Ознака: тендери
Свет 13.07.23 | 15:03

На вториот заеднички тендер на ЕУ за набавка на гас се пријавија 25 компании

Вкупно 25 меѓународни добавувачи одговорија на нашиот втор тендер за заедничка набавка на гас, со понуди за снабдување со вкупно 15,19 милијарди кубни метри. Сакам да им...

Економија 29.05.23 | 16:11

На секој трет тендер со само еден учесник потрошени 427 милиони евра

Секој трет договор за јавна набавка во 2022 година е склучен во постапка во која учествувала само една фирма. Станува збор за 9.305 договори, во вкупна вредност од 26 милијарди...

Македонија 05.03.23 | 13:40

Дали власта ги измени тендерските услови за Коридорите 8 и 10д за да го намести 22 милионскиот тендер за „Ептиса“?

Денес ќе откриеме нови детали, кои отвораат сомнеж дека Ковачевски и Груби го местеле тендерот за надзор на изградбата на Коридорите 8 и 10д, истакна во неделата за медиумите...

Македонија 19.09.22 | 22:13

Тендерите јавни, договорите скриени: Кој е гарант на мистериозните мали фирми што носат јаглен во Македонија за милиони евра?

Две новоформирани микрокомпании од Скопје, веќе трет месец учествуваат во спасувањето на Македонија од последиците на светската енергетска криза преку милионски договори...

Економија 18.08.22 | 20:38

РЕК „Битола“ доделил десетици тендери на свои вработени блиски до СДСМ

Најголемиот македонски производител на струја, термоелектраната РЕК „Битола“ во изминатите години доделила серија тендери на фирмата „Компас МСФ“, чијшто единствен...

Скопје 14.06.22 | 12:41

Градинката „Мајски цвет“ е реконструирана од фирма миленик на ДУИ?

Ќе превземе ли некој одговорност за рушењето на таванот на градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 2, прашува Роберт Велјановски, Советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на...

Македонија 19.03.22 | 09:41

Што го поврзува Додик со ИТ-фирма која го „освојува“ македонскиот пазар?

Веќе повеќе од една година, во Македонија дејствува ИТ-компанија од групацијата што се смета за блиска до најмоќниот и највлијателен политичар во Република Српска и...

Македонија 18.03.22 | 09:55

Мукоски замина, тендерите стоо

Поранешниот пратеник на ВМТО-ДПМНЕКрсто Мукоски, кој ги поддржа уставните измени, а потоа гласаше и за промена на името на Република Македонија, а за послушноста беше...

Македонија 17.03.22 | 22:34

Една од фирмите која работи со лифтови добила дури 14 тендери со лажни сертификати

Дури 14 тендери успеала да добие фирмата ДАКА сервис со лажни ИСОсертификати – обкави ТВ 24. Информацијата ја потврдил сопственикот Димче Поповски, кој вели дека во...

Македонија 16.03.22 | 22:07

Никој не може да ме убеди дека на градоначалник му треба возило од 50.000 евра, се купувале велосипеди по илјадници евра

Во државава има институции што купувале многу скапи велосипеди, по илјадници евра, но тоа е дополнително истражување што ќе го правиме, рече во вечерашната „Топ тема“...

Македонија 15.03.22 | 12:57

Непостоечка фирма за лифтови добила околу 90 тендери во јавни институции

Непостоечка фирма во Скопје, со фалсификувани документи, фалсификувани ИСО сертификати, потписи, конкурирала и во периодот од 2018 до 2022 година има добиено најверојатно...

Македонија 05.03.22 | 09:52

МВР дало најмалку 1,6 милиони евра тендери на фирмата на Додик

Владата на Ковачевски која има полна уста прозападна реторика дозволила фирма од црната листа на САД да добие милионски тендер и тоа не било каде, туку во Министерството...

Македонија 14.02.22 | 22:09

Се купувале „ајфони“ и „самсунзи“ по 1.000 евра: Како во Тетово се распишувале тендери откако работата била завршена

Градоначалникот на Општина Тетово Биљал Касами вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 обвини дека во општината се распишувале тендери откако работата веќе била...

Македонија 14.02.22 | 13:30

Арсовски: Дали СДСМ местеле тендери со цени на пример кршење 1 м2 бетон или асфалт за 1 денар?

Местењето тендери во СДСМ односно кадрите на СДСМ кои што се во институциите не е ништо ново, тоа го говориме 4 години, а сега веќе презентираме и докази, но за жал ЈО и...

Македонија 02.02.22 | 12:30

Mајките на Рашковски и Пиперевалиев се сестри, ДКСК мора да испита дали тоа пресудно за тендерите вредни 850.000 евра од Дрисла

ДКСК мора да отвори предмет и да покаже дали крвното сродство е пресудно за бизнисмени од СДСМ да добиваат тендери во скопска Дрисла, побара портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 31.01.22 | 13:15

Фирма блиска до Рашковски земала тендери вредни 850.000 евра од Дрисла

Како во време на СДСМ, додека со Дрисла управува Коста Начевски, роднина на Рашковски и функционер на СДСМ, фирмата Алпима Градба на Александар Пиперевалиев од Струмица,...

Македонија 16.01.22 | 12:57

Димоски: Заради корупцијата Македонија со најниско ниво на странски инвестиции во регионот

Науката покажала дека во време на економски кризи, за да си го спасат стопанството, државите се насочуваат да инвестираат во капитални инвестиции, кои вклучуваат изградба...

Македонија 16.11.21 | 14:23

Владата ќе се чисти за 4 милиони евра, Пошта на Макрадули за 720.000, а МВР на Спасовски за 3,4 милиони евра

Десетте најголеми компании за чистење и тековно одржување простории лани направиле вкупен приход од 16,3 милиони евра и заработиле 780.000 евра, објави порталот Пари, повикувајќи...

Вести 07.11.21 | 12:10

Борбата на СДСМ е за криминал и тендери

СДСМ само ги плаши граѓаните со лепење етикети на ВМРО-ДПМНЕ, велат од партијата и повторно нагласуваат дека е формирано мнозинство за пад на владата на Зоран Заев. „ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 15.10.21 | 22:31

Какви тендери добиле блиски фирми на кандидати на власта?

Опозицијата обвини дека компании на роднини и партнери на кандидати на СДСМ за градоначалници добиле многу вредни тендери во изминатиот период. Меѓу нив е и кандидатот...