Ознака: Тафталиџе
Црна хроника 22.12.22 | 12:58

Велосипедист покосен од гостиварско „бмв“ во Тафталиџе

Вчера во 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од ул.„Прашка“ и ул.„Букурешка“ во Скопје, патничко моторно возило „бмв“ со гостиварски регистарски...

Црна хроника 12.12.22 | 15:25

Крвава тепачка во кафана во Тафталиџе, еден тешко повреден

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело насилство според член 386 став 6 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Од Јавното...

Сервиси 23.09.22 | 18:53

Пржино и Тафталиџе во понеделник без вода

Од ЈП Водовод и канализација-Скопје известуваат дека во понеделник (26.09.2022) поради изведување на водоводен приклучок на Ф-150мм на ул.Востаничка бр.88 во населба Пржино,...

Скопје 11.07.22 | 13:46

Утре без вода дел од скопско Тафталиџе

Поради дефект ф-100 милиметри на улица „Копенхагенска“ број 4, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од оваа и од улиците „Софиска“, „Стокхломска“ и „Његошева“...

Скопје 13.05.22 | 15:13

Хорор глетка: Деца качени на кров од висококатница во скопско Тафталиџе

Деца качени на кров на улицата Прашка бр 11 ги вознемири жителите во овој дел од Скопје. До редакцијата на Република пристигнаа фотографии на кои се гледа три деца качени...

Скопје 30.04.22 | 15:30

Улица „Лондонска“ доби видливи пешачки премини

Екипите на ЈП „Улици и патишта“-Скопје кои се одговорни за одржување на сообраќајната сигнализација на градските сообраќајници, денес ја обележаа хоризонталната...

Скопје 29.04.22 | 12:26

Зграда во Скопје победи на натпревар за најубава фасада во Европа

Фасада на зграда во скопската населба Тафталиџе освои првото место во изборот за најубави фасади на натпревар во Валенсија. Овој натпревар се одржува секоја втора година...

Црна хроника 31.03.22 | 12:46

Ноќва во судир во Тафталиџе повредени три лица

Ноќеска во 00.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница од бул.„Партизански oдреди“, ул.„Лондонска“ и ул.„Московска“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу...

Црна хроника 09.02.22 | 17:34

Двајца се обиделе да силуваат девојка во Тафталиџе

Скопјанка пријавила дека две лица се обиделе да ја силуваат. На 08.02.2022 околу 11.30 часот во СВР Скопје, 32-годишна жена од Скопје пријавила дека на ул. „Лондонска“ во Скопје...

Македонија 10.12.21 | 16:37

Јакимовски: Нема да има нова градежна експанзија во Тафталиџе 1

Во Тафталиџе 1 нема да се дозволи да се изгради ниту еден нов објект, вели градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски, по шпекулациите во јавноста дека ќе има...

Црна хроника 30.11.21 | 23:03

Пожар во бараките на ИСППИ во Тафталиџе

Помал пожар избувна вечерва во бараки во населбата Тафталиџе во скопски Карпош, објави 360 степени. Според информациите од терен, пожарникарите брзо реагираа и се уште...

Скопје 08.04.21 | 15:24

Шахта длабока три метри од ноември стои отворена кај Педагошка

Ако некој се искрши, пак одговорности ќе префрлате, пишува актерот Сашо Тасевски за длабоката шахта која веќе три месеци стои отворена во Тафталиџе. Дупката, шахта е...

Црна хроника 09.02.21 | 17:14

Пожар во куќа Тафталиџе

Пожар избувна попладнево во куќа во населбата Тафталиџе 2 во Општина Карпош. Во пожарот што веќе е локализиран биле зафатен кат и поткровје од куќата и нема повредени...

Скопје 28.01.21 | 09:30

Поголемиот дел од Тафталиџе денеска без вода

Без вода денеска од 10 часот ќе бидат корисниците од улиците „Бриселска“, „Софиска“, „Копенхагенска“, „Његошева“ и дел од „Женевска“, соопштуваат од ЈП „Водовод...

Скопје 24.01.21 | 18:19

Не е Багдад, ами „Багдадска“ во Карпош

Отворате прозорец и дома сте кај соседите. Меѓу илјадниците нови згради кои никнуваат низ Скопје ова не е ретка појава, па така и во Тафталиџе“ се гради нов објект кој...

Сервиси 24.09.20 | 22:26

Делови на Тафталиџе утре со прекин во водоснабдувањето

Поради дефект во водоводната мрежа утре прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисници на ул. Варшавска, Хелсински, Ташкенска, Мексичка и Хаванска. Како што соопштуваат...

Црна хроника 05.05.20 | 13:22

Обвинение за убиството во Тафталиџе: Поради опасност да го убие и внукот, продолжен притвор

Обвинителен акт за убиство од јавен обвинител денеска беше доставен до Кривичниот суд Скопје против шурата кој во декември минатата година го уби зетот за сестра, а...

Црна хроника 12.02.20 | 20:16

Безживотно тело пронајдено во сендвичара на улица „Дрeзденска“ во Тафталиџе

Безживотно машко тело е пронајдено кај поранешната сендвичарница „Густав“ на улица Дрезденска во скопската населба Тафталиџе. Неофицијално станува збор за сопственикот...

Црна хроника 21.12.19 | 21:16

Обвинителството бара притвор за убиецот во Тафталиџе

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против лицето осомничено за вчерашното убиство во Тафталиџе...

Црна хроника 21.12.19 | 17:31

Се расправале, па му извадил пиштол и пукал: Детали за убиството во Тафталиџе

Според информациите на МВР, вчера во 19:40 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продажен објект на ул.„Московска“ В.Ш.(55) од Скопје, по претходна вербална расправија,...