Дора Бакојани жената што им забоде нож на Србите со барањето Косово да стане членка на Советот на Европа е добро позната на регионот. Во Македонија беше една од најомразените личности кога беше минитерката за надворешни работи и се спротистави на приемот на Македонија во НАТО.

Родена 1954 година и  во текот на својата политичка кариера извршуваше неколку значајни функции во грчката држава, па беше првата жена шеф на дипломатијата во Грција и првата жена градоначалник во историјата на Атина за време на Олимписките игри.

Тој доаѓа од истакнато и влијателно политичко семејство кое може да се нарече грчките Кенеди. Таа е првото и најстарото од четирите деца на покојниот Константинос Мицотакис и неговото лично пријателство со покојниот Слободан Милошевиќ.

Од тоа време доаѓа и урбаната легенда дека таткото на Дора и Милошевиќ ја делеле Македонија на салфетка на почетокот на деведесеттите години, но оти не се договориле кому кој дел да му припадне.

Дора е сестра на актуелниот грчки премиер Киријакос Мицотакис.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.