Ознака: јован деспотовски
Македонија 11.04.24 | 23:16

Деспотовски: Извештајот на „Фридом хаус“ треба да биде добра почетна основа за следната влада во наредните 4 години

Јован Деспотовски од СДСМ гостуваше во емисијата 24 анализа и кажа дека почетна основа за идната влада во следните четири години треба да биде извештајот на „Фридом...

Економија 06.04.24 | 11:22

Деспотовски тврди: За седум години близу 65 проценти раст на платите

Поголеми плати за нашите сограѓани е еден од клучните елементи на економската политика и на ТИРЗ и на Владата, а бројките и резултатите покажуваат дека со вистинска...

Економија 28.03.24 | 17:30

Битиќи и Деспотовски: Kреираме развој со поддршка на инвестиции на домашни и странски компании

Можностите за инвестиции и поддршка од државата особено за домашните компании, идни мерки како и презентација на примери на македонски компании кои со поддршката од...

Економија 13.03.24 | 11:14

Деспотовски: Да ги платиме нашите луѓе повеќе за да останат дома, а не да увезуваме странци за работа

Справувањето со недостигот на работна сила на Западниот Балкан бара рационален и храбар пристап. Треба прво да видиме што може да се направи во регионот со постоечките...

Економија 17.02.24 | 12:56

Деспотовски тврди дека новата гасна централа ќе донесе пониски сметки за струја и парно

Со доделување на статусот на стратешки инвеститор на грчки Митилинеос, нема да им се наштети на интересите на државата, туку напротив, како што вели, граѓаните ќе добијат...

Економија 03.01.24 | 09:42

Ковачевски и Деспотовски ќе ја презентираат првата странска инвестиција за оваа година

Во Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ) денеска ќе биде презентирана првата странска инвестиција за 2024 година. Деспотовски во вчерашното интервју...

Твитови 23.12.23 | 09:59

Се будиш и гледаш како луѓе плукаат крв и молат за лек…

Се будиш и гледаш како луѓе плукаат крв и молат за лек. Лек кој државата е должна да го има обезбедено и тие луѓе да нема ден да стравуваат барем за тоа од се она за што...

Македонија 10.12.23 | 21:18

СДСМ не се плаши од анкетите на кои води ВМРО-ДПМНЕ, вели Јован Деспотовски

Не е важно кој ќе биде дел од новата коалиција, туку кои вредности и принципите ќе ги презентираме на изборите. Вака гледа директорот на ТИРЗ и член на СДСМ Јован Деспотовски...

Економија 12.11.23 | 13:50

Деспотовски: Финансиска поддршка од државата досега искористиле над 900 домашни компании

Ефектот од странските инвестиции и директните придобивки за граѓаните се најважни и тоа е главен приоритет по кој се водиме, изјави Јован Деспотовски, директор на Дирекцијата...

Економија 06.09.23 | 08:00

Во зоните годинава креирани над 1100 работни места

 Бројот на нови работни места што се креирани годинава во технолошко индустриските развојни зони (ТИРЗ) во државава достигна над 1 100. Од Дирекцијата за ТИЗР најавуваат...

Економија 08.12.22 | 20:11

Деспотовски: За прв пат просечната плата во ТИР зоните е поголема од просечната во земјата

За прв пат просечната плата во зоните е поголема од просечната во земјата и очекувам тој раст да продолжи. Ние уште на почетокот кога ја преземавме работата во зоните...

Економија 11.11.22 | 22:06

Деспотовски: До крајот на 2024 година една милијарда евра инвестиции и удвојување на бројот вработени во ТИРЗ

Директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ), Јован Деспотовски очекува до крајот на 2024 година да се оствари зацртаната цел од една милијарда...

Македонија 10.11.22 | 13:48

Митева: Деспотовски да ги објави договорите за државна помош во ТИРЗ

Tрет ден молк од Јован Деспотовски за катастрофалните резултати кои Македонија ги бележи последните пет години на полето на странските инвестиции, вели портпаролот...

Економија 14.08.22 | 20:03

​Деспотовски: Не даваме пари однапред, компанијата за електрични автомобили има рокови и обврски кои треба да ги исполни

Со новиот концепт на ТИРЗ воведовме механизми за заштита на јавниот интерес. Апсолутно сите клиенти, и потенцијални и актуелни, поминуваат низ процес на детална проверка....

Економија 13.07.22 | 13:07

Деспотовски: Политичките случувања во земјава засега не влијаат врз странските инвестиции

Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ Јован Деспотовски смета дека политичките случувања во земјава и протестите поради францускиот предлог, нема да се одразат врз одлуките...

Македонија 14.06.22 | 21:19

Деспотовски: Очигледна е желбата на ЕУ да го испорача ветеното

Јован Деспотовски од СДСМ во емисијата 24 анализа рече дека последните години се изгоревме од желбата да годобиеме она што го заслуживме. Очигледен е притисокот врз...

Економија 14.01.22 | 13:16

Деспотовски: За еден дел од капацитетите во зоните обезбедивме гас по пониска цена од пазарната

Дирекцијата за технолошко индустриски развојни Зони (ДТИРЗ) склучи договор со добавувачот ПРОМГАС за обезбедување природен гас за компаниите во зоните со кој еден...

Македонија 07.01.22 | 22:53

Деспотовски на местото на Шекеринска во Министерството за одбрана?

Актуелниот директор на ТИРЗ и долгогодишен член на СДСМ Јован Деспотовски се разгледува како можност за иден Министер за одбрана во новата влада, велат партиски извори. Мандатарот...