Ознака: Дора Бакојани
Балкан 11.02.19 | 22:25

Бакојани: Соседната земја ќе ја нарекувам Северна Македонија, но нема да кажам Македонец

Поранешната шефица на грчката дипломатија, а сега пратеник од Нова демократија, Дора Бакојани, во интервју за грчкото радио „Њуз247“ вели дека за нашата земја ќе го користи...

Балкан 16.01.19 | 10:49

Бакојани: СИРИЗА купува пратеници за да ја спаси Владата на Ципрас

Поранешната грчка министерка за надворешни работи Дора Бакојани денеска изјави дека владата нуди финансиски стимули на пратениците, кои не се членови на СИРИЗА, за...

Балкан 11.01.19 | 11:40

Дора Бакојани кандидат за генерален секретар на СЕ

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани е кандидат за генерален секретар на Советот на Европа, објави денеска организацијата. Повикот...

Балкан 11.01.19 | 11:27

Дора Бакојани кандидат за генерален секретар на СЕ

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција Дора Бакојани е кандидат за генерален секретар на Советот на Европа, објави денеска организацијата. Повикот за...

Балкан 10.01.19 | 11:28

Бакојани: Каменос е очаен откако Ципрас обезбеди 151 пратеник за Преспанскиот договор

Дора Бакојани, влијателниот член на грчката опозициска Нова Демократија и поранешна министерка за надворешни работи која своевремено го блокираше премот на Македонија...