Ознака: Тоше Проески
Калеидоскоп 02.05.24 | 11:26

Светол патот, татко мој: Почина таткото на Тоше Проески, веста ја објави ќерка му Дора

Почина Никола Проески. Веста за смртта на таткото на Тоше Проески ја објави неговата ќерка Дора. „Светол патот, татко мој“ – напиша таа на Фејсбук. По смртта на Тоше...

Калеидоскоп 02.05.24 | 10:09

Почина таткото на Тоше Проески

Почина Никола, таткото на Тоше Проески. Тажната вест ја сподели неговата ќерка Дора. Светол патот татко мој, пишува таа.

Естрада 02.03.24 | 10:10

Често се прашувам што би било ако го задржев само уште еден час, вели Бејби за последната емисија со Тоше

Често се прашувам што би било ако го задржев Тоше само уште еден час пред да тргне на пат, вели Весна Бејби Петрушевска зборувајќи за снимањето на последното интервју...

Музика 28.01.24 | 09:31

Промоција на проектот „Ој девојче“ на диџеј Деловски и етно групата Синтезис

Во „Интермецо бар“ во Скопје вечерва ќе биде промовиран проектот „Ој девојче“ на музичкиот продуцент и диџеј Деловски и етно групата Синтезис кој е издаден на 25 јануари,...

Музика 25.01.24 | 15:36

Сестрата на Тоше сподели фотографија од домот, торта и натпис кој ја кине душата

Сите се сеќаваме на нашиот Тоше Проески. На денот на неговото раѓање, се огласи и неговата сестра Дора, која сподели фотографија од роденденска торта со запалени свеќи,...

Музика 25.01.24 | 13:29

Oд демо снимка направена пред 20 години, со помош на ВИ, објавена нова песна на Тоше Проески

Со помош на новата технологија во вештачката интелигенција, од демо снимка направена пред 20 години, денеска на неговиот роденден е објавена нова песна од прерано загинатиот...

Музика 06.10.23 | 08:27

Крушево пееше „со љубов за Тоше“

Со наслов „Со љубов за Тоше“ на платото пред спомен-куќата „Тодор Проески“ на Гумење во Крушево синоќа се одржа концерт на кој 10-тина изведувачи од земјава и странство...

Музика 05.10.23 | 07:55

16 години од неговиот последен настап: Концерт посветен на Тоше Проески во Крушево

На денот на последниот концерт на Тоше Проески, 5 октомври, вечерва на Гумење ќе се одржи концерт „Со љубов за Тоше“. Пред спомен куќата „Тодор Проески“, во Крушево,...

Калеидоскоп 24.09.23 | 18:46

И Тоше Проески меѓу иконите на светците во „неговиот“ манастир Свето Преображение во Крушево

Кога му требаше духовна поткрепа пред настапите и новите песни, Тоше Проески ја наоѓаше во манастирот Свето Преображение Господово во Крушево. Иако неизграден, тој...

Естрада 27.02.23 | 22:38

Копров за Тоше: За него бев Господ, а ми дојде со потпишан договор

Григор Копров е еден од најпознатите македонски поп композитори. Работел со многу ѕвезди како Маја Оџаклиевска, Тоше Проески, Владо Јаневски, Марјан Стојановски, Мартин...

Музика 25.01.23 | 08:59

Дора Проеска: Секој твој роденден Тоше е наша воздишка

Секој твој роденден Тоше е наша воздишка, пишува на тортата од неговото семејство по повод денот на раѓањето на Тоше Проески, која на социјалните мрежи ја сподели неговата...

Култура 16.11.22 | 22:21

Изложба во чест на Тоше во Музејот на македонската борба за самостојност

Во Музејот на македонската борба за самостојност вечерва е отворена изложбата „Спомен куќа на Тоше – чувар на спомените, животот и делото на најголемата македонска...

Култура 15.11.22 | 11:43

Изложба во чест на Тоше Проески во Музејот на македонската борба

Изложбата „Спомен куќата на Тоше – чувар на спомените, животот и делото на најголемата македонска поп икона“ ќе биде поставена на 16 ноември (среда) во 18 часот во Музејот...

Кошарка 25.10.22 | 11:22

Дончиќ во возилото го слуша нашиот Тоше

Словенечката звезда Лука Дончиќ докажа дека ја сака музиката македонската звезда Тоше Проески. Тој објави фотографија додека патува кон салата каде Далас ги игра своите...

Естрада 17.10.22 | 10:31

„Сè има смисла откако се врати во мојот живот“: Вака гласела последната порака што Тоше и ја испратил на Андријана Будимир

Тоше Проески кој  загина на автопатот во Хрватска а последната порака што ја испратил пред судирот била упатена до Андријана Будимир и гласи. – Мојата единствена...

Музика 16.10.22 | 11:36

Тоше ми го спаси животот, ми даде 35.000 евра за лекување: Жена болна од леукемија проговори за Проески, кој од неа барал само едно

Денеска се навршуваат 15 години од смртта на ангелот Тоше Проески. Сеќавањето на него се уште предизвикува болка и чувство на голем недостиг кај секој од нас, но сведоштвата...

Музика 16.10.22 | 08:31

Македонија се сеќава: 15 години од загинувањето на Тоше Проески

Македонија и Балканот се сеќаваат на музичката ѕвезда Тоше Проески кој на денешен ден пред петнаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова...

Музика 28.06.22 | 12:00

Хуманитарен концерт во чест на Тоше на денот на неговиот прв концерт

Во среда, 29 јуни, ќе се одржи хуманитарен концерт „Детска насмевка за овој свет“ кој ќе биде во чест на Тоше и од млади таленти ќе се интерпретираат негови песни. Настанот...

Калеидоскоп 04.05.22 | 12:28

Тоше Проески и пее „Зајди, зајди“ на внуката на Гоце Делчев во слободното Крушево

Тоше Проески и внуката на Гоце Делчев во слободното Крушево: Тоше Проески и внуката на Гоце Делчев во слободното Крушево 🇲🇰 pic.twitter.com/QhMp0zO2NJ — Македонска поезија (@mkdpoezija)...

Македонија 23.04.22 | 23:15

Ревија на шарпланинци во чест на Тоше Проески

По повод 15 години од загинувањето на нашата најголема музичка ѕвезда во Крушево се организираше „Меморијал Тоше Проескии“ специјализираната ревија на изворни македонски...