Тома Фила еден од најдобрите адвокати на Балканот вели дека поранешниот претседател на Србија знаел што му се подготува доколку биде испорачан во Хаг. Фила е убеден декаМилошевиќ бил опкружен со лажни пријатели.

Ми кажа како му ветиле ова и она. Таа вечер кога го уапсија, му реков: „Вечерва ти важи оваа гаранција“. Го напушти народот благодарение на Мири. Повторно, да не беше Мира Марковиќ, немаше да успее. Таа го подигна, но и го спушти“.

Дали Милошевиќ знаеше што го чека во Хаг?

„Знаеше што му се подготвува. Знаеше дека судот е формиран поради него-вели адвокатот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.