, рече дека одговорност за бегството на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков...

Економија 15.01.21 | 12:26

Директорот на ТИРЗ е незадоволен од платите во зоните

Директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони Јован Деспотовски не е задоволен од висината на платите што им се исплаќаат на вработените во зоните. Нема да...

Македонија 10.11.20 | 08:57

Јован Деспотовски разрешен од директорската функција во Фондот за иновации, на негово барање

Владата донесе Одлука за давање на претходна согласност на Управниот одбор на Фондот за иновации и технолошки развој, да го разреши Јован Деспотовски од должноста директор...

Македонија 05.11.20 | 16:02

Директорот на Фондот за иновации има ковид-19, ќе се тестираат вработените

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Јован Деспотовски, на социјалните мрежи објави дека вчера доцна добил позитивен тест на ковид-19. Се чувствувам...

Здравје 05.11.20 | 14:26

И Јован Деспотовски позитивен на Ковид-19

Јован Деспотовски, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, објави дека е позитивен на Ковид-19. Вчера доцна вечерта добив позитивен тест на Ковид-19. Се чувствувам...

Економија 23.07.20 | 13:36

Кои компании ќе се офајдат од Фонот за иновации: Доставени рекорден број инвестициски планови

Посебен модел за поддршка на извозните компании и големите бизниси, најави денеска директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Јован Деспотовски. На...

Македонија 18.02.20 | 10:38

Петте истраги за кои Рускоска и Јовески се глуви и слепи

Додека и во Обивнителството и во судот се форсираат и се закажуваат седници за предмети кои се важни за СДСМ и нивните соработници, јавнсота прашува до каде се истрагите...

Економија 27.12.19 | 14:00

Фонд за иновации: За две години пораснавме 57 пати

Со претставување на пет од редицата успешни приказни, Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска ги презентираше остварените резултати во изминатите две...