Ознака: загадување
Скопје 29.12.20 | 21:46

Шилегов: Имаме сериозно подобрен квалитет на воздух во Скопје, ние немаме проблем со аерозагадувањето

Иако и вечерва во населбата Ново Лисиче е црвена фаза или 248 пм 10 честички аеро загадување, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов смета дека Скопје нема проблем со...

Македонија 20.12.20 | 21:22

Трајановски: Шилегов своевремено протестираше под маска за загадувањето, за сега Скопје да е меѓу петте најзагадени градови во светот

Вечерва во Дневникот на Сител телевизија гостуваше поранешниот градоначалник на Град Скопје и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, кој истакна дека градот Скопје...

Македонија 17.12.20 | 10:10

Наместо чист воздух, Владата ги труе граѓаните

Владата и понатаму продолжува со лажната борба против аерозагадувањето и тоа го докажува во секоја можна прилика. И покрај тоа што од Буџетот за 2021 се одвојуваат минимални...

Македонија 14.12.20 | 14:23

ДИЖС предложи казна во износ од 20.000 евра за фабриката „Пејпер Мил“

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) предложи казна во износ од 20.000 евра за фабриката за хартија „Пејпер Мил“ откако резултатите од мерењата на емисиите...

Скопје 11.12.20 | 22:44

Во следните неколку денови нема да знаеме колку е загадено во Скопје

Почнувајќи од утре па во наредните седум дена можни се прекини во достапноста на податоците од мерењата на одредени загадувачки параметри, соопшти Министерството за...

Економија 03.12.20 | 17:52

Собранието го одби амандманот на О2 Иницијатива за поставување филтри на оџаците на јавните институции

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од најголемите...

Македонија 03.12.20 | 13:49

Николоски: И за ова Бугарија ли е виновна?

И за ова Бугарија ли е виновна, прашува пратеникот Александар Николоски за одбиениот предлог на ВМРО-ДПМНЕ за поставување филтри на оџаците на јавните институции. Срамота!...

Скопје 02.12.20 | 21:09

Скопје, опасен град по живот

Воздухот во Скопје и вечерва опасен по здравјето на луѓето. Речиси 500 ПМ 10 честички на метар кубен вечерва мери мерната станица во Ново Лисиче. И други мерни станици...

Македонија 30.11.20 | 18:27

Се намалило загадувањето: Прекинување на мерките за алармирање во Тетово, Куманово и Кавадарци

Од минстерството за животна средина известуваат дека во Тетово, Куманово и Кавадарци прекинуваат да важат препораките и мерките при надминат праг на алармирање при...

Македонија 30.11.20 | 16:40

Пренџов: Со буџетот за 2021, власта предвидува само 0,4 % за заштита на животната средина

Пратеникот Љупчо Пренџов на седницата на комисијата за финансирање и буџет истакна дека Владата во овој предлог буџет за 2021 година предвидела само 0,4 проценти за заштита...

Македонија 30.11.20 | 13:41

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амадмани за мерки за намалување на загадување

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднела амандмани на Буџетот за 2021 за итни и интерветни политики насочени кон намалувањето на загадувањето и справувањето...

Македонија 28.11.20 | 23:04

Енормно загадување: На Македонија вечерва и се случува и еколошка катастрофа

На Македонија во овој момент и се случува и еколошка катастрофа, напиша на Фејсбук Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ. Без конретни и јасно насочени политики нема решение.Обврска...

Македонија 25.11.20 | 11:40

Тетово на прво место во светот според загаденоста за средината на 2020 година

Тетово се најде на првото место на светска листа на загадени градови која е објавена на „Нумбео онлајн“, база на податоци со информации за загаденоста, трошоците за...

Македонија 24.11.20 | 23:48

Ги „тепа“: Кабул и Катманду: Teтово вечерва е најзагаден град во светот

Тетово е вечерва најзагаден град во светот. Тој на листа е пред Кабул во Авганистан и Катманду во Непал.Пратеникот Антонио Милошоски  на Фејсбук искоментира дека Југохорм...

Македонија 16.11.20 | 09:51

Ноќеска најзагадено во Лисиче, Кичево и во Велес

Mерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање, покажуваат дека синоќа во Македонија се дишеше загаден воздух. Освен во Лазарополе и Гевгелија,...

Македонија 15.11.20 | 12:32

Нуредини: Не постигнавме 50 отсто помало загадување, бидејќи треба да се промени системот за загревање

За жал, сѐ уште не постигнавме 50 отсто помало загадување, бидејќи треба да промениме многу во системот за загревање во нашата земја, вели министерот за екологија Насер...

Македонија 13.11.20 | 12:29

О2 Иницијатива: Ги нема 20 пати поголемите казни за загадување на животна средина со кои се пофали Владата

Иницијативата за заштита и одбрана на природата и обезбедување на чиста и здрава животна средина „О2 Иницијатива“ реагира на предлог измената на законот за прекршоци,...

Скопје 13.11.20 | 08:54

Маџир Маало е новото Лисиче, синоќа таму не се дишеше

По вчерашните бројки, денес нивото на ПМ 10 честички присутно во воздухот е неверојатно високо. Имено, во Маџар Маало конкретно синоќа беа измерени 614 микрограми на м/3,...

Македонија 12.11.20 | 19:16

Заспиваме и се будиме угушени: Алармантно загадено во Скопје, Тетово, Битола…

Нова сезона, стари проблеми со воздухот, решенија – никакви. Македонија заспива и се буди во смог, со екстремно загаден воздух. Поради маглата и големата концентрација...

Свет 12.11.20 | 09:48

Европскиот суд на правдата ја осуди Италија поради загадувањето на воздухот

Европскиот суд на правдата донесе пресуда во која се вели дека Италија го прекршила европскиот закон за квалитет на воздухот зашто систематски и упорно ги надминувала...