Ознака: ТНТ
Македонија 20.05.22 | 13:10

ВО ЖИВО: Пресуда за ТНТ

Следете го во живо изрекувањето на пресудата во случајот ТНТ:

Македонија 29.04.22 | 07:45

Дали судот ќе дозволи Цановски да се офајди со 50 милиони евра од „Космос“?

На  завршните зборови за случајот „ТНТ“  поранешниот градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски истакна дека овој процес има единствена цел од државниот буџет бизнисменот...

Македонија 27.04.22 | 16:57

Грчев еднаш сведок, друг пат вештак во ТНТ

Одбраната на Миле Јанакиески бара судот да не го земе во предвид сведочењето на добро познатиот на јавноста Мирослав Грчев. Познатиот архитект и полтичар во случајот...

Црна хроника 27.04.22 | 12:03

Адвокатот на Груевски: Со рушењето на „Космос” е постапено законски од страна на општина Гази Баба

Адвокатот на Никола Груевски на денешните завршни зборови истакна дека рушењето на објектот “Космос” е направено законски и оти тоа е одлука на општината Гази...

Црна хроника 27.04.22 | 11:48

Одбраната на Јанакиески реагира: Направена е измена на обвинението, а тоа е недозволено во завршни зборови

Одбраната на Миле Јанакиески на денешните зборови реагира што oбвинителот Бурим Рустеми во последен момент направил измена на обвинителниот акт, што според нив е недозволиво...

Црна хроника 02.02.22 | 11:21

Јанакиески е позитивен на ковид-19, не дојде на судењето за „ТНТ“

Поранешниот министер Миле Јанакиески е позитивен на ковид-19 и денеска не се појави на судењето за „ТНТ“. Доколку до крајот на месецот не се одржи рочиште за овој случај,...

Македонија 11.01.22 | 08:00

Јанакиески денеска ќе се оперира, а обивнителот Рустеми бара да го спроведат во суд

Обвинителот Бурим Рустеми бара Миле Јанакиески стражарно да биде спроведен на рочиштата иако тој има уредна медицинска белешка дека има сериозни повреди. Неговите...

Црна хроника 29.12.21 | 15:47

Се бара притвор за 16-годишен дилер на метамфетамини, кој дома чувал ТНТ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при скопскиот Основен кривичен суд достави барање за поведување подготвителна постапка...

Македонија 14.12.21 | 09:45

„ТНТ“ се одложи, спречени се и обвинетите и обвинителот

Поради спреченост на обвинителот и на дел од обвинетите, за 22 декември е презакажана главната расправа за  предметот „Т.Н.Т.“ што требаше да се одржи денеска, информираат...

Македонија 19.11.21 | 12:46

Обвинителството отвори истрага против обвинителот Бурим Рустеми

Обвинителството отворило истрага против обвинителот Бурим Рустеми, дознава „Република“. Истрагата е поврзана со случајот „Рекет 2“ , односно „Меѓународен сојуз“...

Македонија 16.11.21 | 14:32

Се остварува планот на Рустеми: Одбиени сите докази на обвинетите во „ТНТ“

Она што се навестуваше се оствари.Судијата Огнен Ставрев не прифати ниту еден доказ на одбраната ниту пак дозволи сведоци. Ова е непознато во судската пракса обвинетите...

Македонија 03.11.21 | 11:45

Читаше соопштение на ЈО од интернет: Судијата Ставрев зазеде страна во случајот ТНТ

На денешното рочиште во случајот ТНТ судијата Огнен Ставрев страна се обиде да заземе страна со тоа што среде расправијата помеѓу обвинтелот Рустеми и адвокатот Даути...

Македонија 03.11.21 | 11:36

„Јас ќе разговарам со судот обвинетата да добие условна казна“: Рустеми во улога на судија во случајот ТНТ

Продолжија препукувањата помеѓу адвокатот Мерџан Даути и обвинителот Бурим Рустеми во случајот ТНТ. Рустеми денеска се пожали на судот дека никогаш не влијаел на судот...

Македонија 28.10.21 | 12:26

Даути го демантира Обвинителството: Никогаш не сум кажал дека Обвинителството влијае, туку дека Бурим тврди дека е договорен со судот

Институцијата Јавно Обвинителство неможе да знае за постапките на Бурим Рустеми и јас никогаш не сум кажал дека Обвинителството влијае, туку дека Бурим тврди дека е...

Македонија 28.10.21 | 11:00

Се реализира сценариото на Рустеми и Судот: На следното рочиште ќе се изјасни дали ги прифаќа доказите на одбраната за случајот ТНТ

Денешното рочиште за случајот ТНТ се одложи бидејќи не беше пристутен адвокат  по службена должност. Откако се констатираше дека тој не е присутен судијата Огнен Ставрев...

Македонија 22.06.21 | 10:01

Грчев му пресуди на Цаноски: „Космос“ се гради спротивно на одобрение, посочил тој во 2011 година

Стручното мислење дадено од страна на архитектот и професот Мирослав Грчев, докажува дека објектот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски бил граден спротивно на одобрението....

Македонија 30.12.20 | 13:36

Даути: Казнет сум 4.000 евра оти барав да се почитува Законот за кривична постапка

Адвокатот Мерџан Даути, бранител на обвинет во случајот  „ТНТ“ регира со допис до јавноста во врска со вчерашната казна изречена против него од страна на судечкиот...

Македонија 15.12.20 | 17:37

Страшевски: Teсна е поврзаноста меѓу уплатите на Амзовски во Меѓународен сојуз и повлекувањето на обвинението

Тесна е повезаноста од причина што неколку дена откако што било повлечено обвинението против Ардијан Амзоски тој после 17 дена на рака уплаќа на Меѓународен сојуз и...

Македонија 26.11.20 | 13:29

Цановски не се сеќава дали професорот Грчев имал забелешки на документацијата за „Космос“

Бизнисменот Фиат Цановски го ангажирал професорот Мирослав Грчев за изготвување на документацијата за комплексот „Космос“. Тој потврди дека го ангажирал Грчев за...

Македонија 26.11.20 | 11:42

Цановски не сакаше да одговори дали ги има доплатено комуналиите за „Космос“

Бизнисменот Фијат Цановски комуналиите за изградба на објектот „Космос“ ги плаќал на рати. Тој рече дека пред да добие дозвола за градба платил две-три рати однапред...