Ознака: загадување
Вести 20.10.20 | 11:51

Брисел забележува за загaденоста, на власта не и се слуша

Владата не превзема ништо во однос на намалување на загадувањето на воздухот и заштита на животната средина. И покрај забелешките од Извештајот на Европската комисија...

Македонија 22.09.20 | 20:21

Мицковски: Не очекува една долга, језива, загадена и заразна зима во Скопје и низ Македонија

Аналитичарот и активист, Ивор Мицковски, има песимистички очекувања за развојот на епидемијата на Ковид-19 во претстојните зимски месеци кога значително ќе се зголеми...

Скопје 12.09.20 | 17:26

Викендов повторно поцрвене реката Вардар кај Долно Лисиче

На социјалните мрежи утрово се споделуваат фотографии од реката Вардар, во делот на Долно Лисиче, каде водата е обоена во жолто-кафеава боја. Освен очигледната загаденост...

Скопје 06.09.20 | 13:20

Ќе се доделат грантови за жителите на скопско Лисиче за намалување на аеро-загадувањето

Над 100 семејства од скопската населба Лисиче ќе добијат грантови до 10.000 долари за го сменат начинот на греење во домовите заради намалување на загадувањето во Скопје. Програмата...

Здравје 03.09.20 | 15:41

Ништо од намалување на загаденоста: Во Велес измерени екстремни 921 ПМ честички

Според мерните станици за мерење на квалитетот на воздухот денеска до 13.30 часот во општина Велес се измерени 921 ПМ 10 честички на метар кубен, што е над 18 пати повеќе од...

Скопје 08.08.20 | 22:32

Што не чека во зима: Короната е поврзана и со загадениот воздух

Најновите истражувања направени во Холандија покажале дека зголементо ниво на концентрација на ситни честици од еден микрограм на кубен метар во воздухот е поврзано...

Економија 23.06.20 | 18:06

РЕК Битола за една година ги дуплирала испуштениот сулфур диоксид и прашина

Емисиите на прашина во РЕК Битола се 2,5 пати повисоки од дозволеното, но најголем проблем стануваат емисиите на сулфур диоксид од електраната – тие се дуплирани за...

Свет 28.04.20 | 21:11

Компаниите што загадуваат не треба да добијат помош за справување со пандемијата

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска рече дека економската помош дадена на земјите во пандемијата Ковид-19 треба да биде поврзана со спроведувањето на...

Македонија 27.03.20 | 10:40

Скопје по загаденост падна дури на 20 место во светот

Главниот град на Србија, Белград утрово е на прво место по загаденост на воздухот во светот. Според мерењата објавени на „Ер Визуал“ утрово воздухот во Белград е двојно...

Калеидоскоп 26.03.20 | 11:27

Јанески: Со загадувањево до каде сме? Во цел свет се намалува поради карантините, а кај расте

Со загадувањево до каде сме? Цел свет покажа намалување на загаденоста поради карантините и немањето фреквентност на сообраќај, кај нас за време на полициски час не...

Скопје 14.02.20 | 12:05

Богдановиќ, каде е ветената седумметарска кула за прочистување на воздухот?

Во збирката лажни ветувања наречена „За живот“, Саша Богдановиќ на центарци им вети дека ќе изгради револуционерен патент за прочистување на воздухот „The Smog Free Tower“,...

Македонија 05.02.20 | 15:20

Јанушев: Зошто се крие дека директно Заеви ја трујат Македонија? Од 9 компании во земјава кои користат нафтен кокс, дури 5 се фирмите на Заеви

Откако Зоран Заев изјави дека е загрижен за здравјето на граѓаните, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на својот фејсбук профил напиша: Заев вели дека...

Македонија 05.02.20 | 15:14

Заев: Нема да дозволиме некој да профитира врз здравјето на нашите сограѓани

По вчерашната конференција на Град Скопје кои информираа дека во Дрисла се горел медицински отпад кој не бил соодветно третиран и многубројните реакции на фејсбук...

Скопје 05.02.20 | 12:28

Минута молк и порака: Политичарите се во корелација со олигарсите кои не трујат

Над 50 демонстранти со собраа пред цементарница „Усје“, поради како што рекоа, големиот загадувач на Скопје, не ги спречи дождот ниту пак студот за да го изразат својот...

Твитови 03.02.20 | 13:16

Апасиев за Ма-краду-ли: Заменик морон


Скопје 31.01.20 | 18:57

„Петоци за иднината“ заврши со протестот, чекаат средба со Џафери

Заврши протестот на движењето „Петоци за иднината“ на кој беше побарано да се изгласа законот за забрана на увоз на опасен отпад пред распуштање на парламентарен состав....

Сервиси 31.01.20 | 09:10

Утрово многу високо загадување во Битола, ќе има бесплатен јавен превоз

Поради зголеменото загадување во последните денови, Град Битола одлучи денеска 31. јануари 2020 година, јавниот превоз низ градот да биде бесплатен, соопштуваат од Градот. Трет...

Скопје 30.01.20 | 17:20

Утре нов протест против загадувањето

Нов протест против аерозагадувањето организира младинското движење „ Петоци за иднината Скопје“. Револтирани од не носењето на законот, движењето го закажаа во 15...

Балкан 30.01.20 | 13:46

ЕУ со 76 милиони евра ќе се бори против загадувањето во Косово

Високиот претставник за надворешната политика на ЕУ, Јосеп Борел, во Косово денеска ќе го инаугурира новиот европски проект за термоелектраната “Косово Б“ за борба...

Македонија 27.01.20 | 15:19

Стапуваат на сила препораките и мерките во случај на надминат праг на алармирање за ПМ10 честички

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...