Ознака: слободан милошевиќ
Балкан 18.12.23 | 11:44

Вака денеска изгледа внукот на Слободан Милошевиќ

Социјалистичката партија повторно има Милошевиќ.Се работи за внукот на Слободан Милошевиќ.Марко во штабот на партијата дојде со својата мајка Милица и со девојката. foto...

Балкан 04.06.23 | 11:38

Најмасовни демонстрации во Белград по соборувањето на Милошевиќ, пишува „Њујорк тајмс“

Протестите во Србија поради минатомесечните масовни престрелки се претворија во најголемите улични демонстрации во Белград откако демонстрантите го соборија Слободан...

Свет 01.06.23 | 12:59

Главниот хашки обвинител за Путин: И Милошевиќ мислеше дека нема да му се суди

Првиот главен обвинител на Хашкиот трибунал, Ричард Голдстон, ги спореди претседателот на Русија, Владимир Путин, и поранешниот претседател на Југославија, Слободан...

Балкан 13.03.23 | 12:01

Хаг го чува мозокот на Милошевиќ: Пронајден е мртов откако им напишал писмо на Русите

Хашкиот трибунал никогаш не му го вратил мозокот на Слободан Милошевиќ,  на неговото семејство, дознава „Република.рс“. Причината може да лежи во фактот што, според...

Балкан 24.02.23 | 11:46

Речиси се било договорено и пред Дејтон: Србите требало да добијат излез на море

Во тајните преговори во Женева во 1993 година беше изготвена нова карта на Балканот, според која,српскиот народ требало да добие нова држава во Босна и Херцеговина  и...

Балкан 08.01.23 | 20:53

Му згрешив на Слобо, сум го чател и Тито, беше многу грешен… Каква улога имал Амфилохиј во српската политика

На Божиќ во 1938 година е роден Ристо Радовиќ, кој подоцна ќе стане митрополит црногорско-приморски Амфилохиј. Зборувал грчки, руски, италијански, германски и француски...

Балкан 01.11.22 | 14:40

Авторот на книгата прашува: Koј му го промени оброкот на Милошевиќ и зошто?

Холандскиот истражувач, историчар и новинар Робин де Рајтер објави книга со наслов „Кој и зошто го уби Слободан Милошевиќ?“, во која објави неколку контроверзни настани...

Балкан 15.10.22 | 08:15

Русите го излажале Милошевиќ да прифати полош договор од Кумановскиот

Ситуацијата на Србија во врска со Косово ќе беше многу поповолна доколку Слободан Милошевиќ  не бил  измамен од Борис Елцин, поранешниот шеф на Кремљ, и Виктор Черномирдин,...

Балкан 16.08.22 | 08:44

Секој ден се слушале на „црвен телефон“: Tуѓман и Милошевиќ не биле непријатели како што се мислеше

Во моментите кога беснееше војната на територијата на поранешна Југославија, претседателите на Србија, Слободан Милошевиќ и Фрањо Туѓман и на Хрватска, биле во директна...

Филм 22.07.22 | 09:39

Aлек Болдвин и Жерар Депардје на Косово ќе снимаат филм за Милошевиќ за три милиони долари

Холивидските звезди Алек Болдвин и Жерар Депардје ќе снимаат на Косово финасиран од владата на Албин Курти. Тематиката ќе биде хашкиот трибунал и носењето на српските...

Балкан 28.03.22 | 23:24

Милошевиќ не сакал да го прати Аркан во Хаг за да не избие граѓанска војна во Србија

Eден од најдобрите пријатели на Слободан Милошевиќ Микица Ѓорѓевиќ открива еден разговор со него.Се однесува на Медлин Олбрајт која почина пред неколку денови.Таа од...

Балкан 19.02.22 | 22:17

Последен момент на слобода: Вака изгледал Милошевиќ пред да го однесат во Хаг

Серијата „Породица“ ги сруши сите рекорди на гледаност и го вратија сеќавањето за ликот и делото на Слободен Милошевиќ. Се појавија фотографии од Тузла од каде со американски...

Балкан 31.01.22 | 08:56

Тома Фила: Милошевиќ знаеше што му се подготува во Хаг, судот беше формиран за него

Тома Фила еден од најдобрите адвокати на Балканот вели дека поранешниот претседател на Србија знаел што му се подготува доколку биде испорачан во Хаг. Фила е убеден...