Ознака: тендери
Економија 10.08.21 | 10:00

Македонските компании ќе може да учествуваат на НАТО тендерите

Македонски компании ќе може да учествуваат на јавните тендери на НАТО со годишен буџет од околу 5 милиjaрди евра. Измените на Законот за јавни набавки во областа на одбраната...

Економија 14.07.21 | 18:55

Во ек на пандемија се трошеле буџетски пари без распишан тендер, недостигаат средства и од донациите

Заштитни мантили и за 20, но и за 2000 денари по парче без ДДВ. Државниот завод за ревизија ги објави како во услови на пандемија се трошеле буџетските пари без тендер. Во...

Македонија 14.07.21 | 14:19

Обвинета вчера фати пролив на завршни зборови, денеска се пензионираше поротник и судењето на Канческа за Музејот на ВМРО се врати на почеток

Обвинетата во случајот „Тендери“, Јулијана Угриновска, која вчера фатила пролив и не дојде на завршните зборови, поради што судењето се одложи, може да здивне, зашто...

Црна хроника 13.07.21 | 10:48

Одложено рочиштето за „Тендери”

Рочиште за случајот „Тендери” е одложено за 15 јули. За денеска беше најавено дека обвинителството и одбраната ќе почнат со своите завршни зборови, но отсуството на...

Црна хроника 12.07.21 | 12:22

Главната расправа за „Титаник“ одложена за 24 август, утре завршни зборови за „Тендери“

Главната расправа за случајот „Титаник“ која беше закажана за утре се одлага за 24 август, а утре ќе се одржи расправа со завршни зборои за предметот „Тендери“, соопшти...

Економија 22.06.21 | 14:06

Општините во Македонија лани потрошиле 129 милиони евра: Ова се фирмите што добиле најмногу и најбогати тендери

Град Скопје лани потрошил 31 милион евра на тендери што е една четвртина од вредноста на јавните набавки на сите општини заедно, покажуваат податоците на Базата на податоци...

Македонија 04.06.21 | 14:46

Села и Гаши го обвинуваат Исмаил Јахоски од ДУИ за местење на тендери

Пратеникот на ДУИ, Исмаил Јахоски, чиј син е сопственик на компанијата „Пуцко петрол“ од јануари 2020 година преку тендери за набавка на нафта и гориво има добиено над...

Македонија 12.05.21 | 13:11

СДСМ сака да украде 600.000 евра преку маркетинг кампања

Владата на СДСМ сака да даде 600.000 евра преку два тендери објавени од Генералниот секретаријат за маркетинг услуги и рекламни кампањи, објави на денешната прес-конференција Димче...

Македонија 23.03.21 | 19:41

464 тендери вредни 11 милиони евра во „четири очи“ за шест месеци, јер кризна состојба другари!

Политичкиот аналитичар Ивор Мицковски го коментира Извештајот од мониторингот на јавните набавки за периодот јануари-јуни 2020 година кој покажува дека за шест месеци...

Економија 23.03.21 | 17:28

Народот нема вода во очи, а власта мести милионски тендери во четири очи

Додека народот го дотераа до состојба да нема вода во очи, власта мести милионски тендери во четири очи. Љупчо Николовски во занесот дека ќе прави некаква борба против...

Македонија 12.03.21 | 22:57

Каква катастрофа од недела, на ваков ужас во други времиња, не реагиравме вака цвикаторски

Ивор Мицковски на социјалните мрежи ги коментираше настаните од цела недела. Каква катастрофа од недела. Сите лаги на оваа власт избија како шило. Со Мијалков се преговарало...

Македонија 02.03.21 | 12:47

Милошоски објави документи за коруптивна набавка на томографи: Заев и Филипче местеле тендер, наместо да набават вакцини!

Пратеникот Антонио Милошоски денеска на пресконференција објави документи од кои, како што рече, може да се види дека наместо на Заев и Филипче приоритет да им биде...

Македонија 25.11.20 | 09:57

Мицкоски: За кревети, кислород и вакцини за грип нема, ама за провизии од тендери има!

За кревети, кислород и вакцини за грип нема, ама за провизии од тендери има!, коментира на фејсбук Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ, револтиран од одност на власта...

Македонија 26.10.20 | 11:23

„Пуцко петрол“ пак доби тендер за гориво, овојпат од МВР, вреден 1,3 милиони евра

Нафтената компанија „Пуцко Петрол“ од селото Пласница, која е во сопственост на синот на пратеникот на ДУИ Исмаил Јахоски, Асмир Јахоски доби нов државен тендер, овој...

Македонија 14.10.20 | 22:25

Николоски: Неодговорното однесување на Заев и Филипче чини 800 човечки животи, а следат крајно коруптивни тендери

Има општа стихија, владата не се справува никако со корона кризата. Околу 800 семејства се завиени во црно. Тоа се бројки невидени за било каде кога ќе се споредат и број...

Економија 30.09.20 | 22:01

Се плаќало и по 448 денари за една маска, 1.788 за скафандер

Вкупно 6,7 милиони евра чинат договорите за итни јавни набавки на државните институции за заштита од коронавирусот склучени во првите шест месеци од кризата. За 68 отсто...

Македонија 16.08.20 | 12:57

Колку болници можеа да се реконструираат со парите што ги земаа Заеви преку струмичката агенција за обезбедување?

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција постави неколку прашања, на коишто, како што велат, очекуваат одговор и од СДСМ и од надлежните институции за милионските тендери...

Македонија 15.08.20 | 13:06

Арсовски: Струмичка агенција за обезбедување блиска до Заев, добива милионски државни и општински тендери

Струмичка агенција за обезбедување, блиска до Зоран Заев освен тоа што добива тендери од универзалниот снабдувач со електрична енергија, добива тендери со вртоглави...

Економија 12.08.20 | 13:46

Дали зад поскапувањето на струјата седи бизнис интерес на Заеви: Тендери од 17 милиони евра на ЕВН за струмичка компанија

Покачувањето на струјата е директен удар врз граѓаните на Република Македонија кои повторно се изманипулирани од Зоран Заев и СДСМ кои пак претходно им гарантираа...

Скопје 23.06.20 | 13:08

Град Скопје за јавни набавки лани потрошил 21 милион евра, за 47% повеќе од претходната година

Град Скопје со 21 милиони евра, што е вкупна вредност на склучените договори за јавни набавки во 2019 година, е на врвот на листата на Базата на податоци за општинските тендери...