Ознака: виена
Свет 10.04.21 | 21:11

Уапсен малолетник со македонско потекло, се заканувал со терористчки напад во Виена

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло поради закана за терористички напад во Виена. Малолетникот, наводно не добил одговор од разговор...

Свет 10.04.21 | 19:31

Уапсен 15-годишник со потекло од Македонија, се заканувал дека ќе ја разнесе катедралата во Виена

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло кој се заканувал со терористички напад во центарот на Виена, пишуваат австриските медиуми. Малолетникот,...

Свет 02.04.21 | 12:08

Ноќта пред Велигден ќе блесне скала кон небото

Во катедралата „Свети Стефан“ во центарот на Виена, ноќта пред Велигден, ќе блесне скала насочена кон небото. Инсталацијата „Небесна скала“, е дело на уметницата Били...

Свет 30.03.21 | 19:47

Два посилни земјотреси во близина на Виена

Два земјотреса, со јачина на ударот од 4,9 и 4,6 степени според Рихтеровата скала, денеска погодија област во близина на Виена, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки...

Свет 31.01.21 | 17:52

(ВО ЖИВО) Масовни протести во Виена против анти-корона мерките

Во Виена се одржуваат масовни прoтести против огрaничувачките мерки воведени за спречување на ширењето на корона вирусот. Виенската полиција зaбрани 15 од 17 демонстрации...

Свет 25.01.21 | 12:00

Ќе има големи распродажби на облека и чевли во Виена откако ќе се укинат мерките

Австриското Здружение на трговци соопшти дека по укинувањето на рестриктивните мерки воведени поради Ковид-19 ќе уследи голем бран на распродажби, посебно во конфенциската...

Свет 17.01.21 | 14:32

Приведени 23 демонстранти во Виена: Немири на протест против корона мерките

Австриската полиција уапсила 23 лица и поднела кривични пријави против повеќе од 300 демонстранти кои во Виена протестираа против мерките против ширењето на корона вирусот. Полицијата...

Свет 30.12.20 | 10:51

Казна од 100 евра за прегласно слушање на Куранот

Кон крајот оваа година обележана од корона-пандемијата, бројни казни од полициски службеници во Австрија предизвикаа бура во јавноста… Но, една посебно се издвојува. Имено,...

Свет 22.12.20 | 10:52

Момче што го врбувало Кујтим Фејзулаи во исламистичките кругови осудено на две години затвор

Пријател на исламистичкиот терорист Кујтим Фејзулаи, кој на 2 ноември уби две и рани повеќе од 20 луѓе во центарот на Виена е осуден на две години затвор. Овој 18-годишник...

Свет 17.11.20 | 22:58

Кујтим Фејзулаи бил близок соработник на познат германски исламистички терорист

Истрагата за терористичкиот напад од 2 ноември во центарот на Виена се повеќе укажува на тоа дека терористот Кујтим Фејзулаи бил дел од меѓународна исламистичка мрежа,...

Свет 17.11.20 | 17:03

Сонот на Фејзулаи бил да се разнесе со екплозивен појас

Кујтим Фејзулаи, кој на 2 ноември во центарот на Виена уби четири и рани повеќе од 20 лица, сонувал за тоа да се разнесе со екплозивен појас и да убие што е можно повеќе...

Свет 17.11.20 | 12:38

Кујтим Фејзулаи во Виена работел како обезбедување на болница

Кујтим Фејзулаи, напачот кој на 2 ноември уби четири и рани повеќе од 20 лица во центарот на Виена, работел во компанија која се занимавала со обезбедување на болници. Негов...

Македонија 15.11.20 | 14:38

Османи и австрискиот амбасадор го посетија семејството на момчето кое загина во нападот во Виена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, заедно со австрискиот амбасадор, Георг Вутсас, беа во посета на роднините на 20-годишниот Неџип Вренези од Струга, кој беше...

Македонија 15.11.20 | 08:22

Османи и амбасадорот на Австрија ќе го посетат семејството на настраданиот во терористичкиот напад во Виена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со амбасадорот на Австрија Георг Вуцас денеска ќе ја посетат Велешта, Струга, каде ќе се сретнат со роднините на...

Балкан 06.11.20 | 08:59

Пипците на терористите од Виена допираат и во Германија

Германските безбедносни сили почнаа претреси во три германски држави во врска со нападот во Виена претходно оваа недела, објави утрово на Твитер Федералната канцеларија...

Свет 05.11.20 | 19:52

Tерористот од Виена живеел во стан што му го плаќал градот и добивал 917 евра социјална помош

Терористот од Виена, Кујтим Фејзулаи, живеел на сметка на државата во стан што му го плаќал градот Виена. И покрај тоа што издржал затворска казна за обид да им се придружи...

Свет 05.11.20 | 14:29

Гордана Николиќ му била прва комшика на Кујтим: Беше згоден тој ден, насмеан, ми помогна…

Соседите на Кујтим Фејзулаи го опишуваат како повлечен и религиозен, а словачката полиција објави дека уште во јули ги предупредила австриските власти дека Фејзулаи...

Македонија 04.11.20 | 15:15

Бил само случаен минувач: Австрија потврди дека меѓу убиените е и 21-годишен Македонец

Меѓу жртвите во терористичкиот напад во центарот на Виена, што се случи во понеделникот вечерта, се и двајца странски државјани – Македонец и Германка, информира австриската...

Свет 04.11.20 | 11:04

Каде згрешив: Mајката на Кујтим Фејзула e oчајна, како талентиран фудбалер станал крволочен терорист

Австрискиот дневен весник Хеуте објави нови детали за животот на 20-годишникот Кујтим Фејзулаи, кој ја зави Виена во црно. Тој од станот на неговите родители во Лиесинг...

Македонија 04.11.20 | 10:36

Дедото на Кујтим: Доаѓаше секоја година, но никој не знае што правел во неговиот стан

Вооружениот напаѓач, кој уби четири лица во понеделникот вечерта во Виена, ја посетувал својата татковина, малото планинско село Челопек во западниот дел на Македонија,...