Ознака: западен брег
Свет 12.03.23 | 10:38

Продолжуваат судирите на Западниот Брег: Израелската армија убила тројца вооружени Палестинци

Израелски војници утринава убиле тројца вооружени Палестинци, кои нападнале пункт на армијата на окупираниот Западен Брег. Во соопштението на израелската армија се...

Свет 10.03.23 | 22:03

На Западниот брег повторно убиени двајца Палестинци

Израелски доселеник убил Палестинец кој влегол во населба на окупираниот Западен Брег вооружен со ножеви и експлозивни направи. Израелската армија соопшти дека вооружен...

Свет 22.02.23 | 23:15

Десет загинати и стотина повредени Палестинци при израелската рација на Западниот Брег

Најмалку десет Палестинци се убиени, а повеќе од 100 се повредени во конфликти кои избувнаа кога израелски војници влегле во палестинскиот град Наблус на Западниот брег,...

Свет 04.12.22 | 10:43

Уништени погон за производство ракети и тунел на Хамас: Израелски воздушни напади во Појасот Газа

Израелските воздухопловни сили нападнале неколку цели во Појасот Газа, откако неколку часа претходно била истрелана ракета врз израелската погранична област, соопшти...

Свет 06.07.22 | 10:05

Дваесетгодишен Палестинец загинал во напад на израелската војска во Западниот Брег

Млад Палестинец загинал во напад на израелската армија во Џенин, на северот од окупираниот Западен Брег, соопштија палестински извори. Палестинското Министерство за...

Свет 11.04.22 | 08:07

Израелски војници убиле две Палестинки во Западниот Брег

Израелски војници, во два одделни инциденти, убиле две Палестинки во Западниот Брег. Во Хеброн израелски војник усмртил жена која го нападнала со нож.  Војникот е полесно...

Свет 06.12.21 | 10:56

Малолетен Палестинец убиен на Западниот брег, во инцидентот ранет израелски чувар

Палестински напаѓач загинал откако со својот автомобил удрил во друго возило што минувало низ контролен пункт на Западниот Брег, а израелски чувар бил тешко повреден...