Ознака: тендери
Македонија 14.10.20 | 22:25

Николоски: Неодговорното однесување на Заев и Филипче чини 800 човечки животи, а следат крајно коруптивни тендери

Има општа стихија, владата не се справува никако со корона кризата. Околу 800 семејства се завиени во црно. Тоа се бројки невидени за било каде кога ќе се споредат и број...

Економија 30.09.20 | 22:01

Се плаќало и по 448 денари за една маска, 1.788 за скафандер

Вкупно 6,7 милиони евра чинат договорите за итни јавни набавки на државните институции за заштита од коронавирусот склучени во првите шест месеци од кризата. За 68 отсто...

Македонија 16.08.20 | 12:57

Колку болници можеа да се реконструираат со парите што ги земаа Заеви преку струмичката агенција за обезбедување?

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција постави неколку прашања, на коишто, како што велат, очекуваат одговор и од СДСМ и од надлежните институции за милионските тендери...

Македонија 15.08.20 | 13:06

Арсовски: Струмичка агенција за обезбедување блиска до Заев, добива милионски државни и општински тендери

Струмичка агенција за обезбедување, блиска до Зоран Заев освен тоа што добива тендери од универзалниот снабдувач со електрична енергија, добива тендери со вртоглави...

Економија 12.08.20 | 13:46

Дали зад поскапувањето на струјата седи бизнис интерес на Заеви: Тендери од 17 милиони евра на ЕВН за струмичка компанија

Покачувањето на струјата е директен удар врз граѓаните на Република Македонија кои повторно се изманипулирани од Зоран Заев и СДСМ кои пак претходно им гарантираа...

Скопје 23.06.20 | 13:08

Град Скопје за јавни набавки лани потрошил 21 милион евра, за 47% повеќе од претходната година

Град Скопје со 21 милиони евра, што е вкупна вредност на склучените договори за јавни набавки во 2019 година, е на врвот на листата на Базата на податоци за општинските тендери...

Македонија 20.02.20 | 14:38

Банекс компани од Крушопек за време на владеењето на СДСМ и ДУИ добивала државни тендери

Нарко-компанијата, според објавата на МВР се вика Банекс Компани Дооел Скопје, а нејзин сопственик е уапсениот Седула Ебопи. Тие увезувале банани од Мексико, но всушншност...

Македонија 14.02.20 | 14:31

Стоилковски: Соседите ја викаат Касарната на Филипче, а ја градат Горан Филипов и Катерина Савевска, тештата на министерот за здравство

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на денешната прес конференција се осврна на тендерот од над 6 милиони и 700 илјади евра од здравството. Тендери од над 6 милиони...

Економија 08.02.20 | 13:32

Арсовски: „Еко клуб“ од Владата на Заев добила над 60 тендери

Чистиот воздух и здравјето на граѓаните воопшто не им е важно на СДСМ. Се им се врти околу политика и поважен им е личниот интерес, рече денеска на прес конференција портпарол...

Економија 07.02.20 | 13:30

Дали СДСМ со компанијата „Еко клуб“изврши самоубиство?

Низа тендери од власта на бившиот премиер Зоран Заев се делеле на битолски „Еко клуб“, иако е познато дека токму оваа фирма го носела медицинскиот отпад во Дрисла, за...

Економија 03.01.20 | 13:57

И Царовска не заминува со чисти раце: Објавени преку 20 тендери со нејзиниот потпис

Повеќе од 20 тендери објавила министерката за труд и социјална политика во оставка Мила Царовска на самиот ден кога ја поднесува оставката и треба да стане вицепремиер...

Економија 30.12.19 | 11:57

Тендери се спроведуваат како да го нема новиот Закон за јавни набавки

Старите навики се посилни од новиот Закон за јавните набавки. Најниската цена и електронската аукција остануваат неприкосновени и во првите месеци од примената на...

Македонија 31.10.19 | 08:20

И директорот на Млади и спорт се најал од државниот колач

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски во гостувањето во „Што не е јасно“ на Алфа ТВ, каде што дебатираше со Дарко Каевски, директор на Агенција за млади и спорт, објави...

Македонија 30.07.19 | 15:15

Алијанса за Албанците: Нефи Усеини добива тендери од компаниите што ги води градот Охрид

Советникот на ДУИ, Нефи Усеини добивал тендери од претпријатија во сопственост на Општина Охрид, каде е и член на Советот. Според Алијанса за Албанците, Усеини во рок...

Економија 11.07.19 | 09:32

Анѓушев: Мои компании добија само два тендери откако сум вицепремиер

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев во интервју за МРТ рече дека една година неговите компании не аплицирале во ниту една јавна набавка и дека фирмите во...

Македонија 30.06.19 | 23:47

Беља тврди дека Рашковски бил инволвиран во тендери во здравството

Поранешниот економски директор на клиниката за гинекологија во скопскиот клинички центар, Валон Беља тврди дека генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски бил...

Македонија 24.06.19 | 21:26

Јовановиќ: Анѓушев е тој кој местеше тендери за лични интереси

Поранешниот советник во министерството за финансии Бранимир Јовановиќ тврди дека вицепремиерот Кочо Анѓушев требало прв да биде сменет од владата. Како што објави...

Економија 29.03.19 | 17:25

Сваќата на Катица Јанева се офајдила од сопругот

Сваќата на Катица Јанева и сопруга на градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков за две години добила десетици тендери за осигурување на имоти, лица, возила и патничко...

Македонија 15.01.19 | 14:38

Канческа-Милевска: Не гласав поради уцени, не сум се пазарела со Заев

Ниту сум уценета, ниту пак ќе дозволам да бидам уценета, рече поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, која гласаше за промена на името на државата...

Црна хроника 15.01.19 | 09:04

Ново рочиште за случајот „Тендери“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е закажано ново рочиште за случајот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Случајот „Тендери“ се наоѓа во доказна постапка....