Ознака: загадување
Скопје 27.12.21 | 08:42

Шилегов и СДСМ цел мандат ништо не направија за загадениот воздух затоа Скопје е на врвот на најзагадени градови

Шилегов и СДСМ цел мандат ништо не направија за загадениот воздух затоа Скопје е на врвот на најзагадени градови, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Смешни се обидите на Шилегов кој...

Скопје 26.12.21 | 15:53

Кратката меморија на Петре за загадувањето: Велеше дека нема брзо решение, а сега ја обвинува Арсовска

Се чини  поранешниот градоначалник  Шилегов има кратка меморија. Откако четири години ништо во главниот град не се подобри на поле на борбата со загадениот воздух,...

Скопје 26.12.21 | 14:16

За да видиш дека воздухот е загаден, доволно е да станеш од фотелја

Иљче Затарковски излезе со коментар на поранешниот градоначалник на Скопје Петре Шилегов дека воздухот во градот е загаден  

Македонија 16.12.21 | 08:05

Доделување на новинарските награди од конкурсот за справување со загадувањето на воздухот

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска ќе ги додели наградите за јавниот конкурс „Справување со загадувањето на воздухот – зајакнување на јавната свест...

Македонија 29.11.21 | 08:40

„О2 иницијатива“: Амандманот против загадувачкото греење во болниците не помина, владата да го врати на гласање во Собрание!

Пред два дена во Собранието не се усвои амандманот за промена на загадувачкиот начин на загревање на здравствените установи во најзагадените градови во земјава. „О2...

Скопје 26.11.21 | 13:56

Скопје меѓу петте најзагадени градови во светот, позагадено е само во Индија

Главниот град неделава повторно се наоѓа меѓу најзагадените градови во светот, овојпат меѓу првите пет. Според мерењата на сајтот на реномираната швајцарска компанија...

Свет 24.11.21 | 10:55

Лахоре во Пакистан утринава е најзагадениот град во светот

Пакистанскиот град Лахорe утрово е најзагадениот град во светот, објави швајцарската компанија за следење на квалитетот на воздухот „IQAir“. На второ место до 10.00 часот...

Скопје 21.11.21 | 15:09

Кисела Вода доби функционална мерна станица за мерење на квалитет на амбиентен воздух

Во заедничка соработка со Град Скопје, за првпат во Кисела Вода е поставена функционална мерна станица за мерење на квалитет на амбиентен воздух. Овој аирпоинтер е поставен...

Скопје 19.11.21 | 22:54

Со новата локална власт дивите депонии во Аеродром ќе станат минато

Со новата локална власт дивите депонии во Аеродром ќе станат минато, вели градоначалникот на скопската општина Тимчо Муцунски. Тој на својот профил објави дека се продолжува...

Свет 04.11.21 | 19:26

Неколку земји најавија дека ќе ја прекинат употребата на јаглен

Неколку големи земји што користат јаглен на Конференцијата на ОН за климатски промени во Глазгов најавија дека постепено ќе престанат да ја користат оваа форма на фосилно...

Здравје 04.11.21 | 11:02

Загадувањето се врати на голема врата: Забрзано се испушта јаглерод диоксид

Емисиите на јаглерод диоксид се приближија до нивоата од пред пандемијата со коронавирусот, покажуваат резултатите од најновото истражување објавено денеска, а во...

Скопје 02.11.21 | 14:03

Муцунски: Локалните власти свесно дозволувале масовно загадување во општина Аеродром

Новоизбраниот градоначалник на Општина Аеродром Тимчо Муцунски денеска во изјава за медиумите посочи што е планирано во однос на депонијата во Долно Лисиче, пред мостот...

Македонија 29.10.21 | 14:41

Јаневска: Една десетина од енергијата што власта ја потроши на црни кампањи против опозицијата, да искористеше за проекти денес немаше да се гушиме

Центар, Скопје. Барем една десетина од енергијата што власта ја потроши на црни кампањи против опозицијата, да искористеше за проекти денес немаше да се гушиме во ова...

Скопје 14.10.21 | 14:51

Котлар: Додека сум јас, на Водно нема да се гради!

Кандидатката за градоначланичка на Центар, Наташа Котлар, најави голем број проекти и активности за намалување на загадувањето. – Ветувам дрворед на секоја улица...

Свет 23.09.21 | 16:18

СЗО: Загадувањето на воздухот е полошо отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни честички...

Здравје 23.09.21 | 10:16

Нови препораки од СЗО за максималните граници на ПМ честичките

Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што се мислеше досега, предупредува Светската здравствена организација (СЗО), која го намали максималното ниво на загадувачи...

Македонија 07.09.21 | 12:41

Двата оџаци на РЕК најголем извор на сулфур диоксид во земјава: Чадат повеќе од сите електрани во Германија

Термоцентралите на јаглен во Западен Балкан ги кршат законите за загадување на воздухот и предизвикуваат смртни случаи – за две години починале над 19.000 лица, пишува...

Здравје 03.09.21 | 17:01

ОН: Ограничувањата поради Ковид го подобруваат квалитетот на воздухот

Пандемиските блокади и ограничувањата за патување доведоа до драматично, но краткотрајно подобрување на квалитетот на воздухот и намалување на загадувањето, соопштија...

Македонија 10.07.21 | 22:52

Заев ги убедува неготиници дека фабриката за отпад нема да го загади градот

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска учествуваше на дебатата за отворањето на фабрика за преработка на отпад во Неготино организирана од Општината и во соработка...

Калеидоскоп 06.07.21 | 13:42

Иако вели дека е од биоразградливата пластика, пластичната амбалажа ја загадува околината

Ознаката на пластичната амбалажа која „потврдува“ дека истата е биоразградлива, не значи дека таа нема никакво негативно влијание врз животната средина. При купување...