Ознака: Тоше Проески
Музика 28.06.22 | 12:00

Хуманитарен концерт во чест на Тоше на денот на неговиот прв концерт

Во среда, 29 јуни, ќе се одржи хуманитарен концерт „Детска насмевка за овој свет“ кој ќе биде во чест на Тоше и од млади таленти ќе се интерпретираат негови песни. Настанот...

Калеидоскоп 04.05.22 | 12:28

Тоше Проески и пее „Зајди, зајди“ на внуката на Гоце Делчев во слободното Крушево

Тоше Проески и внуката на Гоце Делчев во слободното Крушево: Тоше Проески и внуката на Гоце Делчев во слободното Крушево 🇲🇰 pic.twitter.com/QhMp0zO2NJ — Македонска поезија (@mkdpoezija)...

Македонија 23.04.22 | 23:15

Ревија на шарпланинци во чест на Тоше Проески

По повод 15 години од загинувањето на нашата најголема музичка ѕвезда во Крушево се организираше „Меморијал Тоше Проескии“ специјализираната ревија на изворни македонски...

Естрада 24.03.22 | 09:40

Се појави досега нeобјавена снимка од Тоше Проески

На социјалните мрежи се појави досега необјавена снимка од нашиот Тоше Проески. На неа Тоше на некоја веселба видно расположен ја пее  Јовано Јованке. Видеото е снимено...

Естрада 25.01.22 | 14:35

Проклет автопат: Не е само Тоше, во Нова Градишка страдаа уште неколку ѕвезди

Делницата Загреб – Лутовац кај Нова Градишка, каде што загина нашиот Тоше Проески беше кобна и за уште неколку ѕвезди од поранешните југословенски простори. Тука...

Калеидоскоп 25.01.22 | 12:23

Денеска ќе наполнеше 41, не те пуштам да знаеш, ти правам муабет секој ден: Весна Бејби жали по Тоше

Денеска ќе наполнеше 41, не те пуштам да знаеш, ти правам муабет секој ден, напиша на Инстаграм, Весна Петрушевска Бејби, потсетувајќи се на никогаш непрежалениот Тоше.

Музика 25.01.22 | 10:56

Во Крушево и на Гумење денеска ќе биде одбележан роденденот на Тоше

Со посета на вечното почивалиште на Тоше, со промоции, крводарителска акција, со доделување хуманитарни ваучери и со сценско-музички настан насловен „Ангел си ти“ во...

Музика 21.01.22 | 15:47

Поштенска марка со ликот на Тоше Проески во пресрет на неговиот роденден

АД „Пошта на Македонија“ по повод роденденот на Тоше Проески, 25 јануари започнува акција – „Во чест и сеќавање на Тоше“ преку која може да се купи поштенска...

Музика 11.01.22 | 11:29

Не се знае како стигнала до него: Бугарски пејач сними поп-фолк спот со гитарата на Тоше

Во новиот видеоспот на младиот пејач Лео, тој користи многу специјална гитара, пишува бугарски „Сигнал“.  Според нивните информации, тој јво својот нов спот за песната...

Култура 25.12.21 | 22:42

Фотографии од Тоше Проески во Кичево

Во изложбениот салон од Центарот за култура во Кичево, пред поголем број претежно млади од градот, беше отворена изложба на фотографии од македонската музичка икона...

Музика 18.12.21 | 23:44

Горан Папаз објави преработка на „Го молам ноќва небото“ од Тоше Проески

Саксофонистот Горан Папаз објави преработката на песната „Го молам ноќва небото“ од Тоше Проески. Како продуцент и гитарист на песната се потпишува Танче Гроздановски,...

Естрада 30.11.21 | 16:04

Емотивни видеа: Млад Кинез, уличен изведувач ги пее песните од Тоше Проески

Уличниот изведувач, на Инстаграм потпишан како „Wang Xiao Chong“, среде Пекинг ги пее и свири на гитара песните на нашиот Тоше Проески. Под неговите објави со српските песни...

Естрада 28.10.21 | 20:14

Хрватите реагираат: Toше на споменикот не личи на себе, утнат е целосно

Споменикот на Тоше Проески подигнат на местото каде што загина ги револтираше неговите обожаватели во Хрватска. Тие реагираат што Тоше на споменикот во Нова Градишка...

Естрада 23.10.21 | 20:39

Тоше Проески доби споменик во Нова Градишка

Во паркот на познатите во Нова Градишка во Хрватска, од денеска е поставено спомен-обележје на трагично загинатата музичка ѕвезда Тоше Проески. Споменикот е од градот...

Естрада 18.10.21 | 15:02

Meнаџерката на Тоше секогаш ќе го чува часовникот што ѝ го подарил

Лилјана Петровиќ, менаџерката на Тошет која беше со него во автомобилот ноќта кога почина неодамна изјави дека секој ден се сеќава на него иако не оди во Крушево. –...

Естрада 16.10.21 | 20:40

Неговите родители ќе почиваат до него: Вака изгледа реновираното вечно почивалите на Тоше

Српските медиуми објавија фотографии од реновирањето на вечното почивалиште на најголемата македонска звезда Тоше Проески. Ало.рс пренесува дека реновирањето е при...

Калеидоскоп 16.10.21 | 15:39

Во Крушево пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески

Во Крушево денеска пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески и се поклонија во спомен обележјето на Гумење. Крушевчани ултрамаратонците ги пречекаа...

Музика 16.10.21 | 15:02

Весна Петрушевска се сеќава на Тоше: 14 години без тебе и пак врне, те сакам до небото и назад!

14 години без тебе и пак врне….се сетив на оваа приказна кога се договаравме што би можеле да отпеете ..се врати од Сараево (имаше магла па одложувавме снимање) ама сакаше...

Музика 16.10.21 | 08:24

14 години без Тоше

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред 14 години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Животот...

Музика 06.10.21 | 11:31

По неговата смрт целосно се изгубив и си дозволив пороци: Цетински не може да го прежали нашиот Тоше

Хрватскиот пејач Тони Цетински гостувал на телевизијата „Лаудато“ каде што зборувал за неговото практикување на верата, а важен дел од интервјуто посвети за нашиот...