Ознака: Тоше Проески
Музика 19.09.21 | 23:19

Го убил љубовникот на сопругата: „Соба за тага“ ја напишал затвореник, а Марина го скоцкала текстот за Тоше

Најголемата наша музичка ѕвезда Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година во Хрватска, на автопатот Загреб-Липовац. Тој зад себе остави голем...

Музика 19.09.21 | 22:39

„Немаш ни благодарам“: Пишуваше и за Тоше, овие хитови ги пееме и денес

Ако ме погледнеш во очи е третиот албум на Тоше Проески издаден во 2002 година. Албумот е издаден на македонски и српски јазик, а токму текстовите на српската верзија...

Калеидоскоп 05.09.21 | 19:51

Почина Бас кучето на Тоше кое со денови одбиваше да јаде и пие по трагичната смрт на пејачот

Ретриверот Бас, миленикот на Тоше Проески, почина на 14-годишна возраст, објавија администраторите на неговата фан-страница, споделувајќи негови фотографии. За приврзаноста...

Култура 04.08.21 | 17:00

Концерт во чест на Тоше Проески на „Десет дена Крушевска република“

ретиот ден од манифестацијата Научно-културни средби „Десет дена Крушевска република“ помина во знакот на ликовната уметност, со презентацијата на модни креации...

Балкан 25.07.21 | 21:32

Тој автопат е проклет: Косовскиот автобус се преврте во близина каде што загина Тоше Проески

Македонската звезда Тоше Проевски кој загина на автопатот Загреб-Липовац на влезот во Нова Градишка е во близина на патот каде што денеска се преврте автобус со косовски...

Естрада 05.07.21 | 15:07

Поранешната менаџерка на Тоше, Љиљана Петровиќ, стана српска „кралица на цвеќето“

Поранешната менаџерка на Тоше Проески, Љиљана Петровиќ, во последните неколку години речиси никогаш не се појавува во јавноста. Како што пишуваат српските медиуми,...

Естрада 08.06.21 | 14:16

Гоца Тржан со голема тага се сеќава на Тоше: Не можев да одам на погреб, тоа беше голем стрес за мене

Српската пејачка Гоца Тржан, која беше добра пријателка со трагично загинатиот Тоше Проески, се уште со болка и длабока тага се сеќава на тие моемнти. Гоца, во емисијата...

Музика 16.04.21 | 14:34

Внукот на Тоше стана младо момче: Дали Кристијан Ристески ќе ја продолжи својата музичка кариера?

Внукот на Тоше Проески, Кристијан Ристески, беше ученик во основно училиште кога неговиот вујко, македонската музичка легенда, трагично почина во сообраќајната несреќа. Денес,...

Калеидоскоп 17.03.21 | 23:16

Го исфрлија од натпреварот, другите така проценија: Непознати детали од почетокот на кариерата на Тоше

Јашар Ахмедовски, е еден од ретките пејачи кој успеа да ја сочува својата приватност од јавноста, ретко дава интервјуа, а и кога го прави тоа нема желба да открие премногу. Сепак...

Музика 25.01.21 | 09:08

40 години од раѓањето на Тоше Проески

Денес ќе полнеше 40 години – ангелски глас, харизма, насмевка која плени со милост, неодолив шарм, срце полно со хуманост, позитивност, очи сјајни како ѕвезди, емотивност...

Музика 23.01.21 | 11:15

Хрватите не го забораваат: Молитва по повод 40 години од раѓањето на Тоше

Засекогаш со нас во срцето, 25 јануари, 40 роденден на Тоше Проески. Вака хрватската дискографска куќа „Хит рекордс“ ја најавува молитвата по повод раѓањето на најголемиот...

Естрада 17.12.20 | 14:27

Досега невидена фотографија: Џеј со нашиот Тоше

На социјалните мрежи се појави досега невидена фотографија. На неа се фолк пејачот Џеј кој почина неодамна и нашиот Тоше Проески. Снимена е во Белград во раните двеилјадити ...

Музика 16.10.20 | 22:13

Има само место на раѓање: Како изгледа реновираното вечно почивалите на Тоше Проески

13 години по загинувањето нашата икона Тоше Проески доби вечно почивалиште какво што заслужува. На Гумење денеска му беше искажана почит, на денот кога трагично загина...

Музика 16.10.20 | 13:51

Каролина: Не може да се заборави некој кој направил толку многу за паметење

Објавувајќи заеднички фотографии, македонската пејачка Каролина Гочева, на денот кога се одбележуваат 13 години од неговата смрт, порача дека Тоше Проески никогаш не...

Естрада 16.10.20 | 09:24

Што и кажал Тоше на Весна Бејби вечерта пред кобното утро?

есна Петрушевска преку емотивен статус ја сподели болката која ја чувствува и 13 години од смртта на Тоше Проески. -13 години Тоше неверојатно…како вчера да си правевме...

Музика 16.10.20 | 08:55

Тринаесет години од смртта на Тоше Проески

Денеска се одбележуваат 13 години од трагичната смрт на македонскиот пејач Тоше Проеси, кој го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како...

Музика 15.10.20 | 14:34

Тони Цетински се сеќава на Тоше: Твојата насмевка е надежта која ни е толку потребна во овие чудни и зли времиња

Во пресрет на 13-годишнината од смртта на Тоше Проески, неговиот голем пријател и колега, хрватскиот пејач Тони Цетински сподели дека никогаш нема да го преболи заминувањето...

Калеидоскоп 15.10.20 | 13:55

Маратонци утре ќе трчаат до Крушево во чест на Тоше Проески

Крушево утре ќе го одбележи денот на загинување на големата македонска и балканска музичка ѕвезда, Тоше Проески, кој пред 13 години загина во сообраќајна несреќа кај...

Калеидоскоп 19.11.19 | 14:05

Тоше Проески ќе добие улица во село кај Панчево

Прерано починатиот македонски пејач со светски глас Тоше Проески ќе добие улица во селото Јабука кај Панчево, Србија. Во ова село живеат голем број Македонци и предлогот...

Калеидоскоп 16.10.19 | 15:21

Со рози пречекани маратонците во чест на Тоше

Во Крушево попладнево пристигнаа учесниците во ултрамаратонот во чест на Тоше Проески кои беа пречекани од ученици, млади, вработени во институции, угостители, компании...