Ознака: жозе мурињо
Фудбал 19.07.21 | 12:16

Мурињо воведе револуционерна употреба на технологијата на тренинзите на Рома

Доаѓањето на Жозе Мурињо во Рома беше најавено како обид да се направат промени во клубот, кој лани заврши на седмото место во Серија А, со речиси 30 бодови заостанување...

Фудбал 16.07.21 | 08:40

Мурињо тргна со победа со Рома

Рома вчеравечер го совлада Монтекатини со 10:0, на првиот натпревар на тимот под водство на новиот тренер Жозе Мурињо. Хет-трик постигна напаѓачот Борха Мајорал. Останатите...

Фудбал 09.07.21 | 11:20

Џани оди кај Мурињо: Aлиоски замена за Спинацола во Рома?

Езџијан Алиоски е на мета на клубови од Серија А откако реши да го напушти Лидс. Како што пишуваат италијанските медиуми, за него е заинтересиран Жоже Мурињо кој добро...

Фудбал 23.06.21 | 14:37

Мурињо: Прифатив да бидам тренер на Рома затоа што сопствениците беа искрени со мене

Португалскиот фудбалски тренер, Жозе Мурињо, откри дека причината поради која прифатил да седне на клупата на италијанскиот прволигаш, Рома, била тоа што почувствувал...

Фудбал 15.05.21 | 23:11

Мурињо со Рома сепак ќе игра во Лигата на Европа

Рома го доби градското дерби против Лацио со 2:0,а Лацио натпреварот го заврши со играч помалку откако Ачерби во 88-ма доби втор жолт картон. Мкхтаријан во 42-ра и Педро 78...

Фудбал 04.05.21 | 15:42

Бомба од Италија, потпишаа Мурињо и Рома

Специјалниот се враќа во Серија А! Рома попладнево објави дека по заминувањето на Пауло Фонсека по крајот на сезоната, на чело на италијанскиот клуб доаѓа Жозе Мурињо. Португалскиот...

Фудбал 19.04.21 | 12:05

Toлку од Мурињо: Toтенхем му даде отказ

Жозе Мурињо повеќе не е менаџер на екипата на Тотенхем. Како што објавија извори од клубот, Мурињо е сменет откако на последните пет натпревари Спарс извојуваа само...

Фудбал 18.03.21 | 23:27

Вечерва плачат Мурињо и Мамиќ – двајцата во свој стил

Вечерашната победа на Динамо Загреб над лондонски Тотенхем несомнено е едно од најголемите изненадувања во Лигата на Европа во последните неколку сезони. Загрепските...

Фудбал 11.02.21 | 08:28

Mурињо: Сè беше како игра на мачка и глушец

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, даде интересен коментар за играта на неговиот тим по поразот од Евертон (4:5 по продолженија) синоќа во финалето на осминафиналето од...

Фудбал 01.02.21 | 07:43

Mурињо искрен: Заслуживме пораз од Брајтон

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо рече дека неговиот тим не заслужи да загуби од Брајтон, вчеравечер во натпреварот од 21. коло на шампионатот во Англија. Домаќините победија...

Фудбал 25.01.21 | 09:43

Мурињо му порача на Бејл вредно да тренира ако сака да игра

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо му порача на Герет Бејл повеќе да тренира и на тој начин да се избори за повеќе време на натпреварите. Фудбалерот одигра само четири...

Фудбал 16.12.20 | 09:07

Мурињо се присети на времето на „Олд Трафорд“: Не ми дадоа доволно време

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо изјави дека му било потребно повеќе време во Манчестер јунајтед. Португалецот соработуваше со „црвените ѓаволи“ од јули 2016 година...

Фудбал 11.12.20 | 19:33

Mурињо призна дека сезоната ќе биде тешка

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, оцени дека на лондонскиот премиерлигаш му претстои уште потешка сезона по пласманот во нокаут фазата во Лига Европа. Натпреварите...

Фудбал 25.11.20 | 23:56

Мурињо се прости од Марадона: Је*ига, друже, веќе ми недостигаш

Фудбалскиот свет се простува од легендата Диего Армандо Марадона, кој денеска почина на 60-годишна возраст. Меѓу првите што испратија последен поздрав беше Жозе Мурињо,...

Фудбал 10.10.20 | 11:40

Касилјас: Мурињо беше еден од првите кои ми се јавија по срцевиот удар

Еден од најдобрите голмани на сите времиња, Икер Касиљас, се потсети на 1. мај 2019 година, кога за време на еден тренинг  доживеа срцев удар поради што мораше и прерано...

Фудбал 30.09.20 | 10:42

Мурињо: Треба да се забрани фудбалерите да играат на два натпреара во рок од 48 часа

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо смета дека треба да се забрани фудбалерите да учествуваат на два натпревара во рок од 48 часа. Португалецот го кажа ова кога го замолија...

Фудбал 27.09.20 | 21:49

Мурињо дрско му возврати на Солшер: На Оле не му се важни головите, туку нешто друго!

Жозе Мурињо на никому не останал должен, па така ниту Оле Гунар Солшер не може да се спаси од неговите опасни коментари. Менаџерот на Манчестер јунајтед вчера го пецна...

Фудбал 26.09.20 | 17:18

Солшер си игра мајтап со Жозе: Добро е што Мурињо не беше тука да ги мери головите, ќе имавме проблеми!

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солшер реши да тера мајтап по победата на гостувањето кај Брајтон, вели дека имале среќа што Жозе Мурињо не бил тука да ги мери...

Фудбал 25.09.20 | 12:20

По стативата, Мурињо се пожали и на тревата на Градски“

„Специјалниот Жозе Мурињо“ е задоволен по победата во Скопје против Шкендија. Тој го оцени мечот со добро завршена работа“ и оти било најважно што не отишол во продолженија...

Фудбал 25.09.20 | 10:38

Резил: Ќе одговара ли некој што стативата на Градскиот стадион се „смали“ за десет сантиметри?

Македонија повторно е во центарот на вниманието во Европа но не за убаво. Доаѓањето на Тотенхем кој требаше да биде празник се претвори во исмејување поради неспособноста...