Ознака: Случај ТНТ
Македонија 26.01.21 | 13:14

Рустеми без ниту еден доказ се откажал од гонење на Амзоски: Дали Јовески ќе го изземе обвинителот од случајот „ТНТ“?

Адвокатот Јовица Страшевски на денешното рочиште за случајот „ТНТ“ до судијата Огнен Ставрев достави барање за изземање на застапникот на обвинението Бурем Рустеми. Ова...

Македонија 26.01.21 | 10:53

Одбраната во случајот ТНТ бара изземање на обвинителот Рустеми поради тоа што влијаел да биде повлечено обвинението на Амзоски

Одбраната на обвинетите во случајот ТНТ бара изземање на обвинителот Бурим Рустеми. Тие сметаат дека Рустеми не може да биде застапник на ова обвинение бидејќи бидејќи...

Македонија 12.01.21 | 11:49

Случај ТНТ: Судијата Ставрев не дозоволи одбраната да го испрашува сведокот на Обвинителството

Денеска се одржа ново рочиште за случајот ТНТ. Сведочеше Ќанија Ајдиновски, кој од 2011 година бил раководител на објектот „Космос“. Тој беше сведок на обвинителот Бурум...

Македонија 15.12.20 | 14:33

Прво 350.000 евра на рака, па на неколку пати до 850.000: Како Амзоски уплаќал пари во „Меѓународен сојуз“ откако му било повлечено обвинението

Сведокот Адријан Амзоски на рака му дал 350.000 евра на Бојан Јовановски а потоа трговското друштво „Дрим билдинг“ преки авторска агенција на име Јасна Мандиќ уплаќа...

Македонија 15.12.20 | 11:31

Судијата Ставрев не дозволи Амзоски да одговори дали на Боки му дал 350.000 евра за повлекување на обвинението на „Космос“

На денешното тензично рочиште за случајот ТНТ сведочеше бизнисменот Адријан Амзоски, познат како бизнисменот кој донираше во огранизацијата „Меѓународен сојуз“....

Македонија 01.12.20 | 14:39

Случај „ТНТ“: Цаноски многу работи потпишувал ама не може да се сети конкретно што

Бизнисменот Фијат Цановски, како оштетен во случајот „ТНТ”, денеска во Кривичниот суд даде исказ како сведок предложен од страната на одбраната. Обвинетиот Тони Трајковски,...

Македонија 26.11.20 | 15:04

Случај „ТНТ“: Во 2012 година Обвинителството ја отфрлилo кривичната пријава на Цаноски за истиот предмет

Одбраната на обвинетите во случајот „ТНТ“ до Кривичниот суд поднесе писмено известување со докази по однос на претходено одучено по предметот што обвинетите по предметот...

Македонија 26.11.20 | 10:30

Случај ТНТ: Расправа денеска ќе се одржи без разлика дали некој од нас ќе биде фатен од корона или не, рече судијата Ставрев

Судијата Огнен Ставрев инсистира по секоја цена да се одржи денешното рочиште во случајот ТНТ. И покрај забелешката на бранителите дека сите во судницата се во опасност...

Црна хроника 11.11.20 | 10:49

„ТНТ“ одложено, Трајковски е во самоизолација

Поранешниот градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски денеска не се појави на рочиштето за случајот „ТНТ“. Нему му е одредена самоизолација откако бил во контакт...

Македонија 06.02.20 | 16:32

Страшевски со 13 причини зошто „ТНТ“ мора да почне целосно одново

Судењето за предметот „ТНТ“, односно уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цаноски се очекува да продолжи утре со нов судечки совет, откако судија...

Македонија 20.01.20 | 13:41

Одбраната на Трајковски се уште нема одлучено дали ќе бара повторно изведување на доказите

Денешното рочиште на случајот „ТНТ“ се одложи поради здравствената состојба на обвинетиот Тони Трајковски. Неговата одбрана посочи дека тој не е во состојба да доаѓа...

Македонија 20.01.20 | 11:23

„ТНТ“ одложен, докторката на Трајковски пред судот ја образложи неговата здравствена состојба

На денешното рочиште за „ТНТ“ присутни беа сите обвинети, освен Тони Трајковски. Неговиот адвокат Страшевски рече дека Трајковски не е во можност да присуствува на...

Македонија 20.01.20 | 09:16

Случај „ТНТ“: Докторката на Тони Трајковски ќе ја образложува неговата состојба

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за уривањето на комплексот „Космос“ откако минатото беше одложено поради здравствената состојба...

Вести 16.01.20 | 14:30

Докторката на Трајковски повикана на суд да ја образложи неговата здравствена состојба

Судот ја повика на следното рочиште за „ТНТ“ докторката која на обвинетиот Тони Трајковски му издала медицинска документација за јавно да ја образложи здравствената...

Македонија 15.01.20 | 14:12

Миле Јанакиески: Не знам зошто ви се брза за ТНТ, предметот застарува за 11 години

На денешното рочиште во случајот „ТНТ“, обвинителот Бурим Рустеми на изненадување на сите побара процесот против поранешниот градоначалник Тони Трајковски да биде...

Македонија 14.01.20 | 14:38

Бескрајна амбиција за Апелација – Ставрев закажа 10 рочишта за ТНТ до 27 јануари

Судењата за ТНТ се ставени на експресна лента. Судијата во процесот Огнен Ставрев во овој месец закажа дури десет рочишта за ТНТ и едно за Монструм и тоа со траење од...

Македонија 14.01.20 | 13:47

Реагираат на бројни пропусти: Одбраната на обвинетите во ТНТ се двоуми дали да прифати доказите само да се читаат

Неизвесно е на кој начин ќе почне судскиот процес ТНТ кој се врати од почеток. Адвокати на обвинитите реагираат на бројни пропусти во досегашното водење на рочиштата....

Македонија 14.01.20 | 09:55

Милошоски: Законот е прецизен дека Ставрев е одговорен за ТНТ, РСС да поведе постапка

Републичкиот судски совет треба да поведе постапка за нестручно работење на судијата Oгнен Ставрев, вели пратеникот Антонио Милошоски, коментирајќи ја неговата улога...

Македонија 11.01.20 | 08:24

Различен аршин: Поротничките од предметите „ТНТ“ и „Ласкарци“ избрани се на ист датум, едната заминува oд функција, другата останува

Избрани се на ист датум ама едната заминува дома другата останува на функцијата. Поротничката Славица Шандовска поради истек на четири годишниот мандат повеќе не е...