Ознака: слободан милошевиќ
Балкан 08.01.23 | 20:53

Му згрешив на Слобо, сум го чател и Тито, беше многу грешен… Каква улога имал Амфилохиј во српската политика

На Божиќ во 1938 година е роден Ристо Радовиќ, кој подоцна ќе стане митрополит црногорско-приморски Амфилохиј. Зборувал грчки, руски, италијански, германски и француски...

Балкан 01.11.22 | 14:40

Авторот на книгата прашува: Koј му го промени оброкот на Милошевиќ и зошто?

Холандскиот истражувач, историчар и новинар Робин де Рајтер објави книга со наслов „Кој и зошто го уби Слободан Милошевиќ?“, во која објави неколку контроверзни настани...

Балкан 15.10.22 | 08:15

Русите го излажале Милошевиќ да прифати полош договор од Кумановскиот

Ситуацијата на Србија во врска со Косово ќе беше многу поповолна доколку Слободан Милошевиќ  не бил  измамен од Борис Елцин, поранешниот шеф на Кремљ, и Виктор Черномирдин,...

Балкан 16.08.22 | 08:44

Секој ден се слушале на „црвен телефон“: Tуѓман и Милошевиќ не биле непријатели како што се мислеше

Во моментите кога беснееше војната на територијата на поранешна Југославија, претседателите на Србија, Слободан Милошевиќ и Фрањо Туѓман и на Хрватска, биле во директна...

Филм 22.07.22 | 09:39

Aлек Болдвин и Жерар Депардје на Косово ќе снимаат филм за Милошевиќ за три милиони долари

Холивидските звезди Алек Болдвин и Жерар Депардје ќе снимаат на Косово финасиран од владата на Албин Курти. Тематиката ќе биде хашкиот трибунал и носењето на српските...

Балкан 28.03.22 | 23:24

Милошевиќ не сакал да го прати Аркан во Хаг за да не избие граѓанска војна во Србија

Eден од најдобрите пријатели на Слободан Милошевиќ Микица Ѓорѓевиќ открива еден разговор со него.Се однесува на Медлин Олбрајт која почина пред неколку денови.Таа од...

Балкан 19.02.22 | 22:17

Последен момент на слобода: Вака изгледал Милошевиќ пред да го однесат во Хаг

Серијата „Породица“ ги сруши сите рекорди на гледаност и го вратија сеќавањето за ликот и делото на Слободен Милошевиќ. Се појавија фотографии од Тузла од каде со американски...

Балкан 31.01.22 | 08:56

Тома Фила: Милошевиќ знаеше што му се подготува во Хаг, судот беше формиран за него

Тома Фила еден од најдобрите адвокати на Балканот вели дека поранешниот претседател на Србија знаел што му се подготува доколку биде испорачан во Хаг. Фила е убеден...

Балкан 24.12.21 | 22:41

Сопругата на Милошевиќ во последното интервју: Откако не можеа да го осудат Хаг реши да го убие Слободан

Мира Марковиќ, сопругата на поранешниот претседател на Србија и СРЈ, Слободан Милошевиќ, во своето последно интервју откри зошто мисли дека е убиен и зошто сопругот...

Калеидоскоп 29.11.21 | 12:55

Најдобриот модел од деведесеттите: Ова е „Мерцедесот“ на Милошевиќ

Претседателот на Србија Слободан Милошевиќ користеше Мерцедес кој во деведееттите години беше најмодерен. Станува збор за моделот 600 SEL. Не постои модел SEL 600. Aвтомобилот...

Балкан 23.09.21 | 09:40

Милошевиќ исто како Заев мислел дека ќе добие Нобелова награда

Чедомир Јовановиќ, кој учестуваше во акцијата на апсење на Слободан Милошевиќ, се присети на разговорот до него кога останале насамо во вилата „Мир“.Јовановиќ за „Неделник.рс“...

Балкан 11.08.21 | 11:53

Готовина прв му запалил свеќа на Милошевиќ во Хаг

Веселин Шљивањчанин кој беше осуден од Хашкиот трибунал раскажува дека српските и хрватските притвореници добро се дружеле и меѓу нив немало воопшто нетпреливост...

Балкан 10.06.21 | 10:05

Се сеќавате на Весли Кларк: Вели дека Милошевиќ едноставно морал да се откаже од Косово

Прифаќањето на договорот на Рамбује на тогашното југословенско раководство, најверојатно, би довело до неспроведување на операцијата на Северно-атлантската организација...

Балкан 31.05.21 | 17:01

Непристоен предлог: Олдбрајт барала САД да изградат воена база на Косово-Милошевиќ одбил

Поранешната државна секретарка на САД Медлин Олбрај имала тешки разговори за судбината на Косово. Поранешниот генерал Момир Стојановиќ за „Република.рс“ раскажува...

Балкан 22.04.21 | 11:56

НАТО се двоумел дали да ја бомбардира вилата на Милошевиќ поради слика на Рембрант

На денешен ден НАТО ја бомбардираше вилата на Слободан Милошевиќ во ул Ужичка 15 на Дедиње. Милошевиќ ја користел оваа резиденција до почетокот на нападите откаде бил...

Балкан 16.04.21 | 12:58

Непристоен предлог: Милошевиќ му нудел на Легија пет милиони марки да прејде на негова страна

Слободан Милошевиќ имал план како да се справи со своите непријатели кои решија и ја реализираа идејата да го упапсат и испорачаат во судот во Хаг. Како што пишува „Курир.рс“...

Балкан 13.04.21 | 11:33

Дачиќ: Mира беше против Милошевиќ да замине во Русија

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека Демократската опозиција на Србија (ДОС) му понудила на поранешниот претседател на СР Југославија и на...

Балкан 13.04.21 | 09:47

Управникот на затворот во Белград тврди: Милошевиќ сакаа да го отрујат, јас му носев виски и му правев друштво

Драган Блануша, управник на затворот во Белград по 20 години се присети на денот кога го донеле Слободан Милошевиќ. Тој вели дека никогаш нема да го заборави она што му...

Балкан 12.04.21 | 08:41

„Ало, дајте ми го главниот уредник“: Mилошевиќ во живо од Хаг се јавил во програмата на „Фокс њуз“

Српскиот претседател Слободан Милошевиќ во август 2001 година неочекувано во живо од својата келија во Хаг се јавил во програмата на „Фокс њуз“. Тој бил изнервиран од...

Балкан 09.04.21 | 13:32

Уморен сум, но ќе победам: Oва биле последните зборови на Милошевиќ во хашката келија

Слободан Милошевиќ почина во 2006 ходина во затворот Шевенинген во Хаг.Последене кој се видел со него бил поранешниот претседател на Црна Гора Момир Булатовиќ. Тој бил...